Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Venezuela má ukryté bitcoiny a neví, co s nimi

Venezuela má ukryté bitcoiny a neví, co s nimi

27.09.2019 8:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Venezuelská centrální banka provádí interní testy, které mají zjistit, zda může držet kryptoměny. Reaguje tak na pokyn od státní společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA), která usiluje o to, aby mohla posílat do centrální banky bitcoiny a ethery a aby pak banka platila dodavatelům této ropné firmy kryptoměnami. Zaměstnanci také studují návrh, aby centrální banka mohla započítat kryptoměny do devizových rezerv, které jsou teď blízko minima za 30 let. S odvoláním na informace čtyř zdrojů to uvedla agentura Bloomberg.

Sankce, které Spojené státy zavedly vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura, z velké části odstřihly Venezuelu od globálního finančního systému. To ještě více prohloubilo hospodářskou krizi v zemi. Současná krize je přitom v celosvětovém srovnání jednou z nejvážnějších, což přinutilo úředníky používat směsici různých způsobů pro pohyb peněz. Zatímco Madurova snaha spustit jako první na světě státní kryptoměnu neuspěla, pokračující snahy o využití digitálních měn ukazují, jak zoufale se vláda snaží najít způsoby, kterými by obešla restrikce.

Venezuelská centrální banka ani společnost PDVSA na žádost o komentář neodpověděli.

Není jasné, jak PDVSA přišla k vlastním bitcoinům a etherům, ani jak velkou hodnotu těchto měn vlastní. Podnik má problémy získat platby od zákazníků konvenčními kanály, protože velké banky nejsou ochotny obchodovat se subjekty, které podléhají sankcím. Minulý měsíc obdržela firma většinu z platby 700 milionů dolarů (16,6 miliardy Kč) v čínských jüanech, protože se stranám nedařilo najít finanční instituce, které by transakci umožnily.

PDVSA možná nemá chuť prodat kryptoměny na otevřeném trhu, protože by to vyžadovalo, aby se zaregistrovala na burze a podrobila se hloubkové kontrole, takzvané due diligence. Místo toho chce, aby kryptoměnu použila centrální banka a zaplatila s ní subjektům, kterým PDVSA dluží. Představitelé ropné firmy se domnívají, že centrální banka je méně vystavena případným překážkám, které by při platbě kryptoměnami mohly vzniknout.

Bitcoiny a ethery používají k ověření a zaznamenání transakcí decentralizovanou internetovou účetní knihu známou jako blockchain. V některých případech jsou umožněny relativně anonymní transfery bez nutnosti prostředníka. Jen málo bank se angažuje v digitálních měnách kvůli problémům s praním špinavých peněz a informacemi o klientovi, které s nimi souvisejí a komplikují dodržování předpisů.

Kryptoměny po debaklu v roce 2018 zažívají letos návrat na výsluní díky očekávání jejich většího přijetí institucemi a plánu společnosti Facebook přijít s vlastní kryptoměnou. I tak zůstávají nestabilní. Bitcoin za poslední čtyři dny klesl téměř o 20 procent, od začátku roku má nicméně zisk asi 130 procent.


Čtěte více:

Venezuelská ekonomika klesla loni o 22,5 procenta
29.05.2019 8:35
Venezuelská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí loňského roku meziroč...
Yardeni: Možná to vše skončí u bitdolarů
07.07.2019 15:57
Tématu kryptoměn se na svém populárním blogu věnuje i známý investor E...
Kolem 60 % těžby bitcoinů ovládá Čína
05.07.2019 9:58
V současnosti se zhruba 60 procent bitcoinů těží v Číně, následují USA...
Ministři financí G7 vyzvali k přísné regulaci kryptoměn
18.07.2019 15:57
Digitální měny, jako je i plánovaná libra od Facebooku, vyvolávají váž...

Váš názor
 •  
  27.09.2019 15:01

  Na svete je asi 150 men, zlato, stribro, pokud někdo nechce používat dolary a eura, protože se mu nelibi, není nutne vymyslet kryptomeny, to je navrat do pravěku. Jediny důvod jejich vzniku je ten, ze zakladatel na nich chce videlat obrovske peníze. To je jako bych si vytiskl deset znamek a pak je chtěl prodat za miliony, protože jsou vzacne a je jich malo. Pokud na to někdo skoci, tak ma IQ rovno nule a nebo je gambler.
  (nezadáno)
 • Kryptoměny
  27.09.2019 9:58

  Největším přínosem kryptoměn je fakt, že stojí mimo systém globalismu. Jsou jedním z nástrojů, jak se vymanit z ekonomického kolonialismu v podání MMF a centrálních bank. Kryptoměny však podléhají tlaku hamižných spekulantů, což je zatím činí investičně nebezpečnými.
  logaro
  • Re: Kryptoměny
   27.09.2019 11:56

   https://www.youtube.com/embed/2UrkWxjjPWE
   Kočičák
  • Re: Kryptoměny
   27.09.2019 11:17

   Spíš je otázka, jestli budou úspěšně sloužit k vymanění se z dohledu úřadů a usnadní bezpečné praní špiavých peněz a vyhýbání se daním. Takže bude víc peněz pro mafiálny a podvodníky a méně na důchody, zdravotní péči, obranu, bezplatné školství a spoustu dalších zcela neužitečných věcí... "Vymanění se ze systému globalismu" je ve srovnání s tímto hovadina.
   had
   • had
    27.09.2019 12:12

    Nejde o to nahradit dosavadní systém, nýbrž najít jeho konkurenční podobu. Ostatní nechť je funkcí trhu. Chybou současné systému je značná regulace ať již centrálními bankami, tak koloniální ekonomické postavení slabších formou nevýhodných půjček např. od MMF. Také neprosperující entity musí mít volbu nikoli diktát. Protože na konci stojí nejvíce zranitelní řadoví občané, jež se nemohou globálu bránit.
    logaro
    • Re: had
     27.09.2019 14:56

     Jak byste si tu konkurenční podobu představoval, aby to fungovalo a aby mohl stát poskytovat svoje služby (bez kterých by byla naše životní úroveň a osobní bezpečnost v háji)?
     had
     •  
      30.09.2019 11:15

      Nejde o odrbání lidí. Stát poskytuje služby, které jsou pro naši životní úroveň zcela klíčové a pokud bude snadné si ulít peníze jinam, tak může to může být problém. Vy si vymýšlíte fiktivní nepřátele (jak konkrétně Vám ti Vaši "globalisté" či eurokrati ubližují?), zatímco reálný problém odbýváte, že to "nějak půjde".
      had
      • had
       30.09.2019 11:59

       Stát poskytuje jak služby jež jsou občanům prospěšné, tak ty, jež občany trestuhodně finančně zatěžují (např. platí politické neziskovky, podporuje dotační socialismus, štědře rozdává těm, jež nemají zájem pracovat či permanentně navyšuje státní zaměstnance a úředníky). O stát nemějte obavu. Ten o majetek přišel už dávno, při divoké privatizaci za zhasnutého světla a nikdo proto slzy neroní.
       logaro
     • had
      27.09.2019 15:18

      Nemějte péči o "stát". Ten si páku k odrbání lidí vždy najde. Disponuje veškerou mocí a má ji zbytečně moc ve vztahu k jeho obyvatelům. Já spíš postrádám nástroje, které by jeho rozhodovací moc delegovali směrem k nižším složkám. A aby toho nebylo málo, motá se do toho státu nadřazená legislativa z Bruselu. Vzhledem k tomu bych nazval naše státní legislativce pouhými zemskými správci panovníků z Bruselu. To je docela hustý globalismus. Je jasné, že jeho vládnoucí establishment se drží svých pozic zuby nehty a ze všeho kromě centrálního zaběhnutého systému má husinu.
      logaro
      • Re: had
       27.09.2019 15:33

       Evidentně zase překroutils otázku, abys mohl plivat. Pár týdnů is se choval normálně a kromě ob časných výkřiků typu čína údajně pošlapává ses snažil byls rozumný...Te´d zase jen pliveš. Za prve je věc hada o co se stará a ne tvoje.. A jednak si to zcela otočil. Otázka zněla ne jak odrbat, ale jak poskytovat skrze bitcoin kvalitní služby obyvatelstvu
       Velkamedvědice
       • VM
        27.09.2019 16:17

        Copak, copak? Vrátili jsme se po kruhu o 360° 30 let nazpět? Už se zase může systém pouze a jen chválit? Dávám přednost individualitě nikoli globální průměrné šedi. Proto tolik volám po předání globálních kompetencí z centra směrem dolů. A je lhostejné, zda se jedná o kompetence z Bruselu, Prahy, Moskvy či Washingtonu. Kryptoměny jsou nástroje, jež lidem otevírají individuální možnosti mimo systém ovládaný pouze centrálními bankami a mezinárodními finančními institucemi. Nemám důvěru k soudruhům z těchto entit, jež by nám nejraději sebrali i hotovost právě proto, aby nad námi získali absolutní finanční kontrolu elektronickou cestou. Proto beru kryptoměny jako formu nezávislosti na takovém policejním systému.
        logaro
        • Re: VM
         27.09.2019 16:28

         Nikdo ti nic nezakazuje. Pokud na tu otázku nemíníš odpovědět nebo to neumíš, nemusíš. Ale ty úmyslně převádíš řeč jinam. K monologu druhého nepotřebuješ kolego.
         Velkamedvědice
         • VM
          27.09.2019 16:40

          Otázka je irelevantní. Kryptoměna může být platidlem jako každé jiné. Je pouze mimo systém, uchráněna tak od manipulací globálních institucí.
          logaro
Aktuální komentáře
21.10.2019
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)