Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelská důvěra v USA na nejvyšší hodnotě od října 2007

Spotřebitelská důvěra v USA na nejvyšší hodnotě od října 2007

26.08.2014 16:10, aktualizováno: 26.8. 16:31
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index spotřebitelské důvěry organizace Conference Board se v srpnu překvapivě zlepšil a dosáhl 92,4 bodu. Trh podle konsensu počítal s mírným poklesem na 89 z červencových 90,3 bodu (po drobné revizi). Náladu zlepšuje hodnocení současné situace, zatímco očekávání spotřebitelů se v srpnu mírně zhoršila.
duvera

V obou případech se dílčí indexy nacházejí relativně vysoko, ale zatímco index hodnocení aktuální situace se zvýšil na 94,6 z 87,9 bodu, index očekávání naopak poklesl o bod na 90,9 bodu.

Relativní optimismus ohledně budoucího vývoje si spotřebitelé podle průzkumu drží v souvislosti s ekonomikou i trhem práce. Tam však trochu chladnou jejich očekávání ohledně mezd. Co se týče současné situace, důležitým aspektem je pokles počtu lidí, kteří považují nalezení pracovního místa za obtížné.

V posledních několika měsících jsme svědky divergence obou hlavních indexů spotřebitelské důvěry. Zatímco dnešní indikátor od Conference Board se zlepšuje, index z dílny Michiganské university stagnuje až klesá. Důvodem může být rozdíl ve váze, kterou ve svém rozhodování spotřebitelé přisuzují aktuálním podmínkám a obavám z budoucího vývoje. Na jedné straně mají důvod ocenit zlepšení na trhu práce, odraz ekonomiky vzhůru po zimě nebo pokračující růst akcií. Na stranu druhou to vypadá, že ekonomika se už k rychlejšímu tempu příliš nedostane, neustávají geopolitické problémy a výkon zahraničních ekonomik může být zdrojem obav. Druhý z průzkumů vychází hůř právě kvůli značně klesajícím očekáváním spotřebitelů.


Čtěte více:

Cesta S&P: 5 vítězů a poražených, aneb od zhodnocení 84 000 % až po devastaci
26.08.2014 14:53
V únoru 1998 S&P 500 poprvé v historii prorazil úroveň tisíce bodů. O...
Objednávky zboží v USA překvapily dvouciferným růstem
26.08.2014 14:46
Červenec přinesl velmi silný nárůst objednávek zboží dlouhodobé spotře...

Váš názor
  • Patrije zase exceluje jako obvykle
    27.08.2014 9:09

    "..........Důvěra amerických spotřebitelů klesla díky horšímu očekávání budoucího vývoje Autor: Jan Šumbera, Patria Online
    koudelka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data