Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Nepokoje v Hongkongu - znepokojení pro trhy s rizikovými aktivy

Rozbřesk: Nepokoje v Hongkongu - znepokojení pro trhy s rizikovými aktivy

30.9.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ukrajina, Rusko, Turecko, Argentina, Čína a teď dokonce překvapivě Hongkong. To je výčet tzv. emerging markets, neboli volně přeloženo rychle se rozvíjejících trhů, které v posledním období dělaly starosti. Každý trh či spíše země přitom zlobí jinak, přičemž míra znepokojení samozřejmě souvisí s tím, jak je daná ekonomika velká a z toho pak vyplývají její obchodní a hlavní finanční propojenost s globálními trhy. Někde je tedy hrozbou válka, jinde otevřený bankrot a někde třeba prostý strach z finanční krize a následné hluboké krize.

Problém s Hongkongem má však pro globální trhy řadu vrstev, které se vzájemně prolínají a tím jsou jeho eventuální problémy spojené s čínským výkladem demokracie (aneb můžete si ve volbách zvolit koho chcete, ale jen ze seznamu, který soudruzi v Pekingu předem schválí). V prvé řadě je třeba říci, že to poslední co by v současnosti globální trhy v Hongkongu zajímalo, je osud demokracie v tomto městském státu. Znepokojení trhů by snad vzrostlo jedině tehdy, pokud by se čínské autority rozhodly rozehnat demonstrující studenty v Hongkongu silou, přičemž západní politiky by to vedlo k tvrdým prohlášením, které by eventuálně hrozily přerůst v sankce. Takový scénář je však krajně nepravděpodobný, protože jak víme Západ boj o Hongkong (a demokracii) vzdal již před 17 lety, když toto všeobecně svobodné město odevzdal do čínské správy.

Problém, který Hongkong může představovat pro globální trhy je v tom, že ona svoboda zahrnuje i nebývalou liberalizaci kapitálových toků, což z tohoto města činí jedno z klíčových finančních center Asie, které je navíc vstupní branou do Číny. Z tohoto důvodu musí být kroky čínského komunistického vedení velmi bedlivě sledovány, neboť se musí vypořádat s protesty, přičemž si nesmí vstřelit vlastní gól v podobě podkopání pověsti Hongkongu, jakožto liberálního místa na území Číny, kde lze zcela svobodně uzavírat obchody. Pro čínské vedení to pak může být velmi delikátní situace, neboť čím mírněji budou řešit nepokoje v Hongkongu, tím větší slabost ukáží doma - na pevnině.

Region

Pondělní obchodování bylo ve středoevropském regionu klidné. Při absenci regionálních událostí se koruna spolu se zlotým pohybovala ve velmi úzkém pásmu okolo stávajících hodnot a forintu se podařilo vymazat část ztrát z předešlého týdne.

Dnes budou zveřejněny maďarské výrobní ceny, které by ale významnější vliv mít neměly. Z pohledu trhu bude jistě zajímavější inflace v eurozóně. I když ta by mohla podle našeho názoru skončit lehce nad očekáváním trhu, pohled na politiku ECB by měnit neměla a tak by mohly v klidu zůstat i regionální měny.

Eurodolar

Dolar po jedenácti týdnech zisků zastavil svojí spanilou jízdu a včera stagnoval nad důležitými technickými hladinami (1,266, 2letá maxima). Dolar nastartoval v posledních týdnech silný býčí trend, který pravděpodobně bude dál pokračovat. Teď se měnový pár zdá zralý alespoň na krátkou technickou pauzu.

Dnes je na programu inflace v eurozóně, která by mohla skončit lehce nad očekáváním trhů. To ale diametrálně nezmění pohled na politiku ECB, o čemž se přesvědčíme hned tento čtvrtek. Navíc dolar dostane do vínku také silná čísla - v pátek očekáváme lepší výsledek payrolls. Na velký ústup dolaru z dobytých pozic to tak zatím nevypadá.Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Asie na smíšené notě, v centru pozornosti Hong Kong ...
30.9.2014 8:36
Asijské burzy v druhý obchodní den tohoto týdne obchodují opět na smíš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data