Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol plně ovládne Česká Rafinérská, a.s., když využívá předkupní právo před maďarskou skupinou MOL

Unipetrol plně ovládne Česká Rafinérská, a.s., když využívá předkupní právo před maďarskou skupinou MOL

4.7.2014 11:15
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Společnost Unipetrol dne 3. července 2014 využila své předkupní právo poté, co o menšinový podíl v České rafinérské projevila zájem maďarská skupina MOL a akceptovala tak nabídku od Eni International B.V. na jejímž základě Unipetrol odkoupí 303 301 akcií společnosti ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s. odpovídající cca. 32,4 % podílu na základním kapitálu České rafinérské. Kupní cena akcií ve výši 30 mil. EUR, která ještě podléhá dodatečným úpravám před dokončením transakce, bude financována z vlastních finančních zdrojů Unipetrolu.

Ke dni 3. července 2014 Unipetrol drží cca. 67,6 % podíl na základním kapitálu České Rafinérské. Po dokončení transakce, jež se očekává do konce roku 2014, za podmínky získaní příslušných povolení spojení, se Unipetrol stane jediným akcionářem České rafinérské se 100 % podílem na základním kapitálu.

Transakce představuje oportunistickou akvizici s cílem získat nad Českou rafinérskou plnou kontrolu, být jediným subjektem rozhodujícím o kapitálových investicích, provést hlubší restrukturalizaci společnosti (Unipetrol ovšem neuvedl nějaké detailní informace jak by restrukturalizace měla vypadat), dále zvýšit bezpečnost dodávek vstupních surovin pro petrochemickou výrobu pro pokračování rozvoje petrochemického byznysu Unipetrolu, stejně jako posílit dlouhodobou přítomnost skupiny Unipetrol na českém trhu.

Česká rafinérská provozuje rafinérie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, v současnosti jediné dvě české rafinérie v provozu, s celkovou konverzní kapacitou 8,7 mil. tun ropy za rok přicházející ropovodem z Ruska anebo přes přístav v Terstu. Ke dni 3. července 2014 společnost představuje společný joint-venture podnik dvou akcionářů: Unipetrol s podílem 67,555 % a Eni International B.V. s podílem 32,445 %.

Zpráva byla uveřejněna včera večer po uzavření pražské burzy.

Unipetrol tak plně ovládne společnost, která kvůli negativnímu vývoji v rafinérském průmyslu dosáhla v roce 2013 na roční zisk 72 713 tis. a úspěšně pokračuje v implementaci schválené personální strategie, která by měla zajistit optimalizaci organizační struktury. Došlo k revizi mzdového systému, která vedla k zefektivnění sledování KPI.

tabu

Akcie Unipetrolu na zprávu zareagovala mírným růstem, zatím přidala přes 1 procento, což napovídá, že to nemá výrazný vliv na cenu akcie. Dnes se obchoduje okolo hladiny 129 – 130 Kč za jednu akcii.

uni 

Zdroj: TZ Unipetrol, Reuters, Výroční zpráva Česká Rafinérská ,a.s.

 


Čtěte více:

Unipetrol v 1Q zpět v zisku, hospodařil nad odhady trhu díky akvizici České rafinérské
24.4.2014 8:25
Petrochemický holding Unipetrol se v prvním čtvrtletí letošního roku n...
Praha otevře v pozitivní náladě, Unipetrol reportuje zisk za 1Q
24.4.2014 8:54
Pražská burza včera přerušila pětidenní růstovou sérii, když index PX ...
Pražská burza maže včerejší ztráty; v čele ČEZ a Unipetrol po výsledcích
24.4.2014 10:12
Pražská burza otevírá půlprocentním růstem, když kopíruje pozitivní se...
Pražská burza: Výsledky Unipetrolu, cena uhlí pro NWR, ČEZ
24.4.2014 16:42
Pražská burza dnes nedokázala udržet zisky z úvodu obchodní seance, kd...
Unipetrol nevyplatí ze zisku loňského roku dividendu
26.5.2014 7:59
Petrochemický holding Unipetrol nebude vyplácet dividendu z loňského z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data