Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf banky Moneta Spurný: Spojení s Air Bank přinese růst úvěrů, vkladů i ziskovosti, dividendu nezasáhne

Šéf banky Moneta Spurný: Spojení s Air Bank přinese růst úvěrů, vkladů i ziskovosti, dividendu nezasáhne

12.11.2018 8:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Uskutečnění plánovaného spojení Monety Money Bank s Air Bank a Home Creditem nebude mít vliv na to, že banka vyplatí akcionářům za loňský, letošní, příští a přespříští rok slíbenou dividendu celkem minimálně 11,5 miliardy . V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný. Střednědobým cílem Moneta Money Bank je po plánovaném spojení s Air Bank a Home Creditem růst v příštích letech o osm procent ročně v objemu úvěrů i vkladů. Tento růst by byl mírně rychlejší, než o kolik by měl v tomto období posílit celý trh, řekl také.

Závazek pro dividendu bude dodržen

Zamýšlenou dividendu za letošní rok banka po zveřejnění výsledků za tři čtvrtletí zvýšila na 5,6 koruny hrubého za akcii, dosud to bylo o desetník méně. Dlouhodobě se banka zavázala vyplácet akcionářům minimálně 70 procent zisku. Slíbila jim rovněž, že za roky 2017, 2018, 2019 a 2020 vyplatí v úhrnu nejméně 11,5 miliardy .

Moneta na základě výsledků zvýšila odhad letošního celoročního čistého zisku na 4,1 miliardy korun, tedy o 100 milionů více proti předchozímu odhadu ze září. V roce 2017 vydělala 3,9 miliardy . V příštím roce zisk podle Spurného klesne na 3,6 miliardy kvůli odpadnutí jednorázových vlivů, které letos pozitivně ovlivnily hospodaření.

Cílem 8% růst úvěrů i vkladů ročně po spojení s Air Bank

Střednědobým cílem Moneta Money Bank je po plánovaném spojení s Air Bank a Home Creditem růst v příštích letech o osm procent ročně v objemu úvěrů i vkladů. Tento růst by byl mírně rychlejší, než o kolik by měl v tomto období posílit celý trh, řekl také Spurný v rozhovoru s ČTK. Právě akvizice podle něj dává prostor pro rychlejší růst banky a pro snížení provozních nákladů.

"Cílem banky je získat pětiprocentní podíl na trhu hypoték do roku 2020, při spojení bude aspirací získat tento podíl minimálně osmiprocentní," upozornil Spurný. Banka začínala před dvěma lety s jedním procentem, nyní je na úrovni 2,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Tento trh přitom podle něj vytváří tři čtvrtiny celkové úvěrové aktivity drobné klientely.

"Pro klienty obou bank to znamená přínos především v podobě hustší pobočkové sítě čítající přes 230 obchodních míst a díky nárůstu počtu bankomatů na více než tisíc i vyšší dostupnost hotovosti," uvedl Spurný. Dalším elementem jsou inovace. "Air Bank je mnohem více digitální bankou, než jsme my z hlediska distribuce retailových úvěrových produktů. Při spojení vybereme nejlepší z obou digitálních platforem," podotkl.

Spojení znamená zvýšení ziskovosti o více jak desetinu

Pro akcionáře banky bude spojení znamenat zvýšení ziskovosti o více než deset procent ve srovnání s organickým růstem podle střednědobého plánu. Budoucí počet zaměstnanců se podle Spurného nedá odhadnout. "Minimálně dvě ze čtyř největších bank mají program na racionalizaci zaměstnaneckého kmene a nákladů. My takovýto program nemáme a ani ho nyní neplánujeme," poznamenal.

Uzavření transakce se předpokládá 1. července 2019 a je podmíněno dokončením tzv. due dilligence (hloubkové kontroly), získáním souhlasu příslušných regulátorů a akcionářů Monety na valné hromadě. Ta bude o transakci rozhodovat v prvním čtvrtletí 2019. Její rozhodnutí nemůže Spurný předjímat. "Pro zvýšení hodnoty banky musíme zvýšit její ziskovost. Pro zvýšení ziskovosti musíme růst, získávat více klientů. Nyní zaostáváme v získávání nových klientů," řekl k důvodu akvizice.

Rok od úvodních jednání

Zodpovědností managementu je podle něj mít alternativní strategie, kterou je vedle strategie organického růstu také akviziční strategie. Proto před 12 měsíci oslovil vlastníky Air Bank a začal s nimi vést debatu o jejím možném prodeji, popsal vznik myšlenky spojení. "Ať velké banky tvrdí cokoliv, takzvané vyzývatelské banky rostou rychleji než ty ostatní, a to jak z hlediska počtu klientů, tak podle objemu poskytnutých úvěrů a depozit. Navíc přinášejí na trh inovace," dodal.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Moneta Money Bank spustila proces k získání Air Bank a českého a slovenského Home Creditu ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera před několika týdny. Vznikne tak dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značkou Air Bank. Hodnota zamýšlené transakce je 19,75 miliardy korun.

Banka, která může vzniknout, by provozovala třetí nejrozsáhlejší distribuční síť v ČR s 237 pobočkami doplněnou o 1005 bankomatů. K více než milionu klientů Monety by přibylo asi 637.000 zákazníků Air Bank a zhruba 469.000 zákazníků Home Creditu. Nová firma bude podle počtu klientů třetí největší bankou za Českou spořitelnou a ČSOB.


 

Čtěte více:

Ondřej Martínek: Panika na Monetě není na místě (video)
08.10.2018 13:29
Moneta Money Bank převezme Air Bank a český a slovenský Home Credit, č...
Moneta silnější po akvizici Air Bank a Home Credit (analýza)
09.10.2018 6:35
Banka Moneta se po převzetí české Air Bank a českého a slovenského byz...
Moneta zvýšila zisk, celoroční výhled a drobně dividendu
07.11.2018 7:26
Banka Moneta dosáhla ve třetím čtvrtletí roku 2018 čistého zisku 1,24 ...
MONETA Money Bank, a.s. - Hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí roku 2018
07.11.2018 8:18
MONETA Money Bank, a.s. (IČ: 25672720) MONETA Money Bank, a.s. zveřejň...
Analytik k výsledkům banky Moneta: Obrat úrokového výnosu, lepší výhled i dividenda
07.11.2018 11:40
Banka Moneta Money Bank zveřejnila dnes před otevřením trhů hospodářsk...

Váš názor
 • Dodatek
  12.11.2018 10:01

  Ještě by mě zajímala cena valné hromady vedené Sokolem a co na to Pavol Medaile :-)
  Namorek
 • Dobrý den všem ,
  12.11.2018 9:55

  první várka masírky , pardon argumentací , je tady . I nám laikům se zdá zamýšlené spojení jako předražené a to už nyní , kdy se řeší , jestli po masívní konjuktuře přijde pouze ochlazení , měkké přistání a nebo možná krizička , jejíž hloubku nyní nelze odhadnout .Kladivo by nejsilněji dopadlo právě na spotřebáky , kterých by nový subjekt měl hafo krát moc .Dále spojení nese mnoho otazníků v nákladech , natož abychom už nyní dostávali relativně přesné rozpětí možných synergických úspor , když je známa zásadní odlišnost platforem řízení daných subjektů . A za jak dlouho se to povede a v jaký moment hospodářského cyklu ? A to už nyní má být příští rok pro Monetu horší .Samozřejmě je čitelné záměrné podstřelování výsledků , jež managment praktikuje od vstupu na burzu . Otázka je , co na to valná hromada , možná Péťa lehce povolí , aby se neřeklo a to bude veselí ….Každopádně to z Monety dělá už nyní úžo titul na vlnkování . Musím podotknout , že momentálně nejsem podílník . Pozici jsem vyprodal před divi loni . Letos jsem měl jen pár kusů , nákup 76 - prodej na 79 , pak to šlo na 82 a jejda ….. dál už to znáte .Možná uvidíme ještě zajímavější cenu papírů Monety . Hezký den všem i Tomášovi :-))
  Namorek
  • Dodatek 2
   12.11.2018 12:26

   Někdy míň je víc aneb retail měl utkvělou myšlenku , že Moneta dokončí načaté , z ohledem na časovou přímku a pak se začne nakrucovat jako nevěsta , ale hold má někdo ego jinde ….každopádně míním se zájmem nadále sledovat cvrkot .
   Namorek
   • Re: Dodatek 2
    12.11.2018 19:13

    Všichni miliardáři jsou nenasytní. Air Bank měla obrovský zisk. ale ne půjčkami a úroky, ale vlivem jednorázových položek. Podle mě začala rozprodávat aktiva, nemovitosti atd. To aby si Kellner ulil z Air Bank všechno cenné a Moneta ji příští rok koupila "holou", ještě k tomu za 20 miliard. A ještě ta blbka Moneta se sama za 20 miliard zruší a přejmenuje se na Air Bank. Zmizí z dosahu českých úřadů a danit se bude v Holandsku. Pokud to příslušné české úřady povolí a Američané na valné hromadě budou pro, tak to bude konec pro malé akcionáře a bude to další "Fortuna".
    keram2
Aktuální komentáře
27.02.2020
22:02Americké trhy krvácejí i nadále
17:26Jak se vyhnout investičnímu barbarství
17:15Americké i evropské akcie v korekci, ropa padá, výnosy na dně. Trhy panikaří kvůli viru
16:16Kometa Virgin Galactic (-24 %) si přišlápla ocas
15:50Best Buy předvedl silné výsledky, bojí se ale dopadu koronaviru
15:23Proč má pořád Španělsko jednu z nejvyšších nezaměstnaností na světě?
15:12Ekonomika USA ve čtvrtém čtvrtletí udržela růst 2,1 procenta
13:58Tíživá kauza Roundup: Bayer bude možná muset prodat část majetku
12:53Prognóza Patrie: Růst Erste pouze vlažný, banka ale zůstane atraktivní  
11:09Georgieva: Dnešní propojený svět je méně bezpečný
10:43Na trhu START se bude obchodovat denně
9:31Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
9:23Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů
9:14Rozbřesk: Trhy se zatím nedokáží vzpamatovat z korona-šoku
8:57Futures slibují další ranní rudou lázeň, případy nově nakažených koronavirem poprvé vyšší mimo Čínu než v Číně  
8:20Akcionáři CETV dnes schválili prodej firmy do rukou PPF. Ta se ohradila proti ataku amerického senátora Rubia
5:55Artus: Co drží poptávku v USA a proč vlastně držet dluhopisy s minimálním výnosem?
26.02.2020
22:03Wall Street zůstává pod tlakem prodejců. Netflix +5,3%
17:35Po dvaceti letech velký obrat?
16:32Americké akcie si dělají pauzu po pěti dnech ztrát, Evropu pesimismus ještě neopouští

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university