Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií

Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií

30.07.2021 12:11
Autor: ČTK

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Červencová inflace v zemích s eurem se tak nacházela nad cílem ECB a nejvýše od října 2018. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Na červencovém zrychlení se nejvíce podílely ceny energií.

Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna.

Loni v červenci, kdy hospodářství eurozóny zpomalovala omezení spojená s první vlnou koronavirové pandemie, činila meziroční inflace v eurozóně 0,4 procenta. Na podzim se dostala dokonce do záporných hodnot, rychle růst pak začala od přelomu roku.

V květnu se poprvé od podzimu 2018 dostala nad cíl Evropské centrální banky (ECB), která jej měla stanoven těsně pod dvěma procenty. ECB v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

V sedmém měsíci letošního roku se na opětovném zrychlení růstu cen podepsaly zejména ceny energií, které vzrostly o 14,1 procenta, zatímco v červnu jejich růst činil 12,6 procenta. Na tempu nabral také růst cen potravin, alkoholu a tabákových výrobků, který dosáhl 1,6 procenta v porovnání s červnovou polovinou procenta. Mírně zrychlil i růst cen služeb, a to na 0,9 procenta z červnových 0,7 procenta.

inflace eurozóna ekonomika


Čtěte více:

Sumner: Nepřivolávejme recesi špatnými cíli pro monetární politiku
26.07.2021 16:02
"Nečekám, že se v následujících několika letech objeví recese, ty je t...
Project Syndicate: Návrat inflace?
24.07.2021 15:23
Po mnoha letech nízké inflace se v posledních měsících ceny téměř všu...
Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
25.07.2021 14:58
Zakolísání na světovém akciovém trhu, které nastalo tento týden, a vel...
ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
23.07.2021 16:17
Česká národní banka (ČNB) by mohla do konce letošního roku zvedat úrok...
Fed stále ještě na cestě k útlumu expanze
28.07.2021 22:09
Od červnového zasedání Fedu učinila americká ekonomika pokrok. Ten vša...
EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
30.07.2021 11:54
Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem
6:07Kashkari: Inflace a trh práce jsou nyní ve svém vlivu na monetární politiku v rovnováze. Uvidí se, co udělá konflikt a ceny ropy
10.03.2026
21:05Wall Street při pokračující nejistotě kolem Íránu nenavázala na včerejší euforii  
17:53Komisař pro energetiku doporučil zemím EU snížit daně z energií
16:45Před sociálním inženýrstvím by měl dobře fungovat samotný základ
14:49Španělská dcera CSG je pro podezření ze zapojení v korupční kauze na černé listině agentury NATO
12:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
12:25Euforie na trzích - TACO opět funguje. Co na to Írán?  
12:11Konflikt s Íránem může podle Trumpa brzy skončit. Hormuz ale zůstává uzavřený  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - CPI, y/y