Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf ČSOB John Hollows: Reagujeme na situaci, kterou jsme doposud nepoznali

Šéf ČSOB John Hollows: Reagujeme na situaci, kterou jsme doposud nepoznali

14.05.2020 14:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Bankopojišťovací skupina ČSOB, jejíž součástí je také Patria Finance, dosáhla v prvním letošním čtvrtletí čistého zisku 2,1 miliardy korun při meziročním růstu objemu úvěrů i vkladů. ČSOB ve vypjaté době koronavirové pandemie posílila již dříve velmi dobrou kapitálovou pozici skrze rozhodnutí o zadržení výplaty dividendy. Od počátku COVID-19 krize se skupina ČSOB věnuje zejména pomoci klientům, zasaženým dopady koronavirových opatření. 

John Hollows: Reagujeme na situaci, kterou jsme doposud nepoznali

„V prvním čtvrtletí jsme museli reagovat na situaci, kterou jsme doposud nepoznali. Prvořadé pro nás bylo a stále je co nejvíce chránit zdraví klientů i zaměstnanců a zajistit dostupnost bankovních služeb. Od prvních projevů pandemie pomáháme těm, kteří to potřebují. Umožnili jsme odklady splátek spotřebitelských, firemních úvěrů a hypoték. Většina služeb je pro naše zákazníky dostupná online. Myslíme také na ty, kdo potřebují osobní kontakt. Jako součást klíčové infrastruktury státu jsme udrželi v provozu téměř všechny pobočky, na kterých jsme plně obsluhovali naše klienty. Zároveň jsme posílili služby call centra,“ řekl John Hollows, generální ředitel ČSOB.

Tabulka: Výsledky skupiny ČSOB v 1Q20

čsob výsledky 1Q20 - 1

(Zdroj: Tisková zpráva ČSOB)

Růst úvěrového portfolia 

Čistý zisk skupiny ČSOB se meziročně snížil kvůli významnému poklesu ostatních provozních výnosů v souvislosti s přeceněním tržní hodnoty. Meziročně se negativně projevila i vyšší základna z prvního čtvrtletí roku 2019, které ovlivnil prodej ČSOB Asset Management. Čistý zisk skupiny dosáhl 2,1 miliardy korun a meziročně byl nižší o 56 procent.

Tabulka: Výsledky skupiny ČSOB, srovnání

čsob výsledky 1Q20 - 2

(Zdroj: Prezentace ČSOB k 1Q20 výsledkům)

Celkové portfolio úvěrů vzrostlo díky růstu všech klientských segmentů. Podíl úvěrů v selhání přitom zůstal na nadále nízké úrovni. Objem aktiv pod správou se zvedl zejména díky růstu majetku v podílových a penzijních fondech. Objem úvěrů dosáhl 798 miliard (meziroční nárůst o 6 %), objem vkladů poprvé překročil bilion – činí 1,023 bilionu (meziročně vyšší o 3 %). Celkový objem aktiv pod správou stoupl na 233 miliard (meziroční zvýšení o 4 %).

Graf: Růst úvěrového portfolia, vklady a aktiva

čsob výsledky 1Q20 - 4
(Zdroj: Prezentace ČSOB k 1Q20 výsledkům) 

Provozní výnosy dosáhly úrovně 8,1 miliardy (meziročně o 23 % nižší), provozní náklady vzrostly na 5,5 miliardy (meziroční nárůst o 9 %, na srovnatelné bázi zůstaly provozní náklady meziročně stabilní). 

Kapitálová a finanční síla

„Naše skupina staví na robustních kapitálových základech a finanční síle a jsme připraveni reagovat na aktuální situaci v ekonomice i ve společnosti. Našim klientům i zaměstnancům chci tímto poděkovat za nesmírnou obětavost, nasazení a solidaritu,” dodal John Hollows. ČSOB udržuje silnou kapitálovou pozici a vynikající likviditní polštář. Ukazatel kapitálu CET1 dosáhl 19,9 %.  

Graf: Kapitálová vybavenost a likvidita

čsob výsledky 1Q20 - 3 

(Zdroj: Prezentace k výsledkům ČSOB v 1Q20)

Pomoc retailovým i firemním klientům

„Pomoc retailovým i firemním klientům dotčeným covid-19 ve formě odkladů úvěrových splátek jsme spustili napříč naší finanční skupinou ještě v březnu. U úvěrů na bydlení například šlo o odklad splátek jistiny úvěrů o 6 až 12 měsíců. Od poloviny dubna jsme umožnili odkládání splátek i podle státního moratoria. Celkem už evidujeme přes 61 tisíc žádostí o odklad splátek,” uvádí Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail. Potvrzuje se správnost strategie digitalizace a technologických inovací. ČSOB je klientům k dispozici klientům v režimu 24/7. Koronavirové okolnosti ještě více posilují roli online kanálů. Počet uživatelů mobilního bankovnictví meziročně narostl o 32 %.

ČSOB vyčlenila část svého call centra pro potřeby státní tísňové linky. Věnovala také mimořádné finanční příspěvky a dary neziskovým institucím a organizacím, například pro Fond podpory seniorů, Sdružení Neratov, Fokus Vysočina, Českou asociaci paraplegiků, TEXman nebo Domov Sue Ryder.

Od konce března začala ČSOB platit faktury svým dodavatelům okamžitě po schválení a tedy před smluvenou lhůtou splatnosti.

Skokový nárůst mobilního bankovnictví

V případě mobilního bankovnictví se růst počtu aktivních uživatelů dále zrychlil na meziročních 32 procent a počet transakcí narostl o 39 procent. „V nadcházejícím období se budeme zaměřovat na rozvoj dalších funkcionalit a další vylepšování našich online služeb,” uzavřel Jan Sadil.

ČSOB získala prestižní ocenění měsíčníku Global Finance pro nejlepší banku v České republice za rok 2020. 

ČSOB Kampus dostal mezinárodně uznávaný certifikát LEED Platinum pro environmentálně šetrné a udržitelné budovy.

Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů v pobočkách i online prostředí. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny až po úvěry na bydlení od Hypoteční banky či Českomoravské stavební spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance. Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

 

Čtěte více:

ČSOB v roce 2019: Růst zisku, úvěrů i vkladů, Mall Pay či akvizice ČMSS
13.02.2020 10:01
Čistý zisk skupiny ČSOB vzrostl v roce 2019 na 19,7 miliardy korun z ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.09.2021
22:01Čtvrtek dopadl na Wall Street nerozhodně  
17:29Jediný sektor s historicky nízkou valuací a čekání na nákupní korekci
17:02Bloomberg: Rodina Petra Kellnera uvažuje o možnostech pro Home Credit
16:16Novinky z trhu START: Na říjnovém START Day se představí Fixed.zone a spustí úpis akcií
15:41Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí podle studie UniCredit Bank dále výrazně klesla
15:21Američané se v srpnu vrhli do obchodů, maloobchod s překvapivým růstem (komentář analytika)
14:01Drahé energie: Mezi vítězi a poraženými, a k tomu nová hrozba stagflace  
12:51ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:16Navýšení sazeb až o půl procentního bodu získává v ČNB větší podporu. Mora varuje před napjatým trhem práce
11:29Evropa navazuje na americký odraz vzhůru. Srpnový maloobchod otestuje odolnost  
10:52Odvrácená strana „udržitelného“ investování
10:02Čerpací stanice Benzina, lídr českého trhu, končí. Motoristé budou postupně tankovat u Orlenu
9:53Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:46Výrobní inflace dál narůstá (komentář analytika)
9:19Rozbřesk: iPhony zlevní, plyn a elektřina zdraží, aneb debata o inflaci pokračuje
8:58Petr Dufek: Slabé léto evropských automobilek
8:51Asijská negativita do Evropy ráno nedoléhá. Ropa potvrzuje rally  
8:24Výrobce obuvi podporovaný Federerem si při newyorském debutu připsal 57 procent
6:02Hlad po talentu a rostoucí odměny jako následek byznysu v boomu
15.09.2021
17:25Projekce likvidity od centrálních bank. A její další zdroje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.