Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Výnos za 3Q pod odhady, odhad ročního zisku potvrzen na horní hranici

ČEZ: Výnos za 3Q pod odhady, odhad ročního zisku potvrzen na horní hranici

10.11.2020 8:26, aktualizováno: 10.11. 9:35
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Energetická skupina ČEZ hospodařila ve třetím čtvrtletí s výnosy 49,3 miliardy , které nedosáhly na očekávání trhu, nastavené na 51,06 miliardy . Upravený čistý zisk, který je důležitý pro dividendu, činil ve stejném období 2,3 miliardy při tržním odhadu 2,11 miliardy . Provozní zisk EBITDA dosáhl 12,2 mliardy Kč pod tržním konsensem 12,5 miliardy Kč, oznámila dnes firma. Meziročně jde u všech těchto řádků o zlepšení, upozorňují analytici Patria Finance. Akcie společnosti rostou v první půhodině obchodování na pražské burze o 0,6 % na 478,00 Kč/akcii.

U čistého zisku náležejícího akcionářům dosáhla skupina ve třetím čtvrtletí záporného výsledku -1,18 mld. Kč. Trh byl v průzkumu Reuters naladěný na pozitivní výsledek 2,39 miliardy Kč.

Skupina také potvrdil odhad provozního zisku EBITDA na úrovni 64 miliardy , zatímco dosud očekávala výsledek mezi 62 až 64 miliardy . Upravený čistý zisk v tomto roce očekává nyní ve výši 23 mld. , dosavadní odhad byl na 21 až 23 miliardy . Aktuální odhad celkového negativního dopadu COVID-19 činí zhruba 3 miliardy , stojí také v dnešním prohlášení polostátní skupiny.

„Celoroční EBITDA i očekávaný čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy potvrzujeme na horní hranici dosud udávaného rozpětí. EBITDA na úrovni 64 mld. a čistý zisk očištěný 23 mld. . Čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí však bude zatížen opravnými položkami v souvislosti s prodejem rumunských aktiv. Opravné položky však nejsou peněžním výdajem, ale důsledkem historického vývoje měnového kurzu RON/CZK a negativních regulatorních zásahů v Rumunsku v minulosti, zejména do regulace OZE," uvedl v prohlášení člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák. "Prodejem rumunských aktiv získá naopak skupina ČEZ významné prostředky, které v souladu s aktuální strategií skupiny ČEZ přispějí ke snížení dluhu, budou využity na rozvojové investice v ČR a ve stabilních zemích a umožní vyšší dividendu pro akcionáře," podotkl také.

K odprodeji rumunských aktiv ČEZ uvedl, že dosažená prodejní cena převyšuje interní valuace těchto aktiv a pro akcionáře "generuje více peněžních prostředků než indikují očekávané budoucí peněžní toky v případě nerealizace prodeje".

Pokud jde o výsledky za první tři čtvrtletí tohoto roku, tak provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 50,9 mld. Kč a meziročně vzrostl o 14 %. Zvýšení zisku ČEZ vysvětluje zejména "růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu a stabilnímu bezpečnému provozu jaderných zdrojů". Čistý zisk dosáhl hodnoty 13,6 mld. Kč. Po očištění o mimořádné nepeněžní vlivy meziročně vzrostl o 27 %. Ukazatel čistý zisk očištěný, relevantní pro dividendovou politiku společnosti, dosáhl úrovně 18,7 mld. Kč.

Provozní výnosy dosáhly za tři čtvrtletí 155,5 miliardy Kč a meziročně vzrostly o o 5 %.

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o 6 % zejména v důsledku růstu cen emisních povolenek, poklesu cen elektřiny vlivem COVID-19 a s ohledem na načasování odstávek výrobních zdrojů. K meziročnímu snížení výroby přispívá též útlum dosluhujících uhelných elektráren, zejména uzavření elektrárny Prunéřov 1. Výroba elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky vzrostla o 7 %, zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku.

Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně poklesla o 4,6 %, hlavně kvůli nižší spotřebě firem. Důvodem poklesu byla podle ČEZ situace kolem covidu-19. Spotřeba u velkých podniků klesla o 8,9 procenta, zatímco spotřeba domácností naopak vzrostla o 4,3 procenta.

Prodej elektřiny koncovým zákazníkům se snížil o 6 % na 24,3 TWh. Prodej plynu koncovým zákazníkům klesl o sedm procent na 6,2 TWh. Také prodej tepla poklesl, a to o tři procenta na 15.700 terajoulů (TJ).

Investice do pořízení dlouhodobého majetku za tři čtvrtletí dosáhly 18,9 mld. Kč, meziročně o 0,3 mld. Kč více. Nejvíce investic směřovalo do distribuční sítě v České republice.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Počet zaměstnanců skupiny ČEZ činil ke konci třetího čtvrtletí tohoto roku zhruba 32.200, což bylo meziročně o čtyři procenta více.

Zdroje: ČEZ, Reuters

 
 
 
 

Čtěte více:

ČEZ převede Počerady o tři roky dříve, cena byla navýšena na 2,5 miliardy
22.10.2020 17:12
Skupina ČEZ a Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy se dohodly, že ...
ČEZ prodal většinu rumunských aktiv do rukou MIRA
23.10.2020 8:25
Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv londýns...
Eurohold: Antimonopolní úřad je pro prodej bulharských aktiv ČEZ
30.10.2020 16:19
Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční ...
ČEZ a Rolls-Royce budou spolupracovat na rozvoji malých reaktorů
09.11.2020 11:40
Energetická společnost ČEZ a britský Rolls-Royce budou spolupracovat n...
Odhad výsledků ČEZ: Kvartální tržby zřejmě opět rostly díky vyšším cenám elektřiny
09.11.2020 16:54
Energetická skupina ČEZ zveřejní své hospodářské výsledky za třetí čtv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data