Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB v roce 2019: Růst zisku, úvěrů i vkladů, Mall Pay či akvizice ČMSS

ČSOB v roce 2019: Růst zisku, úvěrů i vkladů, Mall Pay či akvizice ČMSS

13.02.2020 10:01, aktualizováno: 13.2. 10:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čistý zisk skupiny ČSOB vzrostl v roce 2019 na 19,7 miliardy korun z 15,8 mld. o rok zpět. Jde tak o meziroční nárůst o 25 procent. Objem úvěrů se zvýšil na 781 miliard (meziroční nárůst o 5 %), kvalita úvěrového portfolia zůstává vysoká. Objem vkladů činil 960 miliard (meziroční nárůst o 3 %). Celkový objem aktiv pod správou narostl na 241 miliard (meziroční nárůst o 18 %). Provozní výnosy činily 42,4 miliardy (meziroční nárůst o 14 %).

Čistý zisk skupiny ČSOB meziročně vzrostl díky vyššímu čistému úrokovému výnosu, růstu čistého výnosu z poplatků a provizí, jednorázovému výnosu 2,1 mld. plynoucímu z přecenění 55% podílu v ČMSS v souvislosti s akvizicí zbylých 45 % akcií, jednorázovému výnosu z odprodeje ČSOB Asset Management, z vypořádání staršího právního sporu a na základě dopadu konsolidace ČMSS, uvádí banka.

Tyto faktory převážily pokles čistého zisku z finančních nástrojů vykazovaných v reálné hodnotě a růst nákladů na zaměstnance. Zvýšení úvěrového portfolia se opíralo zejména o růst hypotečních úvěrů, korporátních úvěrů, úvěrů ze stavebního spoření, úvěrů pro malé a střední podniky, spotřebitelského financování a leasingu. Nízký poměr úvěrů v selhání odrážel setrvale vynikající kvalitu úvěrového portfolia. Objem vkladů meziročně vzrostl. Objem aktiv pod správou se výrazně zvýšil díky růstu podílových a penzijních fondů, uvádí banka.

V meziročním srovnání stoupl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví o 31 procent. O 34 procent se zvýšil počet mobilních bankovních transakcí.

“Loňský rok se zařadil mezi nejúspěšnější v naší historii. Těžili jsme z nesporných výhod velké finanční skupiny a unikátního modelu bankopojištění. Opírali jsme se o pokračující růst české ekonomiky, zvyšující se kupní sílu domácností a prosperující firmy s chutí investovat. Klientům jsme co nejvíce vycházeli vstříc dostupností a nabídkou produktů a služeb pod jednou střechou a přesunem do digitálního prostředí. Akvizicí Českomoravské stavební spořitelny jsme upevnili vedoucí postavení v oblasti bydlení a i letos budeme pomáhat klientům vyřešit veškeré potřeby související s bydlením pod jednou střechou.  Velmi také oceňuji příležitost se ještě více zapojit do udržitelného ekonomického rozvoje České republiky prostřednictvím Národního rozvojového fondu, který může zvýšit investiční kapacitu ekonomiky a podpořit řadu důležitých projektů včetně sociálního bydlení, vzdělání, dopravy a digitalizace ekonomiky,“ řekl John Hollows, generální ředitel ČSOB

Výsledky ČSOB v roce 2019 proti roku 2018:

čsob2019

„V uplynulém roce jsme rozšířili nabídku platebních služeb o Apple Pay, Google Pay a Garmin Pay a zavedli okamžité platby. Zároveň jsme zvýšili zabezpečení veškerých online transakcí. Rozšířili jsme bezkontaktní placení ve veřejné dopravě do dalších regionů a přinesli tak výhody všem obyvatelům Česka. Velmi důležitá je pro nás i oblast e-commerce, v online placení jsme lídrem trhu,“ řekla Michaela Lhotková, ředitelka pro inovace a platební řešení ČSOB.

Belgické finanční skupině KBC, jejíž součástí je i ČSOB, loni klesl čistý zisk o tři procenta na 2,49 miliardy eur (61,9 miliardy Kč). Banka ale ve své výsledkové zprávě dnes uvedla, že v České republice zisk zvýšila o 20 procent na 789 milionů eur. Celoroční zisk KBC překonal odhad analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 2,41 miliardy eur. Nad odhady byl i zisk za čtvrté čtvrtletí, který se meziročně zvýšil na 702 milionů z 621 milionů eur. Zásluhu měl na tom zejména pokračující růst objemu poskytovaných úvěrů, a také plná konsolidace Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) z poloviny loňského roku. Zisk na akcii ve čtvrtém kvartálu stoupl na 1,66 z loňských 1,44 eura, uvedla společnost.

S platností od 1. ledna 2013 uspořádala KBC své aktivity na klíčových trzích do tří divizí. Obchodní aktivity KBC v České republice byly zahrnuty do Divize Česká republika. Čistý zisk Divize Česká republika za rok 2019 dosáhl výše 20,3 mld. (meziročně +21 %) a za 4. čtvrtletí 2019 výše 5,2mld. (meziročně +19%). Divize Česká republika zahrnuje všechny operace skupiny KBC v ČR, tedy skupinu ČSOB, 100% podíl ve společnostech ČSOB Pojišťovna a do 4. čtvrtletí 2018 také ČSOB Asset Management (ČSOB AM).

Skupina ČSOB zahrnuje ČSOB (včetně Poštovní spořitelny), Hypoteční banku, ČMSS, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patrii.

 
 
 

Čtěte více:

Odložené platby MallPay dostaly zelenou regulátora. ČSOB a Mall chtějí službou do roka oslovit 60 tisíc zákazníků
24.10.2019 17:42
Evropská komise schválila vytvoření společného podniku skupiny ČSOB a ...
ČSOB spouští službu Apple Pay
05.11.2019 13:23
ČSOB rozšiřuje nabídku platebních služeb o Apple Pay. Držitelé bezkont...
Konference ČSOB 30 let svobodného podnikání: Do podnikání se lidé pouštějí kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů
12.11.2019 16:47
Polovina majitelů malých a středních firem a živnostníků v České repub...
ČSOB meziročně výrazně zvýšila zisk i aktiva pod správou. Spouští nové finanční inovace
14.11.2019 14:00
Čistý zisk skupiny ČSOB, jejíž součástí je také Patria Finance, stoupl...

Váš názor
  • CZ Klondike
    13.02.2020 10:38

    Jooo, Česko je prostě ten nejlepší Klondike v Evropě a nejspíš i na světě. Je zajímavé, jak obrovský podíl má naše malá zemička na zisku celé skupiny KBC ve světě...
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů