Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Evropské burzy rostou, ztrátovým italským akciím navzdory

    Evropské burzy rostou, ztrátovým italským akciím navzdory

    05.03.2018 15:29
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Evropské akcie v pondělí rostly o zhruba půl procenta i přes pokles akcií na italské burze po nárůstu podpory pro tamní antisystémové strany v nerozhodných volbách, zatímco výhrůžky prezidenta USA Donalda Trumpa zavedením dovozních cel srazily akcie evropských automobilek.

    Panevropský index STOXX 600 v 15:00 přidával 0,4 procenta poté, co v úvodu seance zapsal čerstvé šestiměsíční minimum. Milánský index blue chips klesal o 1,2 procenta, zejména pod tíhou akcií italských bank, mazal nicméně část ztrát z úvodu seance.

    Širší evropský trh se opíral o silnější sektory energetik a základních zdrojů. Těm pomohl růst cen ropy před schůzkou kartelu OPEC s americkými producenty břidlicové ropy, která vzbuzuje očekávání, že americké firmy budou dále jednat o tom, jak snížit globální přebytek zásob. 

    Itálii zřejmě čeká dlouhé období politické nestability poté, co volby přinesly patové rozložení sil v parlamentu. 

    "Po těchto volbách očekáváme zdlouhavá jednání, což může vést ke zvýšené volatilitě italských aktiv," řekl Matteo Ramenghi ze společnosti UBS VM Italy.

    Italský parlament se poprvé sejde až 23. března a prezident Sergio Mattarella zřejmě nezahájí formální jednání o vytvoření nové vlády dříve než začátkem dubna.

    Index italských bank považovaných za barometr politického rizika vzhledem k velkým objemům držených italských dluhopisů, padal o 2,6 procenta na téměř dvouměsíční minimum, a mířil tak k největší denní ztrátě za více než rok.

    Akcie Intesa Sanpaolo a UniCreditu - dvou největších italských bank - klesaly shodně o 2,4 procenta. Akcie Mediasetu padaly o 6 procent poté, co strana bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, jehož rodina tuto soukromou stanici vlastní, dopadla ve volbách hůře, než se čekalo. 


    Čtěte více:

    Euro zaskočily zprávy z Itálie, už se ale vrací
    05.03.2018 11:37
    Italské volby podle očekávání nevyrobily podmínky pro většinovou vládu...
    Proč opět nikdo neposlouchá medvěda Granthama?
    05.03.2018 12:46
    Když legendární investor Jeremy Grantham slyšel, jak jeho kolegyně vyp...
    Týdenní výhled: Přinesou antisystémové strany Itálii bezvládí? Dále americké mzdy a možná nový tón z ECB
    05.03.2018 14:26
    V neděli 4.3. proběhly v Itálii parlamentní volby, ve kterých se proti...
    Italské volby: Co bude dál?
    05.03.2018 13:10
    Itálie si v neděli zvolila nový parlament, ale může trvat ještě týdny,...
    IEA: Těžba ropy z břidlic v USA v příštích 5 letech silně vzroste
    05.03.2018 13:48
    Těžby ropy z břidlic ve Spojených státech v příštích pěti letech poro...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu