Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Robotizace ohrožuje po světě až 800 milionů pracovních míst

Robotizace ohrožuje po světě až 800 milionů pracovních míst

20.10.2020 17:29
Autor: ČTK

Pokrok v automatizaci ohrožuje významný podíl pracovních míst v sektorech, které se téměř čtvrtinou podílejí na celosvětové zaměstnanosti. Vysokému riziku, že jejich pracovní místo zruší právě robotizace, čelí až 800 milionů lidí. Mezi nejvíce ohrožené patří pracující v šesti arabských státech kolem Perském zálivu, dále v České republice, na Slovensku a v Japonsku. Ukázala to studie ekonomů Bloomberg Economics.

V nejvíce ohrožených zemích je mnoho pracovních míst, která se zabývají jednoduchou a rutinní činností, kterou mohou nejsnadněji nahradit stroje, nebo místa, u kterých zaměstnavatelé spoléhají na levnou pracovní sílu. Příkladem může být administrativní podpora v Japonsku nebo provoz továren v zemích střední Evropy.

"Podle našich analýz v převážné většině scénářů dojde při zavádění nových technologií k významnému posunu v produktivitě práce, kvůli čemuž nastane redukce pracovní síly. Následkem bude, že některé pracovní pozice zaniknou, v souvislosti s rozšířením technologií a změnou obchodních modelů vzniknou zcela nové pracovní pozice," řekl ČTK mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. České školství by proto podle něj v následujících letech mělo žáky připravit na rozvoj digitalizace a robotizace výroby tak, aby na trhu práce nacházeli uplatnění.

Ekonomové Ziad Daoud a Scott Johnson, kteří se na zprávě podíleli, také upozornili, že riziko větší automatizace vytváří vyšší nerovnost příjmů. Zatímco dříve se myslelo, že robotizace ohrožuje hlavně nízko kvalifikovaná pracovní místa, teď se ukazuje, že robotizace nahrazuje úkony, které lze rozdělit na několik jednoduchých mechanických kroků. Ty často spadají mezi místa se středními příjmy, což vytváří efekt polarizace pracovní síly. To je případ, kdy pracovní místa vyžadující střední úroveň dovedností mizí ve srovnání s těmi, která vyžadují jen málo dovedností, či naopak vysoce kvalifikované pracovníky.

Podle Daouda a Johnsona to však nemusí být špatná zpráva. Některé z nejvíce ohrožených zemí mají i rychle stárnoucí populaci. To znamená, že technologie by mohla pomoci vykompenzovat demografické problémy v jejich ekonomikách.


Čtěte více:

Sachs: V Číně oživení „V“, v USA ani náhodou
18.08.2020 12:47
Jsme v nejhorší ekonomické krizi za celá desetiletí, uvedl pro CNBC zn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.