Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moneta zlepšuje celoroční výhled pro zisk, příjmy i náklady rizik

Moneta zlepšuje celoroční výhled pro zisk, příjmy i náklady rizik

08.08.2018 8:11, aktualizováno: 8.8. 8:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Banka Moneta Money Bank představila hospodářské výsledky za první polovinu roku 2018. S nimi dochází k revizi výhledu pro hospodaření celého roku 2018, v rámci které byl směrem k lepším hodnotám přehodnocen cíl pro čistý zisk, příjmy či náklady rizik.

Moneta dosáhla za první polovinu roku 2018 konsolidovaného čistého zisku 2,121 miliardy korun proti 2,195 mld. v první polovině loni. To znamená meziroční změnu níže o 3,4 procenta. Čistý úrokový výnos meziročně klesá o 3,7 % na 3,578 mld. . Celkové provozní příjmy meziročně klesají o 10,1 % na 4,770 miliardy korun.

V samotném druhém čtvrtletí roku dosáhl čistý zisk úrovně 948 milionů korun proti odhadu 926 mil. Kč. Čistý úrokový výnos hodnotou 1,782 mld. Kč předstihl očekávání na úrovni 1,776 mld. Kč. 

Moneta v rámci výsledků vydala také revizi výhledu pro celoroční hospodaření. Nově počítá s konsolidovaným čistým ziskem nad či na úrovni 3,7 miliardy korun (dosud 3,4 mld. Kč), náklady rizik pak nově v pásmu 20 – 30 bps proti dosavadnímu výhledu 45 – 55 bps. Původní výhled banka publikovala v únoru.

Rostlo především úvěrové portfolio. Objem hypoték, které banka poskytla českým domácnostem, vzrostl o 42,3 procenta. Pozitivně se do zisku promítl také výnos 648 milionů korun před zdaněním z odprodeje historických nevýkonných úvěrů.

a

Úvěrové portfolio meziročně vzrostlo o 13,4 procenta vlivem růstu retailových úvěrů o 18,4 procenta a komerčních úvěrů o 8,5 procenta. Výrazně přibylo úvěrů poskytnutých online, u spotřebitelských úvěrů byl tento nárůst 37,9 procenta, u úvěrů pro podnikatele a malé firmy 211 procent.

"Výhody naší strategie nesou ovoce, a proto jsme zvýšili odhady budoucích výsledků u řady klíčových ukazatelů, včetně konsolidovaného čistého zisku," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Tomáš Spurný. Vedle zisku banka navýšila například i očekávání celkových provozních výnosů z 9,5 na 9,7 miliardy korun.

V pololetí provozní výnosy meziročně klesly o deset procent na 4,8 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy činily v pololetí 3,6 miliardy korun. "Čisté úrokové výnosy se ve čtvrtletním porovnání vrátily k růstu díky nárůstu portfolia a zvýšení úrokových sazeb," uvedla banka.

Celkové provozní náklady stouply o 3,1 procenta na 2,4 miliardy Kč, přičemž personální náklady zůstaly nezměněny navzdory mzdové inflaci, a náklady na amortizaci a odpis majetku se meziročně zvýšily o 57,6 procenta.

a

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky (dříve GE Money Bank) se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.


 
 

Čtěte více:

Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
23.05.2018 16:17
V poslední květnový den, 31. 5. 2018, budou vyplaceny podíly na zisku ...
Raiffeisenbank prý uvažuje o koupi Monety (+1,7 %)
02.07.2018 14:30
Rakouská bankovní skupina Raiffeisenbank má zájem o koupi české banky...
MONETA Money Bank, a.s. informuje o změnách v dozorčí radě
02.08.2018 9:27
MONETA Money Bank, a. s. MONETA Money Bank, a. s. informuje o změnách ...
Průzkum: Moneta vykáže pokles zisku o 15 %
07.08.2018 16:08
Domácí výsledková sezóna pokračuje ve středu ráno 8. srpna kvartálním ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index