Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaký je rozdíl mezi Huawei na straně jedné a Applem či Samsungem na straně druhé

Jaký je rozdíl mezi Huawei na straně jedné a Applem či Samsungem na straně druhé

09.02.2019 16:58
Autor: Redakce, Patria.cz

„Americký prezident Donald Trump vnímá Čínu jako hrozbu pro americkou vojenskou a technologickou dominanci,“ píše South China Morning Post s tím, že společnost Huawei je proto pro něj snadným cílem. Spojené státy mimo jiné tvrdí, že má vazby na komunistickou vládu a její aktivity představují bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a jejich spojence. Celá situace ale „zasévá neopodstatněný strach z toho, že Čína a její občané jsou globální hrozbou“. Nicméně South China Morning Post dodává, že svůj podíl na ní má i Peking.

„Huawei se vůbec neliší od jiných technologických gigantů včetně Applu či Samsungu. Jde o soukromou společnost, která soupeří o zákazníky na globálním trhu,“ tvrdí South China Morning Post. Zakladatel této čínské firmy ale působil v čínské armádě a Peking požaduje, aby technologické firmy poskytly vládě svá data v případě, že jim to nařídí. Takže pro Huawei „je těžké bojovat s obviněním, že její přístroje jsou využívány pro špionáž“. Je ale také vedoucím hráčem na poli 5G a druhým největším výrobce chytrých telefonů na světě, což samo o sobě Američany znervózňuje.

Huawei popírá obvinění vznesená ze strany USA a dalších západních zemí a soudní rozhodnutí ještě nepadlo, nicméně podle South China Morning Post už se jedná, jako by společnost byla fakticky uznána vinnou. Řada zemí již zakázala používání některých jejích technologií, a to z důvodů národní bezpečnosti. „Peking nikdy neváhal s používáním amerických technologií, i když i u nich mohl tvrdit, že jsou využívány ke shromažďování dat pro americkou vládu ve Washingtonu,“ píše South China Morning Post. A na používání dvojího metru podle něj naznačoval i Edward Snowden, když poukázal na to, že „americké technologické společnosti vyjadřovaly ochotu spolupracovat s americkými tajnými službami“.

South China Morning Post ovšem dodává, že z pohledu Západu je v uvedeném jeden podstatný rozdíl: Západ sbírá data a informace z důvodu vlastní bezpečnosti a kvůli boji s terorismem. Peking ale podle něj provádí špionáž v rámci boje se svými oponenty. K tomu se na Západě přidává „hluboká nedůvěra v komunistický vládní systém“. A Peking celou situaci ještě zhoršuje tím, že kvůli národní bezpečnosti zatýká občany západních zemí. Celkově tak mezi oběma stranami panuje mnoho předsudků a rivality. Uklidnění obav a strachu proto nebude jednoduché, podle South China Morning Post by pomohlo i „lepší porozumění čínské historii a kultuře“.

Zdroj: South China Morning Post

 

Čtěte více:

WSJ: Apple na letošek plánuje tři nové telefony iPhone
11.01.2019 12:30
Americká společnost Apple se chystá na podzim představit tři nové chyt...
USA vyšetřují Huawei kvůli krádeži obchodních tajemství, Německo zvažuje změnu přístupu
17.01.2019 9:42
Spojené státy vyšetřují čínskou telekomunikační společnost Huawei kvůl...
USA obvinily Huawei i její finanční ředitelku Mengovou
29.01.2019 8:25
Americké úřady v pondělí formálně obvinily čínskou telekomunikační spo...
Na Apple dopadla nejen Čína. Firma zakouzlí s cenami iPhonů
29.01.2019 23:07
Technologická ikona Apple vstoupila do nového fiskálního roku 2019 zis...
Reuters: EK zvažuje zákaz zařízení Huawei pro sítě páté generace
04.02.2019 8:54
Evropská komise kvůli bezpečnostním obavám zvažuje, že de facto zakáže...
Dávejme pozor, kam míříme. Mohli bychom tam také dojít
06.02.2019 17:55
Onehdy jsme se v HN mohli dočíst něco o investiční strategii, správném...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data