Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Čína se s růstem nad úrovní 7 % může pomalu loučit

Goldman Sachs: Čína se s růstem nad úrovní 7 % může pomalu loučit

24.09.2014 12:45
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Goldman Sachs se přidala po bok svých bankovních konkurentů a snížila výhled hospodářské růstu Číny. Důvodem je nízká ekonomická aktivita, která čerstvě vzbudila obavy o výkonnost druhé největší světové ekonomiky.

Americká banka se nově domnívá, že by růst měl ve třetím čtvrtletí dosáhnout 7,1 % (ve druhém čtvrtletí HDP stouplo o 7,5 %), za celý rok 2014 pak Goldman Sachs odhaduje růst ekonomiky o 7,3 %, namísto 7,7 % dosažených v loňském roce. Banka se tak zařadila po bok Bank of America a Merrill Lynch, které v minulém týdnu shodně snížily odhady růstu čínského HDP pro roky 2014 (7,3 %) a 2015 (7,2 %).

Poslední kapkou k přehodnocení výkonností čínského hospodářství byla srpnová data. Z nich vyplynulo, že dochází k pokračujícímu poklesu kreditní nabídky, kterou by měl doplnit také pokles aktivity v nemovitostním sektoru a pomalé tempo implementace infrastrukturálních změn.

Goldman Sachs zároveň snížila svůj výhled růstu pro příští rok, kdy očekává namísto původně odhadovaných 7,6 % „pouze“ 7,1 %. Nově stanovená hodnota pak odráží anticipovaný krok čínské vlády, která podle banky přistoupí ke snížení svého cíle pro HDP, aby tak zabránila akumulaci finančního rizika a snížila také tlak na další vládní stimulaci.

Americká banka zároveň představila svůj odhad pro roky 2016-2017. Domnívá se, že v uvedených letech dojde k poklesu dynamiky růstu na úrovně okolo 6,7 %, což by mělo odrážet klesající hranici potenciálního produktu, tedy úrovně, kterou je ekonomika schopna udržet při plném využití svých zdrojů. Jednou z hlavních příčin má pak být zpomalující růst na straně nabídky pracovní síly.

Zdroj: CNBC


Váš názor
  •  
    25.09.2014 9:48

    Ten titulok je strašne nepriateľský. Napísali tu snád niekedy, a to už ani nehovorím že by pravidelne, napr.USA môžu zabudnúť na rast 4%. Tieto manipulácie nám automaticky vytvárajú pocit nepriateľa. Ináč ale prajem pekný den.
    peter
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y