Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky Tesco 1S15 – šéf správní rady neustál kauzu „děr“ v účetnictví firmy

Výsledky Tesco 1S15 – šéf správní rady neustál kauzu „děr“ v účetnictví firmy

23.10.2014 13:10
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Tesco, řetězec s potravinami, dnes ráno ohlásilo svoje výsledky za první polovina hosp. roku 2015. Firma dosáhla zisku na jednu akcii 0,077 GBP na jednu akcii (adj.EPS). Trhy čekaly hodnotu nižší kolem 0,069 GBP na akcii. Takže Tesco trochu překvapilo lepším výsledkem o 11 %. Proti minulému období je to pokles o 55 %. Meziročně o 48 %.

Tržby ovšem investory zklamaly. Očekáváno bylo číslo 30,94 mld. GBP, ale firma doručila pouze 30,47 mld. GBP. Meziročně tržby firmě spadly o 5 %. A proti poslední polovině roku předcházející této je to také pokles o – 4 %.

Britská maloobchodní společnost Tesco našla ve svých účtech větší díru, než dosud uváděla, a zrušila kvůli tomu celoroční výhled zisku. Série účetních chyb dnes přiměla předsedu správní rady firmy Richarda Broadbenta oznámit rezignaci na funkci.

Tesco už minulý měsíc oznámilo, že zjistilo účetní chyby a muselo kvůli nim snížit odhad zisku pro první pololetí firemního roku o 250 milionů liber (8,6 miliardy Kč). Firma tak zhoršila výhled hospodaření v letošním roce již potřetí. Současně začala vyšetřovat důvody účetních nesrovnalostí a své vyšetřování zahájily i britské úřady. Dnes firma sdělila, že svůj zisk za první pololetí nadhodnotila o 263 milionů liber, tedy o něco více, než zjistila původně.

Firma také uvedla, že ve druhém čtvrtletí do konce září její tržby na britském trhu klesly o 5,5 procenta po poklesu o 3,8 procenta v prvním čtvrtletí. Podle agentury Reuters to znamená její nejhorší výkon za 40 let.

Tesco bylo od 90. let tahounem britského maloobchodu a od té doby také bylo miláčkem investorů, alespoň do doby, kdy jeho zisky nepřetržitě rostly. Za posledního dva a půl roku však firma vydala několik varování před horším ziskem kvůli ztrátě podílu na britském trhu na úkor německých diskontních obchodů Aldi a Lidl na straně jedné a dražších domácích konkurentů na straně druhé.

V poslední době navíc Tesco omezilo investice doma ve prospěch zahraniční expanze a poškodilo se u zákazníků zvyšováním cen v době ekonomického poklesu, aby se zavděčilo investorům. V jeho neprospěch zapůsobilo rovněž ochlazení vztahu zákazníků k obřím prodejnám na okrajích měst ve prospěch menších nákupů u místních prodejců nebo na internetu. Tesco v letošním roce zřejmě utrpí třetí pokles provozního zisku za sebou.

Akcie společnosti se aktuálně obchoduje za 172,9 GBP v Londýně. Akcie tak odepisuje 10,10 GBP, což je pokles 5,46 % od včerejšího close kurzu. Cílová cena, kterou průměrem vytvořil Bloomberg na základě dotazování analytiků, v horizontu dvanácti měsíců je nastavena na 212,26 GBP. To nabízí slušný potenciál až 22 % výnosu při zvážení aktuální ceny.

teskograf

Zdroj: Bloomberg, ČTK


Čtěte více:

Ani mocný Apple (Pay) nebude možná mít sílu vytlačit běžné peněženky
22.10.2014 11:07
Zkuste si kupovat peníze pouze a jedině prostřednictvím mobilních plat...
Příležitosti skryté za rouchem prodejní paniky, aneb když se „timing“ vydaří
23.10.2014 11:00
Panické výprodeje mají kromě stinné stránky v podobě prudké ztráty hod...
Není zlato, co se třpytí: 5 alternativ zlatého kovu
23.10.2014 13:00
Zlato je tradičně investory považováno za bezpečný přístav, do kterého...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba