Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus v české ekonomice stále na vzestupu

Optimismus v české ekonomice stále na vzestupu

24.11.2014 9:22
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Zatímco podnikatelské nálady kolem nás směřují ke stále většímu pesimismu, Česko se stává ostrůvkem naplněným optimismem. Nálada v podnikatelském sektoru je nejlepší od roku 2011, spotřebitelé jsou dokonce nejlépe naladěni za posledních šest let.

V průmyslu se sice nálada trochu zhoršila zvláště s ohledem na horší očekávání v následujících šesti měsících. Nicméně i tak můžeme současné naladění firem v našem nejsilnějším odvětví, jež je i motorem celé ekonomiky považovat za vcelku dobré.

Výrazně lepší je nyní důvěra firem ve stavebnictví. Možná i díky pěknému počasí, ale spíše v důsledku rostoucích nových zakázek se stavební podniky dívají do budoucna přece jen docela optimističtěji než třeba před rokem.

Zajímavý je propad nálady obchodníků, zejména s ohledem na zprávu statistického úřadu. Uvádí se v ní totiž, že očekávání obchodníků pro následující tři měsíce – a tedy i Vánoce – klesají. Docela to kontrastuje s rekordně pozitivním naladěním našich spotřebitelů.

Důvěra spotřebitelů se dostává na šestileté maximum. Lidé se méně bojí budoucnosti, nezaměstnanosti i inflace. A také hodlají méně spořit. Je to nepochybně zajímavá informace s ohledem na nadcházející Vánoce. Když ovšem vezmeme v úvahu aktuální nepříliš vysoký růst mezd, tak rozhodně dramatické utrácení obyvatel před vánocemi až tak čekat nemusíme.


Čtěte více:

Investiční témata a akcie pro rok 2015
24.11.2014 8:12
Volatilita by na německém akciovém trhu měla zůstat relativně vysoko i...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index