Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Návrat inflace?

Project Syndicate: Návrat inflace?

24.07.2021 15:23

Po mnoha letech nízké inflace se v posledních měsících ceny téměř všude zvýšily. Směr razí energie a komodity, hlavně kvůli dodavatelským nesnázím po éře lockdownů. Přestože se takové překážky všeobecně pokládají za přechodné, což by znamenalo, že inflační vzestup brzy odezní, uplatňují se i další faktory, které naznačují, že se tak nestane.

Na špici těchto dlouhodobějších faktorů je rapidní růst peněz. Většina měnových agregátů (nejen peníze centrálních bank) bobtná závratným tempem, leč zdá se, že tento vývoj nezneklidňuje centrální banky, ani mnohé ekonomy. Z převládajících modelů užívaných k výkladu inflace se peníze vytratily a proslulý výrok nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že „inflace je vždy a všude měnový fenomén“, se už cituje zřídka.

„Kvantitativní teorie“ tvrdí, že kauzalita inflace směřuje od peněz k cenám. Ano, empirické důkazy, zdá se, Friedmanovu hypotézu ve vztahu k umírněné inflaci značně podlomily. Zůstává ale faktem, že nominální mzdy a ceny zboží a služeb nemohou vytrvale stoupat bez odpovídající expanze peněz. A silný měnový růst časem může také zvyšovat rizika vývoje v oblasti cen aktiv a finanční stability.

Po více než dekádě, během níž škála faktorů – globalizace a demografická změna, abychom jmenovali jen dvě – stlačovala ceny, by svět mohl být na pokraji obecnější ekonomické „změny režimu“. Rostoucí ceny zdravotnických výdajů ve stárnoucích společnostech, snížené tempo globalizace, poruchy dodavatelských řetězců a nynější volání po přesouvání pracovních míst zpět do regionů s vyššími náklady představují nové zdroje exogenního tlaku na ceny. Za těchto podmínek by také mzdy mohly být tlačeny nahoru.

V době, kdy si centrální banky bezmála toužebně přejí poněkud vyšší inflaci a ignorují překotný růst peněz, taková změna v reálném sektoru pravděpodobně signalizuje posun z deflačního do inflačního prostředí. Mnohé z faktorů, které vidíme dnes, byly význačnými znaky 60. a 70. let, tedy posledního období, kdy se kupily inflační tlaky.

Měli bychom očekávat návrat stagflace? Těžko říct, protože zažíváme kromobyčejně vysoký stupeň onoho typu nevyčíslitelné nejistoty, který, jak argumentoval ekonom Frank Knight, nelze začlenit do tradičních prognóz. Vedle dramatických strukturálních změn, jimiž globální ekonomika v posledních letech prochází, mohla pandemie vytvořit podmínky pro důsledky, které v současnosti nedokážeme předvídat.

Ještě horší je, že centrální banky zřejmě spoléhají převážně na modely, které už před lety ztratily značnou část svých předpovědních schopností, vzhledem k absenci životaschopných teoretických výkladů toho, co určuje finanční toky, rizikové prémie a ceny aktiv. Víc než deset let po finanční krizi roku 2008 hlavní modely celkové rovnováhy, jež centrální banky používají, sotva aspoň zohledňují rozsáhlou různorodost mezi domácnostmi co do bohatství, zbývajících dlouhodobých dluhových pozic, nezajištěných rizik a tvorby očekávání. Nejsou tudíž uzpůsobené k podchycení spletitých účinků, jež mají systematické politiky či systémové šoky na rozložení bohatství a nerovnost, a tedy na agregátní poptávku.

Bez takových poznatků se lze jen dohadovat, zda je silný měnový růst odrazem spoření kvůli zvýšení nerovnosti, inflačního fiskálně-monetárního šoku anebo obojího. To je obzvlášť problematické ve světě, kde centrální banky masivně rozšiřují měnovou bázi prostřednictvím nákupů aktiv za vysoké ceny od skupinky relativně bohatých a informovaných investorů.

Klíčovou roli v prognózách budoucí inflace mají očekávání a ta jsou podle všeho pevně ukotvena na nízkých úrovních. Jenže co když jsou teď tato očekávání, po tolika letech velice nízké inflace, zahleděná spíš do minulosti než do budoucnosti? Jelikož strach z inflace se z většiny radarů vytratil, je snad pochopitelné, aby se aktuální vzestupy cen považovaly za ryze přechodné. Poněvadž ale měnové politiky zpravidla zabírají s dlouhou a proměnlivou prodlevou, je riskantní čekat až na dobu, kdy se inflace uchytí, než začneme odbourávat kvantitativní uvolňování nebo zvyšovat úrokové sazby.

Vždyť jak věrohodné centrální banky budou, pokud už inflační očekávání ztratila ukotvení? V prostředí krajní nejistoty je taková míra spoléhání na dlouhodobější stabilitu inflačních očekávání riskantní sázkou. V dobách změny režimu je nejistota tak vysoká, že jednoduše nelze formovat racionální očekávání.

Kromě silného měnového růstu představují další nevyčíslitelné riziko dnešní mimořádně vysoké hladiny soukromého a veřejného dluhu. Udržitelnost veřejných financí ve vysoce zadlužených zemích se opírá o vratký základ a je velice citlivá na šoky, které by mohly přijít z mnoha ekonomických a geopolitických zdrojů.

Nepředjímám nevyhnutelný návrat vysoké inflace. Mám však obavu ze silného měnového růstu a jeho hlavních faktorů, v prvé řadě masivních nákupů státních dluhopisů uskutečňovaných centrálními bankami. Centrální banky se s ohledem na toto riziko jeví příliš bezstarostné. Ignorují též současné prostředí zvýšené nejistoty, především vydáváním výhledových vodítek, která slibují dosti dlouhé trvání extrémně nízkých měnověpolitických sazeb a rozsáhlých nákupů aktiv.

V případě eurozóny je výmluvné, že někteří pozorovatelé začali předkládat prognózy nikoli inflace, ale jakési japanifikace: nízké inflace i nominálních úrokových sazeb, vysokých veřejných schodků a stoupající fiskální a finanční dominance. Vzhledem k vzestupu nerovnosti bohatství a pravděpodobnosti, že finanční investoři nakonec ztratí důvěru v udržitelnost veřejných financí, však není jisté, zda by takové podmínky byly politicky udržitelné. Jedinou jistotou je, že nelze vyloučit ani finanční zhroucení, ani inflační vzedmutí.

Otmar Issing, bývalý hlavní ekonom a člen výkonné rady Evropské centrální banky, je vedoucím Centra finančních studií na Goethově univerzitě ve Frankfurtu.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Inflace v eurozóně i v EU v červnu mírně zpomalila
16.07.2021 11:38
Míra inflace v eurozóně v červnu klesla na 1,9 procenta z květnových ...
Víkendář: Dalio a Summers o dalším ekonomickém vývoji
17.07.2021 9:24
V diskusi na Bloombergu se před několika dny setkali ekonom a bývalý m...
Globální inflace, ekonomická aktivita a funkční projekce
16.07.2021 18:20
Nedávno jsem tu psal o tom, že pokud hovoříme o projekcích dalšího eko...
Výnosy odtržené od inflace
19.07.2021 17:08
Dnes pohled na prohlubování mezery mezi výnosy vládních obligací a sou...
Lagarde odstartovala novou éru spolupráce s Němci. První test přijde ve čtvrtek
20.07.2021 6:10
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde tento měsíc zač...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.11.2022
22:00Index DJIA vstoupil do býčího trhu  
17:45Zatímco pozornost poutá Powell, data varují před zpomalením americké ekonomiky  
17:18Hladké přistání 2023 a vzdálenost k cíli
17:07Sněmovna schválila rozpočet na příští rok: Schodek má klesnout na 295 miliard, počítá se s nárůstem státního dluhu až na 3,075 bilionu Kč
16:43Americká ekonomika ve třetím kvartálu rostla o 2,9 procenta anualizovaně, výdaje spotřebitelů zůstaly stabilní
16:17Premiér Fiala: Nejpozději od roku 2025 bude ČR nezávislá na ruském ropovodu Družba díky rozšíření Transalpinského ropovodu
16:16Finanční sektor v ČR zůstává podle zátěžových testů ČNB odolný. Proticyklická sazba a hypoteční limity se nemění
14:51Výhled Fidelity na rok 2023: Tvrdé přistání, silný dolar a diverzifikované portfolio
14:01Krocaní technologický pokrok
13:31EK navrhuje zabavit peníze ruské banky a oligarchů pro pomoc Ukrajině
12:28Další oběť vysokých očekávání. Ján Hladký komentuje výsledky Crowdstrike  
12:07Eurostat: Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na deset procent
11:21ČEZ, a.s.: Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech
11:15ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nabídky od tří uchazečů
10:17Inflace zlepšuje náladu, čekání na Powella však investory vede k opatrnosti  
9:52Podíl Tesly na americkém EV trhu klesá. Do roku 2025 se propadne na 20 procent, vyplývá ze zprávy S&P Global Mobility
9:11Rozbřesk: Německá inflace byla překvapivě nižší. Jak dopadne číslo za celou eurozónu?
8:49Pokles aktivity v čínském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil
8:45ČEZ dnes obdrží první nabídky na výstavbu nového bloku Dukovan. Bullard volá po dalším zvyšování sazeb Fedem a futures jsou zelené  
6:08Stratégové z Goldman Sachs varují, že ceny akcií ještě neodrážejí riziko recese

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Okta Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Salesforce Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
Victoria's Secret & Co (10/22 Q3, Aft-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
2:30Čína - PMI ve službách
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a