Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ: Máme podezření na neoprávněnou podporu výroby elektřiny a tepla

ERÚ: Máme podezření na neoprávněnou podporu výroby elektřiny a tepla

30.08.2013 10:45
Autor: ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že některé podniky, které vyrábějí v kombinaci teplo a elektřinu, čerpají neoprávněnou státní podporu. Úřad proto vyzval Státní energetickou inspekci, aby v dané věci zahájila kontrolu, sdělil dnes ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. 

Podpora pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla se vypočítává podle úspory primární energie. "Energetický regulační úřad nastavil parametry účinnosti tak, aby vysoce účinné zdroje dostávaly vyšší podporu. Při kontrole výkazů od operátora trhu zjistil pochybnosti ve vykazování parametrů účinnosti," uvedl Chvojka. 

Chvojka ČTK řekl, že podporu ve stanovené kategorii pobírá zhruba 80 provozoven. ERÚ zpřísnil podmínky pro podporu, když nastavil pro podniky minimální výši úspory primární energie 15 procent. "Zdá se nám zvláštní, že se náhle do přísnějšího limitu vešly všechny provozovny, i když v minulosti vykazovaly úsporu ve výši například 12 procent," řekl Chvojka. 

Mluvčí ERÚ také zdůraznil, že se pochybnosti netýkají nějaké konkrétní provozovny. Kontrola, kterou úřad provedl, byla podle Chvojky plošná. Konkrétní podniky nyní musí zkontrolovat Státní energetická inspekce. 

"Obávám se, že některé provozovny mohou pobírat vyšší podporu, než která jim dle kritérií úspory primární energie přísluší. Z tohoto důvodu si u některých výroben vyžádáme energetický audit, který výši úspory primární energie prokáže," řekla ředitelka ERÚ Alena Vitásková. Neoprávněné čerpání podpory je podle ní dotační podvod. 

Pokud se podezření u některých provozoven potvrdí, budou podle Chvojky přeřazeny do nižší kategorie podpory a neoprávněně získané peníze budou muset vrátit. Zároveň takovým podnikům hrozí trestní stíhání kvůli podvodu. 

Kombinovanou výrobu elektřiny a tepla stát financuje v rámci podpory obnovitelných zdrojů energie. Na takzvanou kogeneraci míří zhruba tři procenta z celkové roční podpory pro obnovitelné zdroje, která v letošním roce činí 44,4 miliardy korun. Většinu celkové částky platí spotřebitelé v cenách elektřiny, 11,7 miliardy vyplácí stát z rozpočtu. 

Zatímco provozní podpora pro nové obnovitelné zdroje by se podle návrhu zákona, který v srpnu schválila Sněmovna, měla od nového roku až na výjimky zastavit, kombinovaná výroba elektřiny a tepla by měla být podporována nadále. Návrh zákona ale ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data