Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nahradí chybějící pracovníky roboti?

Nahradí chybějící pracovníky roboti?

13.02.2018 15:11
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Gabor Kiraly, ředitel závodu Hirtenberger, vzpomíná na jednání před pár lety, kdy s jeho rakouským vedoucím zjistili, jak závažný bude nedostatek pracovní síly v Maďarsku. Bylo to „šokující zjištění“, dodal. Od té doby utratil Hirtenberger 2,5 milionu eur na automatizaci dvou výrobních linek, aby vyrovnal rostoucí poptávku firem jako BMW, Mercedes, Volkswagen a Audi.

Míra nezaměstnanosti ve městě Papa na západě Maďarska, kde Hirtenberger Automotive Safety zaměstnává 725 lidí ve výrobě např. předpínačů bezpečnostních pásů, byla míra nezaměstnanosti doslova na nule.

Firmy ve střední a východní Evropě navyšují investice do automatizace, aby vyřešily nedostatek pracovní síly, který začal po finanční krizi v roce 2008 a poté, co se v roce 2011 zrušily poslední omezení toku pracovníků do bohatších zemí EU.

Zatímco se poslanci a ekonomové v mnoha částech světa obávají potencionálních sociálních důsledků nahrazování lidí roboty, pro tyto země je automatizace záchranným kruhem, díky kterému se mohou vyhnout ztrátě podílu na trhu.

Změny v modelu ekonomik střední a východní Evropy 

Tyto změny ohlašují posun v pracovně náročném modelu dřívějších komunistických satelitů. Ty přitahovaly zahraniční investice daňovými pobídkami a pracovními náklady, které byly v porovnání se Západem velmi výhodné.

Ani vysoký růst mezd nedokázal přesvědčit mladé lidi, aby zůstali, anebo aby se vykompenzovaly demografické trendy, které vedou k ubývající a stárnoucí populaci. Za současné nízké míry porodnosti klesne v roce 2050 společná populace Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska o 8 milionů na 56 milionů, říká zpráva OSN z roku 2017.

„Před krizí nebylo dost kapitálu, ale práce byla levná a snadno k sehnání,“ řekl Attila Godi, výkonný ředitel maďarského výrobce střešních krytin Terran Tetocserep. „Tento trend se ale otočil. Kapitál je dostupný a měl by se investovat do moderních, funkčních technologií, zatímco cena práce vzrostla,“ vyjádřil se Godi. Firma loni utratila 900 tisíc euro za roboty a pomocná zařízení ve své pobočce na jihu Maďarska.

Není pracovní síla

Ekonomové varují, že nedostatek pracovní síly by mohl mít neblahé důsledky pro ekonomiky střední a východní Evropy, a to ještě před koncem této dekády. A to v době, kdy si společnosti na Západě stěžují na nedostatek zaměstnanců, a to včetně Německa, Nizozemí, Francie a Británie.

„I když bylo postupné řídnutí na pracovním trhu zřejmé už alespoň tři roky, rok 2018 bude zlomový. Nedostatek práce začne vyvažovat hospodářský růst,“ informují ve svém článku analytici UniCreditu.

Společnosti také mohou začít zvažovat přesídlení. Kiraly uvedl, že tuto možnost na jednání vedení Hirtenbergeru nezvažovali, protože investice ve městě Papa z udělaly z tohoto města „strategickou základnu“ firmy.

„Proto jsme zvolili jako naši strategii automatizaci. Protože pokud budeme automatizovat, bude důsledek pracovního trhu méně významný,“ řekl. Zároveň ale dodal, že Hirtenberger také zvažoval novou továrnu blíže zdroji poptávky, ale žádné konkrétní detaily neuvedl.

Podle průzkumů rakouské Erste Group Bank z minulého měsíce čelí Maďarsko největšímu nedostatku. Ale české, slovenské ani polské firmy také nejsou výjimkou. Průzkum společnosti Ipsoso 100 českých firem odhalil, že skoro třetina z nich musela loni odmítnout zakázky kvůli nedostatku pracovních sil a čtvrtina z nich plánovala urychlit automatizaci.

Automatizace zvyšuje produktivitu, je v ní ale háček

Frankfurtská Mezinárodní federace robotiky (IFR) odhaduje, že se loni ve střední a východní Evropě nainstalovalo 9.900 robotů, což představuje 28% nárůst oproti předchozímu roku. Do konce dekády odhaduje složené roční tempo růstu dodávek robotů do tohoto regionu na 21%, což je skoro dvojnásobek evropského průměru.

Podle údajů IFR, byla hustota robotů, tj. počet víceúčelových průmyslových robotů na 10 tisíc pracovníků ve výrobním sektoru, nejvyšší na Slovensku (135), následovaná Českou republikou (101), Maďarskem (57) a Polskem (32). Za relativně nízkou hustotu vděčí Polsko více než milionu pracovníků ze sousední Ukrajiny a pracovním povolením, které je relativně snadné získat. Polským firmám se ještě pořád vyplatí nabrat pracovníky, než platit za automatizaci.

Automatizace s sebou ale přináší nové problémy. Podle výkonného ředitele maďarské divize rakouské společnosti Engel, Alberta Vincze, jimi jsou vyšší požadavky na programování, údržbu a servis strojů, což vyžaduje vysoce vzdělané pracovníky, o které je také nouze.

Celková produktivita práce je podle dat OECD v regionu nižší než evropský průměr. Nicméně vyšší náklady na stroje a automatizaci již vedly ke skormnému nárůstu. Kapitálová náročnost vzhledem k odpracovaným hodinám vzrostla podle OECD mezi rokem 2000 a 2014 v Polsku o 2,9 %, v Maďarsku o 2,2 % a v České republice o 1,7 %. Pro srovnání: V Německu to za stejné odbobí bylo více o 0,7 % a ve Francii o 0,3 %.

Zdroj: Reuters

 
 
 

Čtěte více:

Nezaměstnanost v eurozóně na novém minimu od finanční krize
09.01.2018 11:55
Míra nezaměstnanosti v eurozóně za listopad 2017 spadla na předpoklád...
Co je hnacím motorem íránských protestů?
14.01.2018 22:35
Rychlé rozšíření občanských nepokojů v íránských městech a velkoměstec...
Firmy v USA se činí, dál rychle nabírají zaměstnance
31.01.2018 14:31
Report ADP znovu přinesl dobré zprávy. Podle lednových údajů vzniklo v...
Trh práce  v Česku: Firmám chybí stále více lidí
08.02.2018 9:32
Situace na trhu práce se nemění, i když v úvodu roku nezaměstnanost v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2023
14:23Zóna vysokého optimismu a R-R-V skóre amerického akciového trhu
13:34Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
13:05Fed výrazně změní jazyk, sazby k 6 % nepůjdou, tvrdí profesor financí Siegel
12:22Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva
12:01Komentář analytika: Čistý zisk ČEZ překonal odhady, management indikuje rekordní dividendu  
11:32FT: Převzetím Credit Suisse rivalem UBS může zaniknout až 40.000 pracovních míst
11:13Nervozita dál ustupuje a bankovní sektor táhne akciové trhy vzhůru  
10:15NUPEH CZ s.r.o.: Vnitřní informace
9:08Rozbřesk: Trhy zastavily v pondělí svůj propad, napětí ve finančním sektoru však zůstává vysoké
8:55Napětí kolem bank pro dnešek polevuje. Futures míří vzhůru, ČEZ s rekordními čísly  
8:49ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za rok 2022
7:30ČEZ představil výsledky vysoko nad očekáváním a potvrdil výhled pro rok 2023
6:04Nejde o opakování roku 2008. Fed zvedne sazby o 25 bazických bodů a pak skončí, domnívá se stratég
20.03.2023
21:22Pozitivní úvod týdne na Wall Street  
17:29Banky se po pádu zvedají, UBS smazala výrazné ztráty z úvodu  
17:19Ultrajádrová inflace a otázka návratu k režimu z doby před rokem 2020
16:34Internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst
15:16Credit Suisse byla vždy problematická, u SVB měla vliv i stádová mentalita, domnívá se portfolio manažer
14:09Týdenní výhled: Akcie Credit Suisse v prachu dějin. Před Fedem stojí velmi složitý úkol  
13:15Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o pravidelné výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (01/23 Q4, Aft-mkt)
7:00RWE AG (12/22 Q4)
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:00USA - Prodeje starších domů, m/m
21:15NIKE Inc (02/23 Q3)