Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od soboty budou na vnitřních akcích opět povinné roušky

Od soboty budou na vnitřních akcích opět povinné roušky

24.07.2020 8:48
Autor: ČTK

Od půlnoci z pátku na sobotu bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob, půjde o kulturní a sportovní akce, ale také svatby a pohřby ve vnitřních prostorách. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob, nyní činí 1000 lidí. Novinářům to včera řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr přitom ještě ráno avizoval, že pokud se budou zavádět plošná opatření, budou až od pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) odpoledne řekl, že by některá opatření měla platit již od pátku.

"Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky," řekl ministr. Uvažovalo se podle něj i o rouškách v MHD.

Na vnitřních akcích bude podle něj možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dosud bylo možné takto navýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď bude možné nejvýše 2500.

"Opatření se netýká obchodů nebo restaurací, ale sportovních a kulturních akcí," dodal ministr. Podle Vojtěcha není možné bary a diskotéky, kde se podávají třeba nápoje, vydělit z provozoven stravování, pro která opatření neplatí. Musí jít o organizovanou akci s omezeným počtem návštěvníků v jednom čase a na jednom místě. Ani včera přijatá opatření by se tak zřejmě nevztahovala na oslavu v jednom z pražských barů, v jejímž důsledku se nakazila už téměř stovka lidí.

"Největší riziko vidíme v hromadných akcích, kde se setkají lidé, kteří se neznají, ve velkém počtu. Jsou studie, které ukazují, že pokud lidé křičí nebo zpívají, tak se nákaza může šířit více," dodal. Proto by ministr lidem doporučoval, aby se takových akcí raději vůbec neúčastnili. Účinnost přijatých opatření se bude podle ministra vyhodnocovat, zřejmě po dvou týdnech.

Počty případů podle Vojtěcha sice rostou, ale není zasažená riziková skupina starších 65 let a nepřibývá vážných případů, které vyžadují hospitalizaci. "Řada menších ohnisek ukazuje, že může být potenciál komunitního šíření. Velmi malá ohniska mohou nákazu roznést do více krajů," řekl ministr. Podle něj mají některé kraje přísnější opatření, než jsou ta plošná. Kromě Moravskoslezského kraje přijali hygienici vlastní také v Libereckém a Ústeckém kraji. Opatření plánuje zpřísnit také Praha.

Zvýšil se podle ministra také počet nakažených zdravotníků. Jen v Moravskoslezském kraji má aktuálně nákazu covidem-19 deset lékařů a 44 zdravotních sester v různých nemocnicích. Jejich počty ale podle Vojtěcha zdaleka nejsou tak vysoké jako v dubnu či květnu.

Připomněl také, že v příštím týdnu bude připravený několikastupňový takzvaný semafor, který bude doporučovat hygienikům, jaká opatření přijmout při zhoršené epidemické situace. V pondělí ho ministr předloží Bezpečnostní radě státu.

V ČR v posledních dnech výrazně roste počet nových případů. V úterý přibylo 206 pozitivně testovaných a ve středu 247. Více než 200 nových nemocných za den bylo naposledy na konci června. Aktuálně nakažených je přes 5000 lidí, což je zatím nejvíc od prvních případů v březnu. Podle ministra může jít ale o chybu v datech, kdy se z nich nemažou všichni vyléčení.


Čtěte více:

O (nejen) ekonomických datech v čase pandemie
24.07.2020 6:27
Investiční odvětví je úzce spjato s vyhledáváním atraktivních firemníc...
A najednou to nefunguje...
23.07.2020 17:24
V roce 1980 se výnosy amerických vládních obligací pohybovaly kolem 13...
Apple prý čelí vyšetřování kvůli možnému klamání spotřebitelů
24.07.2020 8:29
Americký technologický gigant Apple čelí ve Spojených státech vyšetřov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %
14:42ČNB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
13:38Bank of England drží sazby, varování před inflací ale trvá
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl
12:09Čínské akcie padají do medvědího trhu. Tíží je akcie Alibaby i Tencentu  
10:59Nový šéf Fedu trhy nepotěšil, dnes je však první reakce výrazně korigována  
10:00Silné vyhlídky pro Amazon. Akcii podepřely klíčové supporty  
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y