Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - první ostrý týden okurkové sezóny, čekáme na inflaci EMU, ECB, ISM a další

Rozbřesk - první ostrý týden okurkové sezóny, čekáme na inflaci EMU, ECB, ISM a další

30.06.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ještě než na globálních trzích začne pravá okurková sezóna, je třeba si odkroutit pár důležitých ekonomických čísel. Z pohledu makro dat se to podstatné z první poloviny prázdnin odehraje během tohoto týdne.

Zde je lehký výčet toho, co nás čeká: inflace v eurozóně za měsíc červen, indexy podnikatelských nálad v průmyslu a službách (v USA a v EMU), zasedání ECB a zlatý hřeb na konci týdne - červnové statistiky z amerického trhu práce.

Ačkoliv každá z výše uvedených událostí na sebe může strhnout pozornost trhů, tak vzhledem k tomu, že to rozhodující zasedání ECB se odehrálo již na počátku června a že německá inflační data již lehce napověděla, jak může inflace v eurozóně skončit (asi výše), tak pozornost se zřejmě bude ubírat spíše k americkým statistikám.

A jak by to mohlo v tomto případě dopadnout? Podle našich odhadů vcelku dobře. Náš odhad červnového indexu podnikatelské nálady v průmyslu (ISM) říká, že by mohlo dojít k jistému nárůstu optimismu ve srovnání s květnem (s čímž trh prakticky nepočítá), přičemž pokud jde o trh práce, tak naše predikce vidí v souladu s trhem přírůstek nových pracovních míst nad úrovní 200 tisíc. Taková čísla by mohla pomoci dolaru výše stejně jako výnosům dluhopisům a eventuálně i některým rizikovým aktivům (spíše akciím než rizikovým dluhopisům či komoditám).

Region
Zatímco koruna se zlotým prakticky stagnovaly, tak forint v pátek vůči euru dále oslaboval a dostal se na dvouměsíční minima. Hlavním důvodem jsou patrně vyhlídky na další uvolňování měnové politiky ze strany MNB.

Nadcházejícímu týdnu budou sice dominovat spíše čísla z hlavních trhů (viz úvod), avšak na pořadu dne je i důležité zasedání polské centrální banky a zajímavé budou i regionální statistiky podnikatelských nálad, které budou zveřejněny zítra. Bedlivě sledovaný bude s ohledem na nejistotu kolem měnové politiky hlavně polský index, na který naváže ve středu zmíněné zasedání NBP (respektive v tento den vyvrcholí dvoudenní zasedání), na kterém bude mít banka k dispozici novou prognózu. Ta bude důležitou složkou dalšího rozhodování ohledně nastavení úrokových sazeb - ve hře je totiž možnost jejich snížení během podzimu.

Eurodolar
Euro v pátek zabodovalo a to díky vyšší než očekávané německé inflaci, která zřejmě utlumila strach z deflace v eurozóně. Měnový pár EUR/USD se tak navzdory relativně dobrým americkým číslům posunul nad 1,365.

Na začátku týdne, který bude plný zajímavých makro událostí, by trh mohla oslovit především inflace v eurozóně. Vyšší než očekávaná hodnota by mohla vést k otestování technické hranice 200denního průměru (1,367), který představuje pro eurodolar poměrně důležitou rezistenci.

 

 

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 

 


Čtěte více:

Rozbřesk - Americký HDP, zasedání ČNB a důvěra pro Tuska
26.06.2014 9:10
Ještě horší než byste čekali - tak vypadá v pořadí již druhá revize am...
Rozbřesk - zasedání ČNB, slabší maloobchodní čísla z Polska
27.06.2014 9:10
ČNB včera vyslala námi očekávaný signál: exit se současného kurzově-mě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)