Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příležitosti skryté za rouchem prodejní paniky, aneb když se „timing“ vydaří

Příležitosti skryté za rouchem prodejní paniky, aneb když se „timing“ vydaří

23.10.2014 11:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Panické výprodeje mají kromě stinné stránky v podobě prudké ztráty hodnoty i daleko přívětivější tvář. V případě obrátky trendu a správném načasování totiž mohou investorovi přihrát poměrně zajímavé zisky. Přesně takový je pak příběh rovnou desítky akcií z indexu S&P 500, které si z krátkodobého děsu akciových trhů v minulých týdnech vyšlapaly v průběhu posledních čtyř dnů cestu ke zhodnocení o více než 10 %.

1111

Pohled na index S&P vykresluje celkový pohyb posledních dvou týdnů. Silné výprodeje následovalo zklidnění a postup směrem vzhůru. Dejme tomu, že by investor první plusovou seanci (16. října), považoval za signál obrátky v trendu a otevřel následující den své pozice. V takovém případě by se v následujících čtyřech obchodních dnech našla hned desítka společností, které by mu vynesly více než 10 % zhodnocení. A to ještě pár společností z žebříčku vypadlo kvůli včerejší červené seanci, která část zisků posledních několika dnů odmazala.

2

Zmíněný příklad je ukázkou, proč se investorům vyplatí sledovat krátkodobé odchýlení akcií od jejich dlouhodobého trendu. V případě nástupu do pozice „v pravou chvíli“ totiž mohou během pár dní realizovat velice atraktivní zhodnocení.

Pochopitelně se pak na okamžik musíme zastavit u termínu „v pravou chvíli“. Určit onu idelání situaci je totiž pořádně komplikovanou (spíše pak nerealizovatelnou) disciplínou. Prvně, snaha profitovat z odchýlení trendu skýtá potíž v podobě správného „timingu“ pro otevření pozice. Když investor předběhne chvíli obrátky, může realizovat rychlé ztráty a v pozici nevydržet. Druhým problémem je samotný výběr akcií. Jen stěží lze totiž vybírat akcie na základě technických signálů, které při hlubších výprodejích (trvajících několik seancí po sobě) signalizují překoupenost, a tedy nákupní příležitost, přestože sentiment na trzích žene akcie stále níže. Spíše tak lze vybírat společnosti, kterým investor dlouhodobě věří (případně je i drží v portfoliu), a nákupem na nižších úrovních stlačovat jejich vstupní cenu – následně pak při růstu zvyšovat celkové zhodnocení. Jako třetí komplikaci lze poté označit onu samotnou definici „odchýlení od trendu“. V případě, že se nejedná o odchýlení, nýbrž o změnu v trendu, namísto snu o snadném zhodnocení bude investor žít realitu krutých ztrát.


Čtěte více:

Morgan Stanley: Index S&P do roku 2020 vyšplhá na 3000 b.
03.09.2014 12:19
Jen před pár dny index S&P 500 prorazil hranici 2000 b. a už se speku...
S&P 500 v bodě zvratu?
13.10.2014 15:00
Akciové tituly nejen v USA se v posledních dnech dostaly pod silný pro...

Váš názor
  • 10%?
    23.10.2014 11:43

    To je úplně o ničem, to chce nějaký pákový nástroj, na Alcou např. http://www.ariva.de/PA4NNH/chart?t=month&boerse_id=39 - a ani není potřeba chytnout dno, ale spíš mít pevné nervy ....
    Giuseppe_akcie
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu