Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: České dluhopisy jsou nejdražší na světě

Rozbřesk: České dluhopisy jsou nejdražší na světě

12.01.2017 9:09
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Na světě včera nebylo dražších dluhopisů než českých (tedy trochu přesněji v případě krátkých splatností). Výnos českého dvouletého dluhopisu propadl až pod -1,06 % a dostal se dokonce pod úroveň super-nízko úročených švýcarských dluhopisů. Silný apetit po českých dluhopisech potvrdila i včerejší aukce jednoletého státního dluhopisu, kde si ministerstvo financí půjčilo za rekordně nízký úrok (-1,72 %).

Není tedy divu, že ministerstvo financí (i přes přebytkové rozpočty) zatím nijak nespěchalo se splácením veřejného dluhu. Peníze půjčené za “výrazně” záporný výnos je schopné uložit za kladnou nulu u ČNB a na rozdílu vydělat.

Proč jsou české výnosy tak nízko? Primárně kvůli sázkám na zisky koruny po vypnutí intervencí. Ty na začátku roku výrazně zesílily - odhadujeme, že v průběhu prvního týdne činily intervence v průměru okolo 1 miliardy eur denně a na začátku druhého lednového týdne soudě podle přírůstků likvidity tlak ještě zesílil (za pondělí odhadem až 2 miliardy eur). ČNB tak z trhu musela od začátku roku pravděpodobně odsát eura, která se objemem již blíží ročnímu přebytku českého zahraničního obchodu. Velká část nových peněz končí přímo nebo nepřímo v českých vládních dluhopisech. I proto jejich podíl na celkovém českém dluhu dál narůstá - na konci roku 2016 vzrostl nad 30 % (z cca 20 % na konci roku 2015).

Situace se může změnit až ve chvíli, kdy Česká národní banka dovolí koruně posílit do té míry, že investoři přestanou sázet na další zisky koruny - poptávka po dluhopisech by pak měla zeslábnout. Druhou možností je, že to investoři se sázkami na zisky koruny jednoduše přeženou. Sami pak budou chtít v určitou chvíli (před nebo po vypnutí intervencí) své dlouhé pozice v CZK přivřít - i pak může poptávka po českých dluhopisech načas ochladnout. Pokud budou otevřené korunové pozice narůstat dál takovým tempem jako doposud, není takový scénář vůbec mimo hru…

FOREX

Region

Korunové forwardy včera dále posilovaly s tím, jak roste spekulativní i zajišťovací aktivita s (pravděpodobně) blížícím se koncem intervenčního režimu ČNB.

Sledovanou událostí však včera bylo i zasedání polské centrální banky (NBP) nepřineslo nic nového. I přes nečekanou akceleraci v prosinci je růst cen pomalý a rekordně nízké sazby by měly dle NBP i nadále vytvářet příznivé prostředí pro postupný návrat inflace k cíli. Prezident NBP Glapinski na tiskové konferenci zopakoval, že letos zůstanou oficiální sazby pravděpodobně beze změny a v příštím roce by je mohla NBP zvýšit, pokud dojde ke zrychlení hospodářského růstu. Nastíněný scénář je v souladu s naším očekáváním a ani tržní dopady na zlotý nebyly patrné.

Zajímavější tak na tiskové konferenci byly hlavně úvahy o možném řešení problému hypoték ve švýcarských francích, ke kterému by podle Glapinského mohlo pomoci zvýšení kapitálových požadavků na banky, jež je mají v portfoliu. Z dlouhodobého makroekonomického pohledu jde o příznivější variantu řešení problému.

Stále nicméně platí, že zajímavější pro zlotý budou páteční revize ratingu (zveřejněné až po zavření trhů).

EUR/USD/GBP

Kurz eurodolaru se vydal výše - zpět k hranici 1,06 - za což mohou klesající úrokové sazby v USA. Může za to tak trochu i tiskovka nastupujícího prezidenta Trumpa, která nepřinesla žádné další detaily týkající se budoucí hospodářské politiky. Nejistota také může narůstat v souvislosti s jestřábími výroky přicházejícími z Trumpovy administrativy vůči Číně - kandidát na ministra zahraničí USA Tillerson totiž varoval Čínu, že nebude mít přístup k umělým ostrovům, které staví v jihočínském moři a přirovnal to k ruské anexi Krymu.

Dnes kromě německého HDP za rok 2016, který může euro ještě dále podpořit, bude v centru pozornosti především rétorika Fedu (dnes vystoupí čtyři centrální bankéři).

 

Čtěte více:

Investoři se perou o český dluh: rekordní záporný výnos i poptávka
11.01.2017 15:41
Poptávka po českých státních dluhopisech s nulovým zúročením a splatno...
Trump promluvil a srazil farmacie. Nevynechal přirovnání k nacismu
11.01.2017 18:26
Spojené státy musejí zaujmout nový postoj vůči Číně, přínosné by byly ...
Asie padla na jenu a Trumpovi. Čeká dnes trhy napjaté obchodování?
12.01.2017 8:53
Především japonské akcie vedly ve čtvrtek pokles trhů v Asii. Důvodem ...
Bude se dnes v Praze dařit Erste a Komerční bance?
12.01.2017 8:55
Ve středu se Praze po ztrátovém začátku týdne opět dařilo, když index ...

Váš názor
 • Koruna
  12.01.2017 23:26

  Ode mne žádná pochvala pro ČNB. Zničila trh. Nedávno jsme kritizovali za manipulaci s měnou komunisitickou Čínu, dnes děláme v zájmu exportérů to samé jako komunisté v Číně. Manipulujeme. Loni jsem byl týden na dovolené na Bodamském jezeřě v Bavorsku, díky ČNB jsem tam měl všechno dražší ! Singer je dle mého soudu obyčejný zloděj a manipulant. Byl se učit soudruhů v Číně.
  xiluodu
 •  
  12.01.2017 9:43

  Tak už to vypadá, že to spekulanti přepísknou a k žádnému velkému posílení koruny nedojde. Státní dluh se znatelně sníží díky vysokým záporným úrokům a zaplatí to spekulanti. Výborně ode mne pochvala pro ČNB.
  ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data