Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Prodeje aut v Číně 12. měsíc za sebou klesly, asociace čeká

    Prodeje aut v Číně 12. měsíc za sebou klesly, asociace čeká "negativní růst" za celý rok 2019

    10.07.2019 9:46, aktualizováno: 10.7. 14:23
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Prodej aut v Číně se v červnu meziročně snížil o 9,6 procenta na 2,06 milionu vozů. Pokles zaznamenal již 12. měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský svaz výrobců aut CAAM. Čína je největším automobilovým trhem na světě. Za celé první pololetí se prodej snížil o 12,4 procenta na 12,3 milionu vozů.

    Podle největší čínské automobilové asociace bude růst automobilového trhu za celý rok 2019 negativní, svaz proto vyzývá vládu, aby zavedla nové pobídky pro navýšení poptávky po nových automobilech.

    Měsíční propad prodeje však zpomaluje. V květnu byl prodej nižší o 16,4 procenta a v dubnu o 14,6 procenta. V loňském roce Čína kvůli zpomalujícímu ekonomickému růstu a obchodní válce se Spojenými státy zažila první roční pokles prodeje aut od 90. let.

    Kromě zpomalujícího ekonomického růstu a obchodní války se na snížení zájmu o auta v poslední době také podepsalo rychlejší zavádění nových emisních pravidel v 15 městech a provinciích, které se na celkovém prodeji aut v Číně podílejí více než 60 procenty. Provincie přijaly emisní standardy nazývané China 6 dříve, než stanovila centrální vláda, což vyvolalo nejistotu mezi výrobci a zmátlo spotřebitele, uvádí CAAM.

    Jeden z představitelů CAAM Š' Ťien-chua varoval, že pokud Peking nepřijde s dalšími podporami, sníží se letos prodej aut o pět procent. Doposud přitom CAAM počítal, že v letošním roce se prodá zhruba stejně aut jako loni, kdy prodej klesl o 2,8 procenta.

    Čína se od ledna snaží podpořit spotřebu široké škály zboží, protože druhá největší ekonomika světa dále zpomaluje, mimo jiné i kvůli obchodnímu sporu s USA. Opatření na podporu prodeje aut však byla zatím spíše zklamáním, protože nezahrnovala zvýšení limitu pro vydávání nových poznávacích značek pro auta se spalovacím motorem ve velkých městech. Spotřebitele také zklamalo, že vláda znovu nezavedla snížení daní na malé vozy ve venkovských oblastech, dodal analytik konzultační firmy LMC Automotive Alan Kang.

    Roste však prodej vozů označovaných jako nové energetické vozy (NEV), což jsou elektrické hybridní vozy, čistě elektrické vozy a vozy s vodíkovým pohonem. V červnu se prodej těchto vozů zvýšil o 80 procent na 152.000 a za celé první pololetí o téměř 50 procent na 617.000 aut. Za celý loňský rok prodej vozů NEV stoupl o téměř 62 procenta, zatímco širší trh klesl, napsala agentura Reuters.

    Zdroj: ČTK, Reuters

     
     
     
     

    Čtěte více:

    100 let Bentley. Symbol luxusu, rychlosti i robustnosti
    10.07.2019 5:33
    Za vznikem výrobce luxusních vozů Bentley stál britský průkopník autom...
    Rozbřesk: Erdoganomika, aneb makroekonomické voodoo v praxi
    10.07.2019 9:06
    Netrvalo příliš dlouho a v Turecku se opět dějí věci. Jen co vstřebal ...
    Pojišťovny apelují na poslance: Odmítněte zdanění rezerv na budoucí výplaty
    10.07.2019 8:49
    Česká asociace pojišťoven (ČAP) se obrátila na poslance s výzvou, aby ...
    Skupina Kofola vstupuje do byznysu s kávou, kupuje českou firmu Espresso s obratem 93 milionů korun
    10.07.2019 9:10
    Kofola kupuje společnost Espresso, která přes dvacet let přináší na če...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    0:00JP - Základní O/N úroková sazba
    3:30Čína - PMI v průmyslu
    3:30Čína - PMI ve službách
    11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university