Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na trhu je přebytek peněz. Kam s nimi, pokud ne do akcií na burze?

Na trhu je přebytek peněz. Kam s nimi, pokud ne do akcií na burze?

07.06.2018 8:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři jeví enormní zájem o akcie, jejich poptávce jde vstříc také počet firem vstupujících na burzu. O tom, jak lze do firem investovat jinou cestou, mimo akciové trhy, hovoříme s Markem Malíkem, partnerem investiční společnosti Jet Investment. 

Letošní rok by měl být pro akciové trhy opět rekordní. Zájem investorů žene firmy na burzu a ti mají z čeho vybírat. Private equity fondy však hledají firmy mimo burzu, proč? 

I přes narůstající objem veřejně obchodovaných firem je tento výběr stále limitující. Private equity fond má přístup k poolu odlišných firem od těch na burze. Pokud se v prostředí bezchybně orientujete, můžete jako investor fondu nakoupit stejně kvalitní společnosti s obrovským potenciálem, a za méně peněz.

Jak se liší role investora do private equity fondu a veřejně obchodovatelných akcií?

Pro řadu investorů, kteří se veřejným akciovým trhům nevěnují každý den, může být poměrně složité pojmout komplexnost mikroekonomických a makroekonomických vlivů a s nimi spojených pohybů akcií. Prostředí burzy klade nároky na kvalifikované rozhodnutí v daný moment a důvěru v poradce. Bez něj existuje například riziko, že investor akcie prodá v nevhodný čas. Private equity pak představuje alternativu, kde je investiční horizont mnohem delší. Nicméně důvěra mezi investorem a obhospodařovatelem fondu musí figurovat i tady, přece jenom svěřujete své peníze fondu na, řekněme, 7 až 10 let. Existuje objektivní ukazatel takové důvěry – track record výsledků napoví, jak si konkrétní private equity investiční společnost vede v dlouhodobé perspektivě. Navíc je v rámci private equity pravidlem, že se manažer fondu podílí na investicích společně s ostatními investory. Například u Jet 2 předpokládáme naši participaci na fondu v rozmezí od 10 do 20 procent.

a 

Marek Malík, partner investiční společnosti Jet Investment

Vedle volatility trhu a nároků na rozhodování na straně investora, jaké jsou další rozdíly?      

Především jde o možnost ovlivňovat chod společnosti. Investoři na burze se musejí spoléhat na to, že firmy v jejich portfoliu řídí odborný management a svá práva mohou vykonávat pouze prostřednictvím valné hromady. Vedení společnosti navíc nemusí mít stejné cíle, jako mají akcionáři, které zajímá především růst hodnoty akcií a výplata co nejvyšší dividendy. Díky aktivnímu řízení, které uplatňujeme v portfoliových firmách fondů Jet, můžeme směřovat naši činnost právě k naplnění investiční vize a maximalizaci hodnoty akcií a výnosů pro investora fondu. 

O jaké firmy v případě mimoburzovních investic skrze private equity jde? 

Private equity se zaměřuje na rozvinuté firmy, které překonaly potíže typické pro start-up firmy. Často jsou to společnosti, které potřebují nové impulzy, ať už ve formě finanční injekce, nových manažerských přístupů či změny podnikatelského modelu, nebo totální restrukturalizaci svého podnikání. Naším cílem je implementovat do takových firem vizi, která změní jejich pozici na trhu. S kolegy v Jet Investment proto akvírujeme do fondů firmy, ve kterých můžeme získat manažerskou kontrolu. Teprve když firmu aktivně řídíte z hlediska jejího každodenního fungování i dlouhodobých strategií, dokážete ji rozvinout k plnému potenciálu. Proto se exit v private equity obvykle odehrává až v řádu 5 až 10 let. S touto nižší likviditou se ovšem pojí v dlouhodobém horizontu vyšší zhodnocení pro investora, například u fondu Jet 1 jde za dva roky fungování o 16 % p.a.

Chystáte fond kvalifikovaných investorů Jet 2. Jaké zhodnocení očekáváte a kam se chystáte investovat tentokrát?

Na základě výsledků fondu Jet 1 odhadujeme zhodnocení investice až ve výši 15 % p.a. (pozn. nejde o garantovanou výkonnost). Minimální výší investice je 10 milionů korun, do fondu Jet 2 lze však investovat i prostředky řádově nižší skrze naše partnery. Abychom mohli naplno rozvinout aktivní management, který vnímáme jako hlavní přidanou hodnotu takové investice a omezení rizika, soustředíme se na průmyslové podniky ve střední a východní Evropě. Na ty se specializujeme už dvacet let.

(Komerční prezentace)

 
 
 
 
 

Váš názor
 • Ešte lepšia forma zhodnotenia, aj pre malé účty
  07.06.2018 20:27

  Pre klientov s kapitálom od 1000 eur existujú 2 efektívne formy zhodnotenia penazí aj v prípade, že nie sú skúsení , a to: cez službyu MANAGED FUTURES alebo službu PAMM ucty. Investor si otvorí klasicky obyčajný účet u brokera- Temto broker ale ponúka PAMM učet. PAMM ucet je služba na základe ktorej bežný klient môže obchodovať spolu so ziskovým traderom. Funguje to tak, že ziskový trader ma založený tento PAMM UCET. Klient potom si vyberie PAMM účet tradera, prepojí svoj účet s PAMM učtom a potom každá trading pozícia /nakup indexy dow jones / , ktorú otvorí ziskový trader na PAMM účte, kde má vlastné peniaze sa delí pomerom kapitálu investora k celkovému kapitálu na PAMM účte. V prípade straty sú pozície na PAMM účte istené stop lossom, takže nedochádza k situácii , že by peniaze neboli chránené a bol ponechaný tzv. mentálny stop loss alebo zelenáčske: bože prosím nech sa cena vráti a ja pôjdem do kostola zato. Proste SL je maximálna suma, ktorou ste ochotný nechať si brať peniaze od bankárov. Pri zisku Investor ziskáva z pozície svoj zisk na účet. Co je vynikajúce je, že Investor má stále svoje peniaze pod kontrolou na svojom obchodnom účte. Nevkladá ich do žiadneho fondu a nemusí teda mať obavy, či fond bude likvidný. Súčasne peniaze klienta sú chránené brokerom, čiže je to ako mat peniaze na bankovom účte.
  Open_mind
 • Přebytek peněz nad smysluplnými podnikateklskými plány tu byl vždycky
  07.06.2018 11:47

  Přebytek nabídky peněz nad smysluplnými podnikatelskými záměry tu byl vždycky. "Peníze zadarmo" = QE a odklon od grunderské kultury nebo její přesmerování na skurilní záměry dovedly tuto situaci do extrému a náš svět ke zlomu.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data