Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky VIG ve 3Q15 negativně zasaženy náklady na IT

Výsledky VIG ve 3Q15 negativně zasaženy náklady na IT

24.11.2015 8:11, aktualizováno: 24.11. 8:52
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Pojišťovací společnost Vienna Insurance Group (VIG), působící v Rakousku a zemích CEE regionu, dnes před otevřením trhu zveřejnila své výsledky hospodaření za prvních devět měsíců roku.

Hrubé předepsané pojistné dosáhlo za 9M úrovně 6,91 mld. EUR (-1,8 % y/y). Zisk před zdaněním (EBIT) činil 175,3 mil. EUR (-60,2 % y/y). Čistý zisk zaknihovala společnost ve výši 143,2 mil. euro, což představuje meziroční zhoršení o 57,5 %.

VIG v 3Q15 vykázal objem hrubého předepsaného pojistného 2 mld. EUR a ztráta před zdaněním činila 75 mil. (vs. oček. zisk 118,8 mil. EUR). Výsledky hospodaření v 3Q byly výrazně negativně zasaženy jednorázovými odpisy ve výši 195 mil. EUR vynaloženými na aktualizaci IT systému. Společnost uvedla, že nové IT řešení (na kterém pracovala externí firma) bylo nezbytně nutné, aby VIG dokázal i nadále poskytovat kvalitní služby v oblasti pojištění a současná infrastruktura již technicky nevyhovovala.

Bedlivě sledovaný ukazatel nákladovosti se za 9M mírně zhoršil na úroveň 96,9 % (+1p.b. oproti úrovni v 1H15).

Z celkového hrubého předepsaného pojištění v 9M15 dosáhla divize neživotního pojištění výsledku ve výši 3,6 mld. EUR (+0,9 % y/y), divize životního pojištění předepsala pojistné za 3,02 mld. euro (-5,2 % y/y), zdravotní divize upsala pojistné ve výši 300 mil. EUR (+2,9 % y/y). Ve všech segmentech došlo k meziročnímu poklesu zisku na úrovni EBIT.

Klíčovým trhem pro VIG, kromě Rakouska, zůstává region CEE, kde generuje většinu svého zisku na úrovni EBIT, přičemž největší příspěvek jde za Českou republikou (126 mil. EUR za 9M). Růstový potenciál však potvrdily i země spadající do kategorie tzv. Remaining Markets, ve kterých se za posledních pět roků zvýšil objem hrubého předepsaného pojistného o polovinu a současně se více než zdvojnásobil zisk před zdaněním (v absolutním vyjádření se však stále jedná o nízké částky v kontextu skupiny VIG, za 9M15 hovoříme o 49 mil. EUR).

VIG (i nadále) bojoval s nízkými úrokovými sazbami, které negativně dopadají do finančních výsledků společnosti. Kromě nízkých sazeb výsledky (za 3Q15) zhoršily i náklady na nové IT řešení.

Názor Patria

VIG představil výsledky, které byly kvůli jednorázovým odpisům za IT pod konsensem trhu. Čistá ztráta v 3Q činila 46 mil. EUR (vs. oček. zisk 87,7 mil.). Celkové výsledky lze hodnotit jako mírně negativní/neutrální. Po očištění o jednorázové odpisy, byly výsledky v souladu s tržím očekáváním, říká analytik Patria Finance Václav Kmínek.

 



Čtěte více:

Patria mění své doporučení pro KB + nová cílová cena (komentář analytika)
23.11.2015 8:22
Komerční banku aktuálně hodnotíme jako jednu z našich nejvíce preferov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y