Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR v příštím roce více podpoří pěstování ovoce a zeleniny

ČR v příštím roce více podpoří pěstování ovoce a zeleniny

12.9.2014 13:28
Autor: Redakce, Patria Online

Česko v příštím roce podpoří domácí pěstitele ovoce, zeleniny a konzumních brambor celkem čtvrt miliardou korun. Na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích to uvedl ministr Marian Jurečka s tím, že chce, aby Česko bylo opět soběstačné v produkci tradičních druhů ovoce a zeleniny.

"Před rokem 1990 patřilo zahradnictví spolu s ovocnářstvím a zelinářstvím k oblastem s kvalitní úrovní. U produkce tradičních druhů zeleniny a ovoce jsme byli soběstační. Chci, abychom se k této úrovni znovu vrátili," řekl Jurečka.

V rámci Společné zemědělské politiky na období do roku 2020 byly ovoce, zelenina i brambory zařazeny mezi takzvané citlivé komodity. Pro rok 2015 by v rámci jejich podpor měli ovocnáři získat až 100 milionů korun, na zeleninu je vyčleněna stejná částka a na podporu pěstování konzumních brambor 50 milionů korun. Podpora pěstování brambor na jídlo je nová, až dosud mohli dotaci čerpat pouze pěstitelé škrobárenských brambor.

Pěstitelé budou moci i v následujícím období čerpat také podpory na investice, jako jsou výstavba a rekonstrukce skleníků a foliovníků či nákup moderních pěstebních technologií či budování skladovacích prostor z Programu rozvoje venkova.

Zatímco u všech hlavních živočišných komodit se loni soběstačnost ČR o jednotky procent zvýšila, u čerstvého ovoce či brambor se dále výrazně snížila. Z dovozu pocházelo již téměř 30 procent snězených brambor a čtvrtina ovoce. U čerstvě zeleniny, kterou Češi jedí celoročně, tedy i v době, kdy ji v tuzemsku nelze vypěstovat, klesla soběstačnost již pod 40 procent.

Producentům ovoce a zeleniny nepomáhají ani nedávno uvalené sankce Ruska na zákaz dovozu těchto plodin. Země EU, zejména Polsko, se snaží umístit produkci určenou původně pro Rusko na evropský trh, což má na následek tlak na pokles ceny těchto komodit.

Zdroj: ČTK, RTRS
Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti - aktualizace portfolia
12.9.2014 11:00
Tým analytiků Patria Direct přistoupil po proběhnuvších firemních výs...
RWE plánuje rozšířit svůj úsporný program
12.9.2014 9:48
Německá energetická společnost RWE chce kvůli obtížným podmínkám na tr...
Polsko obnovilo zpětné dodávky ruského plynu na Ukrajinu
12.9.2014 10:58
Polsko dnes obnovilo zpětné dodávky ruského plynu na Ukrajinu, které b...

Váš názor
 •  
  12.9.2014 19:57

  250M, to není moc, to vyjde tak akorát na Agrofert, ne?:-)
  dave
 •  
  12.9.2014 15:47

  Pan ministr by měl podpořit hlavně chov včel. Bez toho nebude nic.
  Jezdec.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data