Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ECB týden před svým zasedání vysílá zjevné jestřábí signály

Rozbřesk: ECB týden před svým zasedání vysílá zjevné jestřábí signály

7.6.2018 9:00
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

V posledních dvou třech týdnech se euro a italské vládní dluhopisy chovaly podle obvyklého scénáře: když šly rizikové marže u italského dluhu vzhůru, eurodolar rovněž a naopak. Včerejší jestřábí výstřely z ECB tuto pozitivní korelaci rozbily, resp. převrátily naruby.

Důvodem, proč euro posilovalo a zároveň s tím šplhala vzhůru riziková prémie nejen u italského, ale i španělského či portugalského vládního dluhu, byly komentáře hlavního ekonoma ECB Praeta a šéfa německé Bundesbanky Weidmanna, kteří vcelku srozumitelně avizovali, že měnová expanze charakterizovaná masivními nákupy dluhopisů se chýlí ke konci. Oba centrální bankéři vyjádřili přesvědčení, že inflace dosáhne ve střednědobém horizontu cíle.

Přesně týden před zasedáním ECB musel trh tuto informaci vzít na vědomí. ECB aktuálně stále nakupuje dluhopisy za 30 miliard euro měsíčně, přičemž tímto tempem má pokračovat až do září. Včerejší jestřábí komentáře tak pochopitelně daly do pohybu úvahy o tom, jak bude tato politika ukončena, resp. jak rychle a kdy přijde první zvýšení úrokových sazeb. S tím se daly eurové úrokové sazby do pohybu, což je pochopitelně rajská hudba pro společnou měnu, ale strach z toho, že ECB již nebude svými nákupy dluhopisů podporovat předlužené jižní státy, si vybírá daň v podobě rostoucích rizikových prémií.

Normalizace měnové politiky ECB nebude rychlou záležitostí. Neboli, oznámení o postupné redukci nákupů dluhopisů ještě příští týden nečekejme. To by mohlo přijít až na červencovém zasedání. Pokud postupný útlum nákupů dluhopisů od záři opravdu přijde, pak by ECB s touto politikou mohla skončit na konci roku a pomalu se začala připravovat na zvýšení úrokových sazeb. Tento scénář vypadá realisticky, není však bez rizik. Vše bude o tom, zdali země jako Itálie a Španělsko, resp. jejich ekonomiky dokáží vstřebat utažení finančních podmínek, které nejenže zpomalí dotyčné ekonomiky, ale navíc zhorší fiskální situaci.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna včera žádný velký výkon nepředvedla. Jejímu výkonu zřejmě neprospěl ani neublížil slabší výkon domácího průmyslu za duben, jestřábí komentáře ECB, resp. jmenování Andreje Babiše premiérem.

Zahraniční forex

Euro se dostalo vůči dolaru až na 1,18, přičemž tento vývoj je jednou z reakcí na jestřábí komentáře hlavního ekonoma ECB a šéfa Bundesbanky (viz úvodník), který byl pozitivní na hospodářství eurozóny i vývoj inflačních očekávání. Reakce trhů byla až nečekaně výrazná, když výnos německého desetiletého dluhopisu skočil o 10 bodů výš a nárůst sledujeme napříč Evropou.

Jestřábí rétorika ECB prozatím nevadí středoevropským měnám - forintu a zlotému. V případě polské měny však nevěříme, že by zisky bylo možné udržet, neboť včerejší zasedání NBP se opět neslo v silně holubičím duchu a navíc Evropská komise má v průběhu června (26.) řešit kontroverzní justiční reformu.Čtěte více:

Na trhu je přebytek peněz. Kam s nimi, pokud ne do akcií na burze?
7.6.2018 8:38
Investoři jeví enormní zájem o akcie, jejich poptávce jde vstříc také ...
Trh očekává tvrdý pád jedné korporátní legendy. Přehnaný pesimismus?
6.6.2018 17:44
Už nějaký čas se hovoří o tom, že v případě vypuknutí skutečného obcho...
Výnosy strmě rostou napříč Evropou a pomáhají euru. Evropské akcie se trápí, Praha si své uhájila
6.6.2018 17:06
Euro se dnes snažilo dostat vůči dolaru až na 1,18, což se nakonec nep...
Hampl (ČNB): Sazby by měly být výš. Mora: Slabší koruna hovoří pro dřívější zvýšení
7.6.2018 8:42
České úrokové sazby by měly být v situaci silně rostoucí ekonomiky vý...

Váš názor
 • Univerzální euro se nehodí pro všechny stejně
  7.6.2018 9:26

  "Vše bude o tom, zdali země jako Itálie a Španělsko, resp. jejich ekonomiky dokáží vstřebat utažení finančních podmínek, které nejenže zpomalí dotyčné ekonomiky, ale navíc zhorší fiskální situaci".
  demokrat
  • Re: Univerzální euro se nehodí pro všechny stejně
   7.6.2018 9:36

   Ani rubl se nehodí pro všechny části Ruska a proto bude rozpad Ruska na mnoho různých emirátů a chanátů pro jeho obyvatele doslova požehnáním.
   ..
   • Naštěstí pro ČR
    7.6.2018 9:48

    jsme zatím "neprodali" českou korunu v rámci globalizace na žádnou světovou stranu a tak můžeme s jistým klidem sledovat, jak se ostatní kolem nás dusí ve vlastní šťávě díky jakýmsi uměle vytvořeným projektům.
    demokrat
    • Re: Naštěstí pro ČR
     7.6.2018 10:31

     Jste naivní. Koruna je tak pevně svázaná s eurem, že se vám o tom ani nezdá. Půjde -li euro do kopru, koruna půjde o to rychleji... Koruny jsou jenom takové místní bony, ve kterých se lidem dává výplata. Celé hospodářství a průmysl jede v eurech...
     pata11
     •  
      7.6.2018 10:39

      Koruna je svázaná s eurem pouze časově (existovala před a může existovat i po euru) a legislativně (zákon o ČNB). A jak známo, čas je relativní (podle Einsteina), legislativa měnitelná a lidé nahraditelní.
      demokrat
      •  
       7.6.2018 10:51

       Myslel jsem to spíš z hlediska provázanosti naší ekonomiky s EU. Z tohoto úhlu pohledu mít samostatnou měnu nedává smysl. Nejsme, a nikdy ani nebudeme Švýcarsko se svým frankem... Můžeme se bavit o riziku pro euro od předlužené Itálie, či Francie, ale od toho nás koruna stejně neuchrání...
       pata11
       •  
        7.6.2018 11:09

        Je nutné zbavení se jednostranné závislosti a diverzifikace obchodních vztahů. Je třeba nezapomínat, že svět má 7,5 miliardy lidí a drtivá většina z nich je mino EU. Já vím, je to pohodlnější, když "nadlidé" z Bruselu vše zařídí. Ale platíme za to daň ztráty suverenity, stáváme se jednoduše zneužitelní a centrální moc nás může korumpovat za naši loajálnost dotacemi. Malá země nemůže hledět jedním směrem. K vlastní prosperitě potřebuje všechny světové strany a velmoci bez ohledu na ideologické předsudky. Musíme se naučit dobře vycházet se všemi, nikoli pouze s těmi, jež jsou pochuti Bruselu. Brusel už si přestává rozumět nejen s Ruskem a Čínou, ale také s USA. My naopak si musíme rozumět jak se zeměmi EU, tak s USA, Čínou i Ruskem aj. Nemůžeme připustit, aby nám někdo diktoval "kamarádství" např. s USA nikoli, protože si Merkelová nerozumí s Trumpem. My naopak musíme dosáhnout takového stavu, že si s ním a ostatními rozumět budeme.
        demokrat
        •  
         7.6.2018 11:23

         No to už tu bylo vyvážet dotovaně na Kubu, do Angoly a do KLDR. Výborná byla též podpora vývozu elektrárny Adularya do Turecka a mnoho případů v Rusku (sklárny, elektrárna...) cementárna ve Vietnamu.... Ale co spřátelení podnikatelé se napakují a státní rozpočet (EGAP) to zaplatí.
         ..
         •  
          7.6.2018 11:38

          Ty si opravdu myslíš, že rakouský kancléř Kurz byl v Moskvě a Putin ve Vídní za účelem Kuby, Angoly a KLDR? On má zájem mít dobré vztahy se všemi. Já tomu rakouskému mladíkovi fandím. Takové potřebujeme v naší a evropské politice jako sůl.
          demokrat
          •  
           7.6.2018 12:29

           Předpokládám, že tam byl za účelem, aby zjistil, jak zničit Rusko. Jiný racionální důvod neexistuje.
           ..
           • Putinista
            7.6.2018 12:42

            Rakousko je prozíravé, neboť je neutrální zemí. Už z tohoto principu není "ničitelem", nýbrž si uvědomuje, že nemá činit ostatním to, co nechce, aby bylo činěno s ním. Víš, že tě nazval městský radní z Prahy 4 Míth (ODS) Putinistou? https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Mith-ODS-Rozsirila-se-nam-tady-takova-zvlastni-sekta-539030
            demokrat
            • Re: Putinista
             7.6.2018 13:01

             Jsem nesmírně poctěn, že tak známá a vážená osoba jako pan Mith o mně mluví do médií. Doufám, že budu moct vyjít na ulici aniž by mě honili bulvární novináři.
             ..
             •  
              7.6.2018 13:20

              Tak je to pravičák, a levičácké marxisty a neomarxisty zřejmě nemusí.
              demokrat
        •  
         7.6.2018 11:20

         ČR potřebuje v politice takové osobnosti, jakou je např. rakouský kancléř Kurz. Za tu krátkou dobu od zvolení do funkce prokázal, že se dokáže bavit nejen s Bruselem, ale také s Moskvou. Věřím, že stejně úspěšný bude i v případě Washingtonu či Pekingu. Když to jde v Rakousku, proč by to nešlo v Česku? http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/die-presse-kurz-dal-prednost-dialogu-pred-sankcemi-proti-moskve/ http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2500213-putin-jede-poprve-od-znovuzvoleni-do-eu-navstivi-pratelsky-naklonene-rakousko
         demokrat
Aktuální komentáře
22.6.2018
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  
10:23Roste Praha i Německo. Kofola dál sbírá ztráty, automobilky ustupují  
10:15Co by měl Trump dělat, kdyby chtěl své zemi skutečně prospět
9:39Airbus varoval, že by v důsledku brexitu mohl odejít z Británie
9:13Rozbřesk: OPEC+ na rozcestí: dojde k navýšení těžby?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu