Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bundesbank: Země s rizikem bankrotu by měly zavést daň z majetku

Bundesbank: Země s rizikem bankrotu by měly zavést daň z majetku

27.01.2014 15:02
Autor: ČTK

Členské země eurozóny ohrožené státním bankrotem by měly v budoucnu místo žádosti o pomoc od ostatních členských států nejprve zavést jednorázovou daň z majetku. Ve své měsíční zprávě to dnes navrhla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. 

"Odpovídalo by to principu národní odpovědnosti, podle kterého jsou daňoví poplatníci zodpovědní za závazky své vlády. Záchranné programy financované daňovými poplatníky z jiných členských států by měly přijít na řadu jako poslední obranná linie a pouze ve výjimečných případech, kdy by byla silně ohrožena finanční stabilita eurozóny," uvedla banka. 

Bundesbank nicméně upozornila, že jednorázová daň z majetku by byla spojena s riziky a její výběr by byl komplikovaný. Vlády by k ní proto měly přistupovat pouze v opravdu kritických případech. 

V současnosti není podle banky nikde v eurozóně takováto daň zapotřebí, protože všechny členské země jsou schopny získávat peníze na kapitálových trzích, nebo již využívají mezinárodních záchranných programů. Bundesbank upozornila, že státy postižené dluhovou krizí dosáhly výrazného pokroku, v reformním úsilí ale musí pokračovat. 

Možností jednorázové daně z majetku se již ve své říjnové zprávě zabýval Mezinárodní měnový fond (MMF). Ke snížení zadlužení u 15 vybraných členských zemí eurozóny na úroveň konce roku 2007 by podle něj bylo nutné uvalit na majetek domácností zhruba desetiprocentní daň.


Váš názor
 •  
  29.01.2014 13:54

  Dluhy vlád jsou jen velmi velmi těžko splatitelné. To víme. Proč ale riskovat revoluci. Nakonec padne volba na nejjednodušší řešení (staletími ověřené)-tištění peněz a snížení dluhu pomocí inflace.
  Nero
 •  
  27.01.2014 21:40

  Bubnes Dojčebank, to hlavy mazaný . Hlavně , aby soudruzi zase neudělali chybu. To zas bude diskuzí , jakou že maj ty nemovitosti cenu. Soudní znalci budou rejžovat , vlastníci nemovitostí budou uplácet, stát bude chrochtat blahem,že se konečně našel někdo , kdo tu sekyru zatáhne. Ach jo , to je ale divnej svět.
  Karel IV
 • Odpovědnost za vládu?
  27.01.2014 16:42

  No to snad ne. Je to přesně naopak. Vláda vzešlá z voleb by snad měla užívat jen výhod svého postavení? Jsou voleni právě pro svoji kvalitu osobnosti, kterou projeví ve vedení země a jsou schopni nést úspěch, ale i odpovědnost za svá rozhodnutí. Nemluvím o tom, kam až se skutečný stav posunul u nás.
  mgp
 • to už mohou
  27.01.2014 15:55

  zavést rovnou novou revoluci a znárodnit všechno, pak ten majetek předat věřitelům... a můžeme do kolečka takto pokračovat. Otázka je, jak si ty majetkové daně soudruzi představují, kolik procent? Je to totiž jedno. Když zavedou cca 25% daň z majetku, tak 10% bohatých lidí se defacto NIC nestane, ale 80% lidí vyžene pod most. Tohle mi nějak nesedí. Mám silný pocit, že tohle zhovadilé řešení vymýšlí samotná finanční mafie, která jak vidno stále nemá dost.
  Jesse
  • Re: to už mohou
   27.01.2014 18:03

   Přesně o ten most jde. Jedná se o tzv. 10% daň z majetku nad 100tis EUR = atak na střední vrstvy a jejich redukci, neboť se obávám , že je to již poslední síla, jež je schopna obrany a stojí v cestě globál_neoliberálům. V Bruseli o tom po nocích usilovně jednají včetně TPP(TransPacifickýPakt)_GMO,tak,aby to stihli před květnovými EUvolbami. V létě si to vyzkoušeli v malém na Kypru a přišli na to, že zdanění vkladů není tak efektivní - možnost úniku, ale z majetku získají víc (vklady,nemovitosti, !! penzijní spoření !!).
   masox
 • BB zde analyzuji akademickou uvahu
  27.01.2014 15:49

  Jinak to nelze nazvat. V praxi - stat tesne pred bankrotem a potrebuje rychle prachy - je to prakticky nepouzitelne, jeste to nikdy nikde nikdo nezavedl. Kolik by takova jednorazova dan mela cinit treba v predluzenem Recku? Akademicke uvahy.
  Kolmjdouci
 •  
  27.01.2014 15:23

  Jak muže být občan spoluvinnen za krach státu,když na zlodějnách politiku se nijak nepodílel,ba naopak byl ožebračen,tento režim jen vrátil žebrotu do ulic.http://www.extra.cz/tohle-video-se-zacina-sirit-celym-slovenskem-vyzva-k-revoluci-a-zabijeni-politiku
  prorok
  •  
   27.01.2014 15:46

   Lidi se opravdu naserou a vytvoří násilný odpor těm lumpárnám.
   Homo
 • Koukám nejen u nás v c.ban.jsou hlavy pomazané
  27.01.2014 15:17

  už to vidím, jak majiteli paneláku vypočítají 150.000 daň. Proto je Evropa v prd... a dál i bude, páč se furt hledá komu sebrat a ne jak vydělat
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data