Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Thomas Cook (-38 %) je tu od 19. století. Teď jsou prý akcie bezcenné

Thomas Cook (-38 %) je tu od 19. století. Teď jsou prý akcie bezcenné

17.05.2019 14:34, aktualizováno: 17.5. 14:40
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Akcie cestovní kanceláře Thomas Cook jsou aktuálně bezcenné. Takový je názor analytiků investiční banky Citigroup, kteří snížili cílovou cenu pro tento titul z 28 pencí na nulu.

Prognóza zisku je horší, než se čekalo, a i když sama firma odhaduje hodnotu svých aktivit na zhruba 738 milionů liber, její dluh je takový, že tuto částku umazává. Toto “implikuje nulovou hodnotu akcií”, napsali analytici americké banky, kteří nyní radí akcie prodávat.

Titul se už ve čtvrtek propadl o 15 % a dnes o dalších až 38 %. Kromě akcií dnes klesají také dluhopisy se splatností v roce 2022 i se splatností v roce 2020. Ty jsou v současnosti na méně než polovině nominální hodnoty, přičemž ještě závěrem minulého týdne to bylo 65 %, podotkl list Financial Times.

0

Firma včera varovala, že ji čeká další perné léto. Kromě toho zaúčtovala odpis přes 1 miliardu liber a její auditor Ernst & Young vyjádřil pochybnosti nad tím, zda bude schopna pokračovat ve svém fungování jako firma, nad kterou se v dohledné době nevznáší hrozba likvidace. Dohodnutý je nový záchranný úvěr v objemu 300 milionů liber od jejích věřitelů, ten se ale odvíjí od prodeje divize její letecké divize. Firma se ve čtvrtek snažila přesvědčit investory, že na aerolinky, které jsou na prodej od února, získala dostatek “věrohodných” nabídek. Nabídku už dříve potvrdila Lufthansa a spekuluje se i o Virgin Atlantic.

Thomas Cook ale včera odmítl cokoli prozradit. Trh se všechno dozví, až to bude vhodné, uvedla firma.

Citigroup má ale problém věřit tomu, že je nějaká z nabídek dost vysoká, aby dohoda neměla ředící efekt na zisky. Podle společnosti Jefferies by se aerolinky musely prodat za minimálně 850 milionů GBP, aby to firemní dluh do prvního čtvrtletí příštího roku dokázalo nadlehčit.

Zde ale ještě celé neštěstí nekončí. Citi kromě toho odhaduje, že těžkosti, které britskou firmu postihly, mohou vést k dalším propadům rezervací. Partnerské hotely by následkem toho mohly zpřísnit platební podmínky, což by pro firemní finance znamenalo další zátěž.

Za posledních 12 měsíců se akcie Thomas Cook propadly o zhruba 90 %.

0

Zdroje: BBG, FT, PATRIA.CZ, https://www.thomascook.com/

 
 

Čtěte více:

Bloomberg: USA a Čína se perou, Evropa se směje. Zatím.
17.05.2019 11:59
Evropa se snaží hrát v oblasti obchodních sporů s USA složitou hru vzá...
Amazon investuje do rozvozce potravin Deliveroo, akcie konkurentů padají
17.05.2019 10:13
Americký internetový gigant Amazon je hlavním investorem do britského ...
Flash crash nasměroval bitcoin z letošních maxim až pod 6200 dolarů, rychle se zotavuje
17.05.2019 10:21
Na kybernetické měně bitcoin byl dnes zaznamenán prudký propad z čerst...

Váš názor
  • Thomas Cook
    17.05.2019 14:43

    Divim se, ze pri jejich mizerne kvalite sluzeb vydrzeli tak dlouho.
    Ticino
    • Re: Thomas Cook
      17.05.2019 16:22

      já si lítám po světě bez cestovek a je to mnohem lepší :-)
      lump
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data