Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed: Americká ekonomika na konci roku pokračovala v mírném růstu

Fed: Americká ekonomika na konci roku pokračovala v mírném růstu

16.01.2014 8:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika Spojených států v posledních týdnech loňského roku pokračovala v mírném růstu, některé oblasti USA však očekávají výraznější oživení. Ve své situační zprávě s názvem Béžová kniha to uvedla americká centrální banka (Fed). Zpráva, která se opírá o poznatky Federálních rezervních bank ze všech dvanácti měnových distriktů, mapuje vývoj ekonomiky za období zhruba šesti týdnů. Zpráva také například uvádí, že asi dvě třetiny distriktů zaznamenaly rychlejší najímání nových zaměstnanců. 

"Ekonomické vyhlídky jsou ve většině distriktů optimistické," uvádí se ve zprávě. Zatímco v některých distriktech se očekává pokračování víceméně stejného vývoje jako dosud, část distriktů očekávání zrychlení růstu. Zpráva je sestavená na základě dat, která měl Fed k dispozici do 6. ledna. Zpráva zhruba odpovídá vývoji už zveřejněných ekonomických dat, včetně vývoje spotřebitelských výdajů či průmyslové výroby. Data rovněž ukázala, že americká ekonomika ke konci minulého roku nabírala na síle. 

Zprávy z Fedu o vyšším najímání nových pracovníků podporují názory, podle kterých prudké zpomalení tvorby pracovních míst, které americká vláda zaznamenala v prosinci, způsobilo nebývale chladné počasí, jež v posledním měsíci roku ochromilo některé části země. 

Podle Fedu se nadále zlepšuje i situace na realitním trhu, i když několik distriktů oznámilo, že prodej domů a bytů nebo výstavba obytných domů v posledních měsících zpomalila nebo klesla. Tři čtvrtiny měnových distriktů navíc uvedly, že zaznamenaly zvýšení maloobchodních tržeb, polovina pak potvrdila stabilní cenovou hladinu.

Ekonomika Spojených států v loňském třetím čtvrtletí rostla tempem 4,1 procenta ročně, což bylo nejvíce za poslední téměř dva roky. Analytici ale předpokládají, že ve čtvrtém čtvrtletí růst zpomalil. 

Již v minulé Béžové knize z 4. prosince se ukázalo, že americká ekonomika v říjnu a začátkem listopadu pokračovala v expanzi, i když jen pomalým až mírným tempem. Zaměstnavatelé v některých částech USA však již potvrdili urychlení najímání nových zaměstnanců.

(Zdroj: ČTK, Fed)


Čtěte více:

Fed: Americká ekonomika pokračovala v mírném růstu
04.12.2013 20:46
Americká ekonomika v říjnu a začátkem listopadu pokračovala v expanzi,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.01.2026
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta
11:30Goldman Sachs: pět titulů, kde banka vidí potenciál růstu o více než 70 procent
10:10Berkshire zvýší Abelovi roční mzdu na 25 milionů dolarů. Buffett bral 100 tisíc
10:05Trump a Grónsko: Proč se americký prezident zaměřil na arktický ostrov?
9:30Česká inflace pod odhadem, v lednu můžeme propadnout hlouběji pod 2 procenta
9:08Rozbřesk: Vykáže americký trh práce zlepšení a pošle EUR/USD pod 1,17?
8:53Evropa zahájí smíšeně, Strnad zvažuje IPO a Venezuela předá USA ropu  
8:44Reuters: Strnadova CSG zvažuje, že uvede 15 procent akcií na burzu
6:01Supercyklus paměťových čipů? Analytici věří v dlouhodobý růst díky AI
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš
14:40Inflace v Německu v prosinci klesla na 1,8 procenta, loni činila 2,2 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m