Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - události uplynulého víkendu budou pro trhy pověstným jazýčkem na vahách

Rozbřesk - události uplynulého víkendu budou pro trhy pověstným jazýčkem na vahách

27.10.2014 9:35
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Nový týden by měl pro globální trhy začít pečlivou analýzou toho, co se událo o tomto víkendu, neboť šlo o informace zajímavé a důležité.

Tou globálně nejpodstatnější jsou výsledky bankovních zátěžových testů ECB, jejichž detaily byly zveřejněny právě o víkendu. Výsledky v podobě závěrů, že testy nakonec neprošlo 25 bank, jež nakonec musí navýšit kapitál o dodatečných 24,7 mld. eur, jsou vcelku umírněné. Jednak proto, že výše uvedená suma není vzhledem k velikosti evropského bankovního systému nijak alarmující (navíc většina kapitálu již byla bankami navýšena) a jednak v sítích ECB neuvízly žádné velké ryby. Jediným kazem na kráse zpráv o výsledcích testů by snad mohly být dohady, že některé banky mohly nadhodnocovat svá aktiva, přičemž testy poskytnou regulátorům a analytikům dostatek datové potravy, aby si (ex post) udělaly obrázek, zdali tomu tak opravdu bylo.

Další důležitou víkendovou událostí spíše regionálního charakteru pak byly ukrajinské volby. Ty pochopitelně zajímají především východní Evropu, vzhledem k tomu, že Ukrajina patří mezi nejohroženější země světa z pohledu státního bankrotu. Alespoň tak to vypadá, pokud se podíváme na rizikové marže, jež investoři vyžadují, pokud mají držet ukrajinský dluh. Vítězství proevropských sil by pak mohlo pesimisty mírně uklidnit v tom, že nová vláda s MMF a EU v zádech nebude chtít vysoký zahraniční dluh v dohledné době restrukturalizovat.

A konečně další zajímavou událostí víkendu byly prezidentské volby v Brazílii. Ty na rozdíl od předchozích dvou událostí nedopadly pro trhy přívětivě, když vcelku těsně (znovu)zvítězila u investorů nepopulární prezidentka Dilma Rousseff. Sociálně orientovaná prezidentka sice dokázala bojovat s nezaměstnaností a podpořila reálné mzdy brazilských zaměstnanců, avšak země je aktuálně na pokraji recese a nedávno po dlouhé době po snížení ratingu. I proto nemají Dilmu Rousseff investoři v lásce a brazilská aktiva budou asi na počátku týdne pod velkým tlakem.


Forex

Polský zlotý podle guvernéra Belky zatím neoslabil tolik, aby to poškodilo obyvatele splácející zahraniční půjčky denominované ve švýcarských francích. Další snížení úrokových sazeb podle guvernéra proto není vyloučené a bankovní rada ho bude na nadcházejícím zasedání zvažovat. I když v bankovní radě nepanuje na věc jednotný názor - v pátek Jerzy Hausner vystoupil proti dalšímu snižování sazeb - holubice se pravděpodobně na dalším zasedání ještě prosadí. Očekáváme pokles sazeb 5. listopadu o dalších 25 bps a následně jejich dlouhodobou stabilitu.

V tomto týdnu zasedá maďarská centrální banka. Ta už ale podle našeho názoru svou munici vystřílela a čekáme stabilitu sazeb na historických minimech 2,10 %. Česká koruna v uplynulém týdnu slábla a v lehké defenzivě by mohla zůstat i nadále - blíží se listopadové zasedání ČNB (6. listopadu), na kterém centrální bankéři znovu sáhnou k negativní revizi prognózy.


Čtěte více:

Španělská ekonomika sílí. Pro Francii a Itálii špatná zpráva
27.10.2014 6:30
Španělská ekonomika prochází oživením. To je samozřejmě dobrá zpráva. ...
V síti zátěžových testů ECB uvízlo 25 bank (+ komentář analytika)
27.10.2014 7:27
V hloubkové prověrce zdraví předních bankovních skupin v eurozóně neus...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu