Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh loni stoupl na 2,05 bilionu korun

Státní dluh loni stoupl na 2,05 bilionu korun

12.02.2021 16:21
Autor: ČTK

Státní dluh loni stoupl o 410 miliard korun na rekordních 2,05 bilionu korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Za nárůstem státního dluhu v roce 2020 je zejména vydávání státních dluhopisů, mimo jiné kvůli pokrytí schodku loňského státního rozpočtu, který byl s 367,4 miliardy korun nejvyšší od vzniku ČR. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh zhruba 191.000 korun.

MF dále informovalo, že v poměru k HDP státní dluh loni stoupl z 28,5 procenta na 36,5 procenta HDP. "I přes vysoký meziroční nárůst státního dluhu patří Česká republika mezi jednu z nejméně zadlužených zemí Evropské unie," uvedlo MF.

MF loni potřebovalo na financování dluhu 646,3 miliardy korun. Tzv. hrubá výpůjční potřeba byla financována zejména prostřednictvím prodeje státních dluhopisů na domácím dluhopisovém trhu. Hrubá emise střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v korunách loni činila 592,3 miliardy korun při průměrném výnosu 1,11 procenta ročně a průměrné době splatnosti 7,2 roku.

"I přes rekordní emisní činnost v průběhu první vlny pandemie SARS-CoV-2, kdy byl zájem převážně o státní dluhopisy se zbytkovou dobou do splatnosti do pěti let, se na konci roku 2020 podařilo zachovat průměrnou dobu do splatnosti státního dluhu na úrovni 6,2 roku, tedy na úrovni strategického střednědobého cíle," uvedlo MF.

MF také loni pokračovalo v prodeji státních dluhopisů občanům. Lidé si tak loni nakoupili tzv. Dluhopis Republiky za 15,1 miliardy korun.

Loni také MF zahájilo spolupráci s Rozvojovou bankou Rady Evropy, která prostřednictvím úvěru nabídla České republice prostředky určené k financování výdajů na zdravotnictví souvisejících s pandemií. ČR tak loni přijala úvěr za 200 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy Kč) se splatností deset let s nulovým úrokem.

Čisté úrokové výdaje na obsluhu státního dluhu loni stouply o 0,6 miliardy korun na 40 miliard korun a proti plánu byly nižší o 3,5 miliardy korun. Pro letošní rok jsou naplánované výdaje 47,6 miliardy korun.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 500 miliard korun, poslanci ho na návrh vlády třikrát zvýšili kvůli dopadům epidemie koronaviru z původních 40 miliard korun. Nakonec loni rozpočet skončil se schodkem 367,4 miliardy korun. Pro letošní rok MF naplánovalo schodek rozpočtu 320 miliard korun, nepočítá ale s dopady daňového balíčku. Novelu rozpočtu MF nyní chystá.

 


Čtěte více:

Petr Dufek: Potraviny a alkohol zbrzdily pád inflace
12.02.2021 9:56
Oproti očekávání inflace v lednu zpomalila jen mírně, a to v důsledku...
Koruna nevyužila inflaci, nejistota o epidemii jí může škodit
12.02.2021 10:52
Závěr týdne přinese nové firemní výsledky či americkou spotřebitelskou...
Seznamka Bumble vedená ženami po svém IPO zamířila o 64 % nahoru
12.02.2021 10:57
Bumble, aplikace na seznamování, kde mohou první krok udělat pouze žen...
Photon Energy loni zvýšila provozní zisk, tržby naopak klesly
12.02.2021 12:04
Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy zvýšila v l...
Perly týdne: Asijská akciová dekáda, investiční přesun do Evropy a u nás boom nájemného bydlení
12.02.2021 13:31
Investoři by měli zvážit přesun směrem do Evropy a ke zdejším bankám, ...
Ruský producent ropy a plynu Rosněfť je zpět v zisku
12.02.2021 14:30
Ruský ropný gigant Rosněfť se ve čtvrtém čtvrtletí vrátil do zisku a s...
Bloomberg: V eurozóně vzniká prostor pro otevřený souboj o pravidla dluhu
12.02.2021 15:19
Tři desítky let stará strategie EU, jak udržet dluh na uzdě, se během ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.