Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Politico: Z Nizozemí se téměř stal narko-stát, cena je vysoká

Politico: Z Nizozemí se téměř stal narko-stát, cena je vysoká

30.07.2019 11:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Erik de Jong se stará o ochranu lesů v nizozemském Severním Brabantsku a pro Politico uvedl, že když ve své práci začínal, jen výjimečně nacházel odpad spojený s výrobou drog v jeho zemi. Nyní jde ale podle jeho slov o běžnou záležitost – někdy až desetkrát do týdne nachází prázdné sudy, plastové pytle a podobný odpad, který dříve sloužil pro výrobu drog. Podle Politica se totiž Severní Brabantsko stalo v Evropě největším producentem syntetických drog, jako je extáze a amfetamin.

Podle nizozemských vědců dosáhla prodejní hodnota drog vyrobených v jejich zemi minulý rok téměř 19 miliard eur. „Odvětví výroby syntetických drog se zrodilo v šedesátých letech, výroba amfetaminu postupně přešla na extázi. Většina je produkována na export, asi 80 % jí skončí v jiných zemích v Evropě, jihovýchodní Asii a Austrálii,“ píše Politico. Jedna pilulka extáze podle něj stojí v Severním Brabantsku 2 eura, v Austrálii 25 eur, takže export přináší obrovské zisky. 

Výroba syntetických drog sebou nese obrovské množství chemického odpadu. Odhaduje se, že v Nizozemí odpovídá 255 000 kilogramů na hlavu za rok. Většina z něj bývá převážena někam na venkov – v roce 2018 bylo nahlášeno 109 skládek a 83 v roce 2017. Politico píše, že výrobci drog přicházejí stále s novými nápady, jak se jej zbavit: V mycích linkách pro automobily či třeba v hnojivech. Odpadní kyseliny přitom působí problémy v odpadních systémech, chemické látky mohou být zdraví nebezpečné a dostávají se do spodních vod. K tomu se přidávají vysoké náklady na likvidaci odpadu. 

Politico tvrdí, že výroba a obchod s nezákonnými drogami těží v Nizozemí z „rozvinuté kriminální sítě“ a podle policejních odborů Nizozemí připomíná takzvané narko-státy. Tedy země, kde jsou veřejné instituce penetrovány vlivem a penězi drogových mafií. Policie prý sleduje, jak se „z malých kriminálníků stávají bohatí podnikatelé, kteří se pohybují na trhu nemovitostí či třeba cestovních agentur“. Ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus proto představuje soubor nových zákonů, který má boj s nimi usnadnit. Hovoří ale i o nutnosti změnit přístup celé EU. A Politico dodává, že současný stav může odrážet i nizozemskou „politiku tolerance“ vůči prodeji marihuany a prostituci. 

Zdroj: Politico


 

Čtěte více:

Dobrý důvod pro fiskální Fed
27.07.2019 15:24
Jako bouřkové mraky nad obzorem houstnou zlověstně i známky globálního...
FT: Dánsko ohrožuje termín dokončení plynovodu Nord Stream 2
29.07.2019 8:31
Pokud Dánsko během několika příštích týdnů neschválí stavbu kontroverz...
Trump: Čína chce uzavřít obchodní dohodu až po volbách v USA
29.07.2019 8:51
Čína podle prezidenta USA Donalda Trumpa možná nechce uzavřít obchodní...

Váš názor
 • Oběti
  30.07.2019 14:58

  Vládní válka s drogami v USA a Mexiku má více obětí, jak drogy samotné. __________________________________________________________________________ A to ještě ti, co umřou v souvislosti z drogami, často neumřou přímo na tu drogu, ale buď na pančovací přísady (důsledek absence volného trhu), nebo je někdo klepne po hlavě, když si jdou s hotovostí v ruce koupit drogu do nějaké temné postranní uličky. __________________________________________________________________________ Jen holt kdyby se drogy zlegalizovaly, tak armáda DEA agentů přijde o lukrativní job a plno politiků a úředníků přijde o agendu, smysl existence a záminku omezovat svobodu lidí.
  Hayek
  • Re: Oběti
   30.07.2019 16:57

   Jojo, odpad vozí na východ. Takže doma mají jakžtakž čisto. Nikdy jsem ty holandany nechápal.
   mipa
 •  
  30.07.2019 14:55

  Nepoučili se z americké prohibice (pít se nepřestalo, jen se rozmohla mafie a korupce)? Kdyby se daly drogy koupit např. v lékárně či drogerii, tak: __________________________________________________________________________ - mafie přijde o byznys __________________________________________________________________________ - chopí se toho solidní transparentní firmy, které budou pod kontrolou __________________________________________________________________________ - konkurence způsobí, že drogy nebudou pančované (přidané látky nyní škodí víc, než droga samotná) __________________________________________________________________________ - nikdo nebude muset loupit, aby měl na drogu __________________________________________________________________________ - nebude se nikde válet chemický odpad z výroby __________________________________________________________________________ - a ne, počet závislých nevzroste. Nebo vy osobně byste šli do heroinu i kdyby to bylo legální? Já tedy ne. Nicméně MOJE tělo je MOJE, takže trvám na tom, že si ho mohu ničit kokainem, alkoholem, cigaretami, bůčkem, sladkostmi, adrenalinovými sporty či prací v dole jak uznám za vhodné (nicméně pojišťovny by měly mít právo toto zohlednit ve výši zdravotního pojištění - ale odsocializovaní zdravotnictví už je jiné téma).
  Hayek
Aktuální komentáře
27.05.2020
10:18Francouzská ekonomika by ve 2. čtvrtletí mohla klesnout o 20 pct.
9:49Co ukázala první výsledková sezóna zasažená koronavirem a co čekat na trzích dále? Webinář JIŽ DNES!
9:15Rozbřesk: Vládní daňový balíček míří mimo cíl aneb proč se vyhnout “loss carryback”
8:55Komise představí evropský rozpočet, napětí mezi USA a Čínou roste. Trhy obchodování zahají pozitivně  
8:40Renault podle médií plánuje zrušit 5000 pracovních míst
8:32EK představí nejrozsáhlejší plán podpory unijních ekonomik
6:15Dluhopisový trh si myslí, že ví, co Fed udělá
26.05.2020
22:08Wall Street uzavřela v plusu, velký růst zaznamenaly aerolinky
17:54EK chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
17:40Kutilové vybudovali na akciích horskou dráhu
17:35Bez špatných zpráv jasně převládla poptávka po riziku. S&P 500 nad 3000 body  
15:58ECB se prý chystá na nejhorší: Život bez Bundesbanky
15:27Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
14:27FT: Hlavní výhoda ESG investic a firem
13:57Světová dvojka v produkci balené kávy míří pro dvě miliardy eur na burzu
11:20Jan Bureš: Pomoc firmám od státu zatím mířila pomalu
10:32GfK: Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zlepšuje
10:24Otevírání ekonomik drží trhy v dobré náladě. Těží z toho akcie, euro i koruna  
9:08Rozbřesk: To nejhorší za námi? Koruna dál těží ze zklidnění situace kolem záporných sazeb
8:47Trhy v USA a VB se dnes po prodlouženém víkendu opět otevírají, nálada je pozitivní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (04/20 Q1, Aft-mkt)
HP Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
Workday Inc (04/20 Q1)
14:00Ralph Lauren Corp (03/20 Q4)