Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem

Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem

18.06.2018 8:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonské akcie dnes stahovaly dolů i další burzy v regionu. Investoři se obávají, že výhrůžný tón mezi Čínou a Spojenými státy vyústí v plnohodnotnou obchodní válku. Cena ropy klesá, dolar před začátkem evropského obchodování míří mírně dolů. Evropské burzy by dnes měly otevřít poklesem.

V tuzemsku se dostala do kritického bodu jednání o nové vládě. Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a nyní také KSČM odmítají, aby v křesle ministra zahraničních věcí usedl Miroslav Poche, kterého navrhuje ČSSD. Sociální demokraté na jmenování evropského poslance ale trvají.

ČEZ bude mít v pátek valnou hromadu. Spekuluje se, že Václav Pačes přijde o funkci předsedy dozorčí rady. Generálnímu řediteli Danieli Benešovi, který se těší podpoře prezidenta Zemana, prý zřejmě post zůstane. Na titul by ale tyto spekulace neměly mít výraznější vliv, píšou v dnešním ranním komentáři analytici Patria Finance.

Japonský index Nikkei 225 dnes odepsal 0,8 % a index Topix 0,9 %. Index Hang Seng odepisoval naposledy 0,4 % a ve ztrátě byly také čínské pevninské indexy.

Futures na evropské akcie v pondělí ráno naznačovaly, že hlavní západoevropské burzy budou po otevření oslabovat. Futures na index blue-chips eurozóny, britský FTSE 100, německý index DAX a francouzský CAC 40 v 8:30 klesaly o 0,1 procenta až 0,6 procenta.

Panevropský index STOXX 600 v pátek ztratil 0,8 procenta kvůli zvyšujícímu se napětí obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, které spustilo výprodej komodit citlivých na zahraniční obchod. Prezident USA Trump v pátek oznámil zavedení 25% cel na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Cla se začnou uplatňovat ve dvou fázích - u zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 34 miliard dolarů, se začnou vybírat 6. července. Peking v odvetě rovněž od 6. července zatíží 25procentním clem americké zboží za 34 miliard dolarů.

Za celý týden však STOXX 600 posílil o 1,0 procenta díky růstu, založenému na odložení začátku utahování úrokových sazeb ECB na polovinu příštího roku.

Obchodní spor mezi USA a Čínou poslal dolů i akcie v zámoří. Index Dow Jones v pátek ztratil 0,3 procenta, index S&P 500 ubral 0,1 procenta a index Nasdaq Composite klesl o 0,2 procenta.

 

Čtěte více:

Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ
15.06.2018 18:01
Zejména akcií mediální skupiny CETV a dále silnějších titulů Erste a Č...
Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
18.06.2018 5:56
V Pekingu se nerozhoduje jen o energetické budoucnosti Číny, ale podle...
Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
17.06.2018 15:29
Organizátoři letošního mistrovství světa ve fotbale v Rusku očekávají,...
Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
18.06.2018 8:28
Čínská média se o víkendu ve svých komentářích posmívala pátečnímu ozn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba