Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
J&T odhalila 27% podíl v Unipetrolu, chce změnu hospodaření a dividendu (+ komentář)

J&T odhalila 27% podíl v Unipetrolu, chce změnu hospodaření a dividendu (+ komentář)

27.01.2014 9:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční skupina J&T, která podle oficiálně dostupných informací vlastní ve společnosti Unipetrol 8,35 %, přišla s informací, že reálně ovládá více než čtvrtinu společnosti a chce své síly využít k tomu, aby měla větší vliv na kontrolu hospodaření Unipetrolu

"My a naši klienti držíme v Unipetrolu kolem 27 %. Rádi bychom tento podíl sjednotili s tím, že by za akcionáře vystupovala J&T. Ještě jsme nevymysleli způsob, jak to procesně udělat. Primárně nám ale jde o vyplacení dividendy," uvedl pro HN desetiprocentní vlastník J&T Finance Group SE Dušan Palcr.

Jelikož je Holding Unipetrol přes ztráty z posledních let málo zadlužený a funguje jako jakási vnitrofiremní banka pro své dceřiné společnosti, J&T chce, aby nerozdělený zisk Unipetrolu již k dceřiným společnostem jako Benzina či Česká rafinérská neputoval a sloužil k vyplacení dividend akcionářům. Snahou investiční skupiny je donutit dceřiné společnosti zadlužit se externě u komerčních bank. Z uvolněných prostředků odhaduje, že by Unipetrol mohl vyplácet dividendu až 40 na akcii.  

Otázkou ovšem je, co na to majoritní vlastník Unipetrolu, polská skupina PKN Orlen. Ta vlastní v Unipetrolu 63% podíl a podle informací Hospodářských novin se zatím odmítla ke snahám J&T vyjadřovat.

"Neočekáváme, že PKN Orlen bude ochotna vyplatit jakoukoli dividendu vzhledem k neuspokojivým finančním výsledkům Unipetrolu v následujících letech. Akcie Unipetrolu považujeme za nadhodnocené a k nákupu je rozhodně nedoporučujeme," komentoval situaci Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Firma patří v Česku k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu. V loňském roce Unipetrol hospodařil se ztrátou 1,396 miliardy korun kvůli prodělečnému rafinérskému segmentu, po předloňské ztrátě 3,098 miliardy korun. Tržby firmy klesly o 7 % na 99,415 miliardy korun.

(Zdroj: HN, čtk)


Čtěte více:

Unipetrol ve 4Q se ztrátou 690 milionů korun
24.01.2014 8:22
Petrochemický holding Unipetrol v posledním čtvrtletí roku 2013 hospod...

Váš názor
  •  
    27.01.2014 19:55

    má někdo nějakou myšlenku, proč se JT cpe do Unipetrolu??
    Kapi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.