Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza končí týden na červené nule

Pražská burza končí týden na červené nule

26.02.2016 17:10
Autor: Michal Putna, Patria Online

Index pražské burzy PX dnes skončil na červené nule a odepsal 0,03 % na 865,4 bodu. Objem obchodů byl podprůměrný (0,5 mld. CZK). Za celý týden index PX umazal 0,7 procenta. Domácímu trhu se poslední den pracovního týdne vyhnula evropská rally. Všechny hlavní evropské indexy si aktuálně připisují solidní zisky, avšak do Prahy kupci nedorazili.

Dnešní obchodování bylo v Praze okořeněno několika novými zprávami. Hned ráno zveřejnila své 4Q15 hospodářské výsledky Erste bank, která na úrovni čistého zisku pohodlně překonala konsensus trhu díky nižším nákladům na riziko. Kapitálová přiměřenost Tier 1 banky y/y výrazně vzrostla na 12,3%. Erste navrhla dividendu ve výši EUR 0,5/akcii, tedy přesně v souladu s konsensem trhu. Cenné papíry Erste ráno posilovaly o více než 3 procenta, v průběhu dnes se však začaly zisky tenčit a titul skončil v záporu 1,7 %.

Energetika ČEZ dnes požádala o pokračování řízení k novému povolení pro provoz prvního bloku Dukovan. Žádost s potřebnou dokumentací byla předána SÚJB. Řízení bylo přerušeno kvůli kontrolám svarů, jež byly nekvalitní a jejichž oprava si vyžádala nečekaně dlouhou odstávku, která ve finále přišla ČEZ na 2,5 mld. CZK. Cenné papíry ČEZ poskočily o 0,55 % na cenu 368 korun.

Nové zprávy přišly také z O2, telekomunikační společnost zvažuje, že začne blokovat on-line reklamu. Pokud by k tomuto kroku skutečně došlo část významných zpravodajských a zábavních webů je připravena odstřihnout zákazníky operátora od svého obsahu. Opatření by se dotklo více než třetiny české populace. Akcie O2 CR zakončily den o 1,38 % níže.

Krizová situace ohledně budoucnosti OKD se dostává do své další fáze. Poté, co odboráři v týdnu vyhlásili stávkovou pohotovost na Dole Paskov (Důlní závod 3), byla dnes hrozba stávkou rozšířena na celý podnik OKD. Stávková pohotovost je časově neomezená. NWR propadlo o 12,5 % na cenu 7 haléřů/akcie.

Z finančního sektoru se nedařilo akciím KB (-0,5 %), naopak pojišťovna VIG posílila o solidních 2,24 %. Vydařenou seanci má za sebou CETV (+4,9 %) a plusu se obchodovaly také cenné papíry Stocku (+1,8 %), tabáku (+0,2 %).


Čtěte více:

Erste Bank v 4Q15 (komentář analytika) - silný kapitál a dividenda
26.02.2016 9:31
Erste na úrovni čistého zisku překonala odhady o 36%. Hlavním důvodem ...
Část médií hrozí O2 odvetou pokud zablokuje internetovou reklamu
26.02.2016 11:01
V případě, že telekomunikační společnost O2 začne blokovat on-line rek...
ČEZ žádá obnovení řízení o nové licenci pro 1. blok v Dukovanech
26.02.2016 14:21
Společnost ČEZ požádala o pokračování řízení k novému povolení pro pro...

Váš názor
  •  
    26.02.2016 17:39

    Celá Evropa rostla jen my máme tvůrce trhu.
    juniper
Aktuální komentáře
15.12.2025
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato o u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index