Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst zaměstnanosti v USA byl za 1Q silnější, přestože březen na konsensus těsně nedosáhl

Růst zaměstnanosti v USA byl za 1Q silnější, přestože březen na konsensus těsně nedosáhl

04.04.2014 14:41, aktualizováno: 4.4. 15:28
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Počet nových pracovních míst se v americké ekonomice (kromě zemědělství) za březen zvedl o 192 tisíc. Je to číslo, které mírně zaostává za 200tisícovým konsensem. Na druhou stranu ale předchozí údaje byly revidovány znatelně vzhůru. Únor znamenal přírůstek 197 tisíc míst, zatímco dříve se uvádělo 175 tisíc. Lednový údaj je nyní na 144 tisících, dříve to bylo 129 tisíc.

Po slušném únoru znovu oslabila tvorba nových míst v průmyslu. Březen dokonce přinesl mírný pokles zaměstnanosti v tomto sektoru o 1 tisíc. Naopak dál pokračoval růst zaměstnanosti ve stavebnictví, kde vzniklo 19 tisíc nových míst. Zaměstnanost ve veřejném sektoru zůstala oproti únoru beze změny.

Klíčovým zaměstnavatelem i zdrojem nových míst zůstávají služby. V březnu zde přibylo 167 tisíc pracovních míst a to především v oblastech služeb pro firmy, školství a zdravotnictví a v dopravě a obchodu. Velmi slabý nárůst hlásí finanční sektor.

Míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na 6,7 procenta a nedošlo tedy k očekávanému mírnému poklesu. Počet nezaměstnaných prakticky stagnoval. Pracovní síla narostla a z drtivé většiny o nové zaměstnance. Také tento průzkum mezi domácnostmi tedy hovoří o přírůstku zaměstnanosti. Míra participace, tedy podíl pracovní síly na populaci, se v březnu zvýšila na 63,2 procenta.

Průměrná hodinová mzda se v březnu nezměnila, stoupl ale počet průměrně odpracovaných hodin. Celkově to naznačuje mírný růst měsíční mzdy. V meziročním pohledu je hodinová mzda o 2,1 procenta výš, což znamená reálný růst lehce přes jedno procento. Celkový objem mezd díky stoupající zaměstnanosti v březnu rostl odhadem o 0,7 procenta, což je nejvíce za kvartál.

payrolls

Březnová data z trhu práce těsně zaostala za konsensem na úrovni zaměstnanosti, míry nezaměstnanosti i dynamiky mezd. Přesto na nás ale zpráva jako celek působí mírně pozitivně. Jedním důvodem jsou revize zaměstnanosti, které značně zlepšují pohled na celý kvartál. Největší útlum, pravděpodobně způsobený počasím, přišel už loni v prosinci, načež se změna zaměstnanosti rychle zvedla zpět k 200 tisícům. To by mohlo znamenat, že zpomalení spotřebitelské poptávky dusilo růst HDP v 1Q o něco méně. Současné tempo přibývání nových míst by mělo být pro ekonomiku udržitelné a je konsistentní s dalším poklesem nezaměstnanosti.

Dalším pozitivním bodem z dnešního reportu je pak vývoj míry participace. Její růst z prosincového dna narušuje sestupný trend a vzbuzuje naději na obrat. Právě klesající zapojení populace na trhu práce je negativním jevem, který kalí jinak velmi pěkný pokles míry nezaměstnanosti v posledních letech oživení. Pokud by zde tedy došlo k obratu, ubyl by další důvod ke stimulaci ekonomiky.

Pro dolar tedy vidíme dnešní informace z trhu práce jako lehce pozitivní. Reakce trhu je však rozpačitá a dolar je aktuálně mírně slabší vůči euru i jenu. Možným důvodem je nesplnění očekávání části trhu, která po několika slibných indikacích mohla být ještě optimističtější.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data