Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli

BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli

27.03.2020 14:00
Autor: ČTK

Uzavření hranic mezi Českem a Německem a Rakouskem prakticky zrušilo příhraniční obchod s tabákem. Na 500 prodejen tabáku v příhraničí již muselo zavřít. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil jeden z distributorů cigaret v ČR - British American Tobacco (BAT). Ten na českém trhu prodává například značky Lucky Strike a Pall Mall. Podle ředitele komunikace konkurenční firmy Japan Tobacco International Jiřího Hauptmanna je ve zbytku České republiky logistika zajištěná.

Příhraniční obchod podle firmy představuje až 30 procent domácího trhu, což bude pro státní rozpočet znamenat ztrátu 1,8 miliardy korun měsíčně. Další ranou pro koncové prodejce jako trafiky bude podle firmy to, že nestihnou prodat do konce května výrobky se starou nižší spotřební daní, které budou potom muset zničit.

"Každý měsíc se na hranicích prodají cigarety přibližně za 2,3 mld. , z toho 1,4 miliardy tvoří spotřební daň a 0,4 miliardy daň z přidané hodnoty, o které přichází státní rozpočet," uvádí společnost.

Kvůli nařízení vlády, i přestože mají trafiky výjimku, bylo podle firmy zavřeno 12.000 provozoven, které prodávaly tabákové výrobky. Mnoho z nich má, jak BAT uvádí, výraznou zásobu starších výrobků s nižší daní.

"Postiženy budou všechny články dodavatelského řetězce. Na rozdíl od výrobců si však velkoobchodníci a maloobchodníci nemohou požádat o vrácení již zaplacené spotřební daně, dopad na ně tedy bude největší a v mnoha případech až likvidační," uvedl ředitel komunikace BAT. Řešením by podle něj byla možnost doprodeje zásob alespoň tři měsíce od umožnění přeshraničních nákupů.

Podle Hauptmanna nemají vývozci a dovozci cigaret zákonem danou povinnost odkupovat a stahovat z trhu starší tabákové výrobky. "Stahování probíhá na základě dohody s výrobci a dovozci do značné míry pomocí jejich personálu, případně ve spolupráci s velkoobchodem," dodal. To se ale podle něj v současnosti kvůli chorobě neděje, obchodní zástupci maloobchod prakticky nenavštěvují, pracují z domova. Kvůli přísnějším kontrolám sledovatelnosti tabákových výrobků je navíc stahování náročnější než v minulosti.

Spolu s příchodem koronaviru došlo i ke změně chování zákazníků, uvádí BAT. Ti si nakupují ve větších objemech do zásoby, do samotných obchodů kvůli epidemii proto nechodí tak často. Výrazně tak roste počet objednávek po internetu.

British American Tobacco v Česku v roce 2018 klesl zisk o 39 procent na 67,9 milionu korun. Tržby se firmě zvýšily o více než 960 milionů korun na 34,1 miliardy. Společnost kromě cigaret prodává také zahřívané tabákové výrobky glo, elektronické cigarety či nikotinové sáčky bez obsahu tabáku.


Čtěte více:

Cigarety asi zdraží i v příštích letech, MF chystá další zdanění
13.12.2019 12:14
Cigarety by měly zdražovat i v dalších letech. Ministerstvo financí pl...
Nad mentolovými cigaretami se stahují mračna, firmy hledají cestu ven
05.02.2020 14:18
Zákaz mentolových cigaret v Evropské unii se blíží a velké tabákové fi...
Philip Morris loni zvedl čistý zisk, odkládá valnou hromadu
24.03.2020 8:12
Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem ta...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data