Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Moneta silnější po akvizici Air Bank a Home Credit (analýza)

Moneta silnější po akvizici Air Bank a Home Credit (analýza)

9.10.2018 6:35
Autor: Ondřej Martínek, Patria Finance

Banka Moneta se po převzetí české Air Bank a českého a slovenského byznysu Home Credit probojuje mezi čtyři největší banky na tuzemském trhu. V důsledku konsolidace by měla získat lepší pozici pro boj se stále silnější konkurencí.

Pokračování článku je dostupné jen klientům placených služeb Patria Plus / Investor Plus případně uživatelům platformy Patria Direct. Pokud jste klientem těchto služeb, potom je nutné se Přihlásit.

Patria Plus / Investor PlusV rámci placeného informačního servisu získáte přístup ke kompletnímu zpravodajství www.patria.cz bez jakýchkoliv omezení. Veškeré zprávy, komentáře a horké zprávy jsou zobrazovány terminálovou metodou (bez nutnosti obnovovat stránku) bez zpoždění a v plné verzi. 

Nejen zpravodajství, ale i další služby získáte v Patria Plus / Investor Plus - sms a e-mailové zpravodajství, data z finančních trhů v reálném čase, kompletní analytický servis, rozsáhlé databáze časových řad ke stažení, prognózy vývoje a valuace, ekonomické fundamenty, nástroje a kalkulátory... více


Čtěte více:

Banka Moneta převezme Air Bank a Home Credit v ČR a na Slovensku (+komentář)
8.10.2018 8:09
Moneta Money Bank ovládne Air Bank a český a slovenský Home Credit. Vz...
Home Credit Group B.V.: Home Credit Group announces preliminary agreement with Moneta Money Bank in the Czech Republic
8.10.2018 8:50
Home Credit Group B.V. Strawinskylaan, 933 Amsterdam 1077XX Netherla...
Moneta po zprávách o převzetí Air Bank klesá, nedaří ani evropskému bankovnictví
8.10.2018 10:39
Pražská burza zahajuje nový týden mírným růstem a index PX posiluje o...
Ondřej Martínek: Panika na Monetě není na místě (video)
8.10.2018 13:29
Moneta Money Bank převezme Air Bank a český a slovenský Home Credit, č...
Jak správně číst výsledky společností? Pozvánka na webinář
8.10.2018 17:06
I v dnešní době, kdy směřování trhu určuje především geopolitika a roz...
Moneta většinu ztrát umazala, Praha ale i tak končí v červeném
8.10.2018 17:18
Pražská burza zakončila dnešní obchodní den výrazně v červeném a nepod...

Váš názor
 • špatný obchod
  9.10.2018 17:29

  Drobní akcionáři zde pokud to projde budou opět tahat za kratší konec. Jako v případě O2. A říkám to jako z jeden z žalujících akcionářů O2 na doplatek. Tahle dohoda je proti drobným akcionářům - mají to zaplatit - tedy za těchto podmínek. Fér cenu bych viděl někde okolo 3-4mld. a 16-17% v cp. Pak snad by se dalo říct poctivý obchod pro všechny - malé i velké
  JC
  • Re: špatný obchod
   9.10.2018 18:54

   Tak Péťa ví jak dělat obchody. Menšinoví akcionáři tahali vždycky za kratší konec. Mě se cena také zdá přestřelená a snad to na valné hromadě hodíme ze stolu pokud nesleví. Uvidíme jak se to vyvine.
   Baba Jaga
  • Re: špatný obchod
   9.10.2018 17:50

   To je přece zcela v souladu se světovou globalizací, kdy polovinu světového majetku drží 1% nejbohatších lidí.
   medvedvsechnosned
 •  
  9.10.2018 9:19

  Privatizátoři realizují nové způsoby zajištění písunu zisku. Bohužel většínou neumí ten zisk rozmnožovat.jsem zvědav, kdy dojde po O2, Monetě na Komerční banku, ČEZ.
  Homo
 •  
  9.10.2018 9:19

  Privatizátoři realizují nové způsoby zajištění písunu zisku. Bohužel většínou neumí ten zisk rozmnožovat.jsem zvědav, kdy dojde po O2, Monetě na Komerční banku, ČEZ.
  Homo
 •  
  9.10.2018 9:04

  Ve světě je běžné, že po ohlášení akvizice akcie firmy, která přebírá - tedy platí, výrazně klesají.
  Kalka.
  • Nepřesvedčivý návrh
   9.10.2018 9:20

   Navrhované spojení pokládám za vysoce rizikové a potenciálně nevýhodné pro akcionáře: 1. slučování 3 společností se zcela jiným obchodním modelem, firemní kulturou a managementem jsou vždy problematické a málokdy končí slibovanými úsporami ze synergií. Produktový cross-sell vidím jako limitovaný. 2. ocenění akcií Monety 78CZK jako průměrná cena letních měsíců, které na pražské burze jsou vždy slabé a navíc v případě Monety relativně blízko po-dividendovému období je velmi špatné. Z mého pohledu může být důvod pro podání žaloby na management pro poškozování minor. akcionářů 3. AirBank je produktově velmi slabá banka, bez rozvinutého portfolia s nečitelnou strategií. V prezentaci nejsou žádné údaje o tom, kolik z klientů má tuto banku jako svou hlavní, podle mého odhadu je to menšina. Retailová banka musí mít co spotřebitelům prodávat (kromě vedení účtu zadarmo) a v AirBance to nevidím. 4. Home Credit čekají potenciálně těžké časy. Pokud v současnosti v době hospodářského růstu je ca 900tis. lidí v exekucích, při další krizi velké procento spotřebitelských úvěrů půjde do defaultu. Oddlužovací legislativa je spíše proti věřitelům.
   František
   • Re: Nepřesvedčivý návrh
    9.10.2018 9:49

    Všichni jen papouškující nafouknutá čísla z PPF. Např věta o zdvojnásobení počtu klientů: reálně si MMB ke svému očekávanému úvěrovému ptf za 2019 tj. 150 mld přidá 40 mld. Takže jací klienti, jen mrtvé schránky. Uvítal bych trochu kritičtější pohled. Kapitálová přiměřenost, bude stačit? Ono to asi dopadne, ale ten nepoměr v tom, kdo co získá, je do očí bijící..
    Zvonička
 • Kellner musí slevit
  9.10.2018 8:16

  Důvod k poklesu včera nebyl, protože když je to pro existující vlastníky MMB nevýhodné, tak to prostě vetují. Ale nevýhodné to podle mě je. Kellnerovy hračky mají roční zisk nejvýše 1,2 miliardy. Vynásobte to deseti, jak to funguje u Monety samotné, a dostanete kapitalizaci jeho společností, které nabízí, kolem 12 miliard Kč. Je prostě špatně mu zaplatit 20 miliard Kč. Nějaká synergie bude, ale ta bude fungovat pro obě části nové banky. a proto je nesmysl, aby jedna z těch částí za tuto synergii platila druhé, tedy Kellnerovi. Navíc si myslím, že pro Kellnera je tahle synergie důležitější než pro Monetu, protože Air Bank má dost malou ziskovost, která se snáze může zvrhnout pod nulu. Takže jestliže by někdo měl platit druhé straně za tu synergii, tak Kellner by měl platit Monetě, ne naopak. Petře, nabízím, že to vezmeme, když slevíš na 4 miliardy plus 18% nové firmy.
  Lumídek
  • Re: Kellner musí slevit
   9.10.2018 19:15

   Samozřejmně, že transakce je dopředu projednaná s vlastníky kteří Monetu ovládají a drží dostatečný počet akcií, aby tohle spojení prošlo. Pro mě je Airbank zajímavá banka a když něco chceš, holt si musíš připlatit. To, že chtějí pobočky Monety přejmneovat na Airbank, o něčem svědčí. Aktuálně bych očekával pokles akcií Moneta na opět zajímavou úroveň. Pro ty co jsou v pozici, je akvizice asi špatná zpráva, ale pro ty kteří v pozici nejsou a dívají se na Monetu jako možnou investiční příležitost, to je zpráva dobrá...
   qwer
  • Re: Kellner musí slevit
   9.10.2018 9:14

   Ačkoliv akcionář v Monetě nejsem, tak jsem se dostal k "hodně" podobným číslům a požadavkům na lepší deal s PPF jako Lumídek. Transakce je nevýhodná pro minoritní akcionáře. Pan Kellner a pan Spurný si udělali deal pro sebe.
   Pásek
   •  
    9.10.2018 15:07

    jako by to PPF někdy dělalo jinak
    hvarcz
   • Transakci
    9.10.2018 10:01

    moc nerozumím a myslím, že ani nikdo kromě zasvěcených. Transakce je podle mne běh na dlouhé tratě a také nevyhnutnost. Blížící se krize prověří všechny banky a přežijí jen ty největší a o to myslím, že tady jde především. Vytvořit "to big to fall". Zpočátku na to minoritní akcionáři jistě doplatí - někdo to přece zaplatit musí, ale v dlouhém horizontu silná Česká banka by nebyla tak celkem k zahození. Zahraniční dcery bank budou ČR vždy jen využívat jako zdroj dodatečného kapitálu a dividend. S novou, majoritně českou bankou AirBank, by se to mohlo trochu obrátit. ... Jen úvaha..
    trumf
    • Re: Transakci
     10.10.2018 8:50

     V této situaci se asi nedá použít pro Monetu ono oblíbené "Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat laciné věci". Mně se rovněž zdá cena přestřelená, a tak si nejsem jist, zda je možno za dané situace souhlasit s názorem analytika Patrie, že"akcie Monety jsou již jen kvůli plánované dividendě stále dobrou investiční příležitostí". Možná ano, ale otázka je, za jakou cenu.
     Harpagon
    • Re: Transakci
     9.10.2018 19:17

     Souhlasím s tebou. Navíc Kellner bude chtít v relativně krátkém období banku ovládnout, což může taky tlačit kurz nahoru. I když je možné, že aktuální podíl je na ovládání dostatečný...
     qwer
     •  
      9.10.2018 19:54

      A mi se ta transakce líbí a pojedeme nahoru.
      ?
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data