Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PPF prodává podíl v NBE, Sotio s ní ale dál povede vývoj v oblasti protinádorové léčby

PPF prodává podíl v NBE, Sotio s ní ale dál povede vývoj v oblasti protinádorové léčby

10.12.2020 14:41
Autor: ČTK

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prodá za miliardy korun podíl ve švýcarské biotechnologické společnosti NBE-Therapeutics, kde je hlavním akcionářem. Stoprocentní podíl ve firmě kupuje německá farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim za 1,18 miliardy eur (zhruba 31 miliard korun). Jde o největší akvizici svého druhu v Evropě za posledních deset let. PPF to dnes sdělila ČTK, výši svého podílu ve společnosti neuvedla.

Podle informací ČTK se výše podílu PPF pohybuje okolo 26 procent, což by znamenalo příjem z transakce okolo 300 milionů eur, tedy asi osm miliard korun. Celková hodnota transakce se skládá z okamžité platby a budoucích plateb závislých na dosažení cílů v rámci dalšího klinického vývoje.

PPF do NBE vstoupila před čtyřmi lety. PPF uvedla, že její biotechnologická firma Sotio bude nadále pokračovat ve spolupráci s NBE na vývoji dvou inovativních protinádorových přípravků takzvané platformy ADC.

"Boehringer Ingelheim nyní může využít své rozsáhlé a dlouholeté odborné zkušenosti v onkologickém výzkumu a pomoci NBE-Therapeutics při budoucím rozvoji špičkové platformy iADC ve prospěch pacientů. Tato akvizice potvrzuje správnost našeho obchodního modelu, kdy investujeme do biotechnologických společností vyvíjejících nové metody léčby nádorových onemocnění a také produkty s potenciálem zásadně měnit vývoj v oboru," řekl akcionář skupiny PPF odpovědný za biotechnologie Ladislav Bartoníček.

NBE-Therapeutics se sídlem v Basileji využívá svoji vlastní patentovanou platformu iADC při vývoji léčiv pro léčbu nádorů. Platforma ADC umožňuje cílené dodání vysoce účinné chemoterapie do nádoru pomocí protilátek namířených na bílkoviny, které se vyskytují pouze na nádorových buňkách. Hlavní program s označením NBE-002 vstoupil v polovině letošního roku do takzvané fáze I klinických studií.

Generální ředitel společnosti Sotio Radek Špíšek uvedl, že zájem jedné z největších světových farmaceutických firem o platformu ADC ukazuje, jak velkou hodnotu mají přípravky s označeními SO-N102 a SO-N107, které Sotio vyvíjí a jsou založené právě na této platformě od NBE. "Přípravek SO-N102 by měl v rámci našeho pokračujícího partnerství se společností NBE-Therapeutics vstoupit do konce roku 2021 do klinické fáze a přípravek SO-N107 bude pokračovat v předklinických testech," dodal.

Sotio je biotechnologická společnost, která zastřešuje aktivity skupiny PPF ve výzkumu a vývoji nových protinádorových léčiv. Vyvíjí nové léčivé přípravky zaměřené na léčbu nádorových a autoimunitních onemocnění, působí v Evropě, USA, Rusku a Číně. Firma provádí řadu klinických studií a vyvíjí svou vlastní metodu léčby založenou na platformě takzvaných dendritických buněk (DCVAC) i novou generaci protinádorových přípravků na bázi konjugátu protilátky a léku (ADC).

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví, od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. Vlastní mimo jiné většinový podíl v tuzemském operátorovi O2 a letos v říjnu dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises (CME), čímž ovládla mimo jiné televizní skupinu Nova. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva 44 miliard eur (cca 1,15 bilionu korun) a zaměstnávala celosvětově 98.000 lidí. Majetek Petra Kellnera podle údajů časopisu Forbes činí 293 miliard korun.

 
 

Čtěte více:

Krize je příležitost, píše Kellner ve výroční zprávě PPF
31.07.2020 11:08
Krize je příležitost a problémy je třeba překonat, píše nejbohatší Čec...
PPF má zelenou k převzetí CETV. Finále 13. října. Pak 4,58 dolaru za akcii
06.10.2020 19:22
Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera může převzít mediální sp...
PPF dokončila akvizici CETV a ta dnes končí na burzách. Novým šéfem Stoessel
13.10.2020 14:35
Skupina PPF prostřednictvím dceřiných firem dokončila akvizici mediáln...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.03.2026
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?
16:37ECB sazby nezměnila, pozorně sleduje Blízký východ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data