Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Čína se s růstem nad úrovní 7 % může pomalu loučit

Goldman Sachs: Čína se s růstem nad úrovní 7 % může pomalu loučit

24.9.2014 12:45
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Goldman Sachs se přidala po bok svých bankovních konkurentů a snížila výhled hospodářské růstu Číny. Důvodem je nízká ekonomická aktivita, která čerstvě vzbudila obavy o výkonnost druhé největší světové ekonomiky.

Americká banka se nově domnívá, že by růst měl ve třetím čtvrtletí dosáhnout 7,1 % (ve druhém čtvrtletí HDP stouplo o 7,5 %), za celý rok 2014 pak Goldman Sachs odhaduje růst ekonomiky o 7,3 %, namísto 7,7 % dosažených v loňském roce. Banka se tak zařadila po bok Bank of America a Merrill Lynch, které v minulém týdnu shodně snížily odhady růstu čínského HDP pro roky 2014 (7,3 %) a 2015 (7,2 %).

Poslední kapkou k přehodnocení výkonností čínského hospodářství byla srpnová data. Z nich vyplynulo, že dochází k pokračujícímu poklesu kreditní nabídky, kterou by měl doplnit také pokles aktivity v nemovitostním sektoru a pomalé tempo implementace infrastrukturálních změn.

Goldman Sachs zároveň snížila svůj výhled růstu pro příští rok, kdy očekává namísto původně odhadovaných 7,6 % „pouze“ 7,1 %. Nově stanovená hodnota pak odráží anticipovaný krok čínské vlády, která podle banky přistoupí ke snížení svého cíle pro HDP, aby tak zabránila akumulaci finančního rizika a snížila také tlak na další vládní stimulaci.

Americká banka zároveň představila svůj odhad pro roky 2016-2017. Domnívá se, že v uvedených letech dojde k poklesu dynamiky růstu na úrovně okolo 6,7 %, což by mělo odrážet klesající hranici potenciálního produktu, tedy úrovně, kterou je ekonomika schopna udržet při plném využití svých zdrojů. Jednou z hlavních příčin má pak být zpomalující růst na straně nabídky pracovní síly.

Zdroj: CNBC


Váš názor
  •  
    25.9.2014 9:48

    Ten titulok je strašne nepriateľský. Napísali tu snád niekedy, a to už ani nehovorím že by pravidelne, napr.USA môžu zabudnúť na rast 4%. Tieto manipulácie nám automaticky vytvárajú pocit nepriateľa. Ináč ale prajem pekný den.
    peter
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university