Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EPH loni klesl zisk na 16 miliard korun, tržby stouply na 179 miliard

EPH loni klesl zisk na 16 miliard korun, tržby stouply na 179 miliard

10.07.2019 10:00, aktualizováno: 10.7. 10:19
Autor: ČTK

Aktualizováno

Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského klesl loni meziročně čistý zisk o 27,8 procenta na 16,1 miliardy korun (630 milionů eur). Konsolidované tržby naopak stouply o 16,5 procenta na 178,9 miliardy korun (sedm miliard eur). Vyplývá to z výroční zprávy na webu firmy.

"Rok 2018 byl pro EPH dalším úspěšným rokem. Kromě pokračujícího růstu a silné provozní a finanční výkonnosti jsme dokončili několik strategických akvizic a také dokončili přeměnu a zahájili provoz jedné z největších evropských elektráren na biomasu Lynemounth ve Velké Británii," uvedl ve zprávě Křetínský.

Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů - EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EPIF v EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. EP Power Europe zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Křetínský se většinovým vlastníkem EPH stal předloni, nyní drží 94 procent akcií holdingu.

Křetínský je podle letošního žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 2,9 miliardy dolarů (asi 66 miliard korun). Podnikatel je mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Provozní zisk EBITDA holdingu EPH loni podle výroční zprávy klesl o 3,2 procenta na 44,6 miliardy korun (1,7 miliardy eur). Holding zahrnuje 50 firem v Česku, na Slovensku, Německu, Itálii, Velké Británii, Polsku a Maďarsku. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH. zaměstnávají téměř 25.000 lidí.

Do EPIF podle webu firmy kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü patří mimo jiné podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu.

Druhou větví holdingu je EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Na začátku letošního července EPH oznámil, že získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii. Nabídka byla podána právě přes EP Power Europe. V létě 2016 pak EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Za největší českou energetickou firmu bývá označován ČEZ. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy dostaly na pomyslné dno. Čistý zisk meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. Meziroční srovnání podle firmy značně ovlivnily jednorázové výnosy za 7,5 miliardy Kč z roku 2017, hlavně z prodeje akcií maďarské skupiny MOL. Tržby ČEZ loni činily 184,5 miliardy korun a meziročně stouply reálně o téměř 11 miliard korun.


Čtěte více:

Skupina Kofola vstupuje do byznysu s kávou, kupuje českou firmu Espresso s obratem 93 milionů korun
10.07.2019 9:10
Kofola kupuje společnost Espresso, která přes dvacet let přináší na če...
CETV v Praze sáhla na 100 korun za akcii. Naplní se prodej Markízy skupině PPF a bude jedinou transakcí?
10.07.2019 10:46
Investiční skupina PPF českého podnikatele Petra Kellnera je blízko k ...
Prodeje aut v Číně 12. měsíc za sebou klesly, asociace čeká
10.07.2019 9:46
Prodej aut v Číně se v červnu meziročně snížil o 9,6 procenta na 2,06 ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)