Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivita v sektoru služeb USA stoupla na úroveň před pandemií

Aktivita v sektoru služeb USA stoupla na úroveň před pandemií

05.10.2020 17:13
Autor: ČTK

Aktivita v americkém sektoru služeb v září čtvrtý měsíc za sebou oživila a dostala se na úroveň před pandemií nemoci covid-19. K oživení přispěly hlavně růst nových objednávek a zaměstnanosti, uvedl dnes Institut nákupních manažerů (ISM). V sektoru služeb pracuje většina Američanů a na ekonomické aktivitě země se podílí více než dvěma třetinami.

Index aktivity vystoupil v září na 57,8 bodu ze srpnových 56,9 bodu. Dostal se tak nad úroveň z února, kdy jeho hodnota činila 57,3 bodu. Pokud je index nad 50 body, znamená to, že sektor expanduje. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení indexu na 56 bodů.

Index se v březnu propadl a klesal tři měsíce kvůli omezením, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Omezení donutila řadu firem přerušit práci a miliony Američanů se ocitly bez práce.

Zlepšení aktivity v sektoru služeb je v souladu s očekáváním rekordního oživení ekonomického růstu ve třetím čtvrtletí, když za duben až červen americká ekonomika naopak rekordně klesla. Ekonomice v létě pomohla fiskální stimulační opatření. Nyní však růst zpomaluje, protože docházejí peníze z vládních půjček určených na pomoc podnikům s výdaji na mzdy. Zvyšuje se také počet nových případů covidu-19 a na podzim se očekává další nárůst, který by mohl způsobit zavedení dalších omezení pro podniky ze sektoru služeb.

Dílčí index nových objednávek v sektoru služeb stoupl v září na 61,5 bodu ze srpnových 56,8 bodu. Nevyřízené objednávky a vývozní objednávky se však snížily. Index zaměstnanosti vzrostl na 51,8 bodu z 47,9 bodu v předchozím měsíci.

ISM minulý týden uvedl, že aktivita v továrnách v září zpomalila, protože nové objednávky se stáhly z nejvyšší hodnoty za více než 16 a půl roku. V pátek vláda uvedla, že v září vzniklo v americké ekonomice 661.000 pracovních míst, nejméně od května, kdy začalo oživení v tvorbě pracovních míst po pandemii, napsaly agentury AP a Reuters.


Čtěte více:

Nejlehčí část oživení za námi, firmy vstoupily do další fáze reakce na pandemii
05.10.2020 15:49
Oživení americké ekonomiky má tvar „K“ a pokud politici hledí na tu čá...
Bristol Myers koupí za 13 miliard USD vývojáře léků na srdce
05.10.2020 16:03
Farmaceutická společnost Bristol Myers Squibb koupí zhruba za 13 milia...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby
12:05GameStop roku 2026? Stříbro se obchoduje jako meme akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách