Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v ČR stále klesá

Nezaměstnanost v ČR stále klesá

09.07.2015 9:12
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podle očekávání se na aktuálním poklesu nezaměstnanosti (na 6,2 %) podílejí především sezónní práce a silný ekonomický růst vytvářející rekordní počet pracovních míst. Nové zaměstnance nabírá především úspěšný exportně orientovaný průmysl a služby, které se již také konečně odrazily ode dna.

Míra nezaměstnanosti je díky tomu už o 1,2 procentního bodu níže než loni. Počet volných pracovních míst se vyšplhal už na téměř 97 tisíc a na jedno volné místo připadá jen 5 uchazečů. Ještě loni to bylo 11. Ani výrazná a stále rostoucí poptávka zaměstnavatelů po nových pracovnících se však zatím neprojevuje na mzdách. Mzdový vývoj zůstává nadále velmi umírněný až utlumený. To ovšem vůbec neznamená, že se pod tlakem nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců brzy tato situace nezmění.

Nezaměstnanost neklesá pouze v nejúspěšnějších a nejsilnějších regionech, ale i tam kde je tradičně vysoce nadprůměrná. To je nepochybně dobrá zpráva, i když překonat výrazné regionální rozdíly není v podstatě možné ani ve střednědobém horizontu. Ostatně prokazuje to i vývoj českého trhu v posledních dvaceti letech.

Výhled: Nezaměstnanost letos už v dalších měsících příliš nepoklesne. Na podzim na trh práce navíc dorazí absolventi a hned potom začnou pozvolna končit i sezónní práce. V každém případě však vývoj na trhu práce bude po zohlednění tohoto tradičního vývoje velmi pozitivní a míra nezaměstnanosti na konci letošního roku zdaleka nedosáhne sedmi procent.

Ve srovnání s ostatními zeměmi si ČR stále vede výborně. Má pátou nejnižší nezaměstnanost v rámci celé EU a lepšími výsledky se může pochlubit pouze Německo, Velká Británie, Malta a Lucembursko.


Čtěte více:

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách
09.07.2015 8:34
ČRPražská burza klesala i ve druhé obchodní seanci tohoto týdne, index...
Praha zahájí čtvrtek výše
09.07.2015 8:44
Pražská burza klesala i ve druhé obchodní seanci tohoto týdne, index P...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data