Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Objem poskytnutých hypoték dále klesá. V srpnu se snížil meziměsíčně o 15 procent po třetinovém propadu v červenci

Objem poskytnutých hypoték dále klesá. V srpnu se snížil meziměsíčně o 15 procent po třetinovém propadu v červenci

13.09.2022 9:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Objem poskytnutých hypoték se v srpnu dále snížil. Banky a stavební spořitelny dle srpnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 10 mld. , což je o 1,8 mld. méně než v červenci. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak dosáhl 15 %, a to po více než třetinovém propadu v červenci. Uvedla to dnes Česká bankovní asociace.

01

Hypoteční trh dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad ze 73 % v červenci na 78 % yoy. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je srpnový objem poskytnutých hypoték téměř 60%. Za celý letošní rok, tj. od ledna do srpna, propadla aktivita na hypotečním trhu více než o polovinu.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v srpnu klesl o 1,6 mld. , a to z červencových 9,8 mld. na 8,2 mld. . S přihlédnutím k delší časové řadě obdobné statistiky ČNB jde o nejslabší objem od ledna roku 2016. Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o 15 % na 2813, přitom průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině letošního roku činil 6 tisíc, loni pak dosahoval 9,5 tisíce.

02 

03

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu vzrostla na 5,76 % z 5,42 %. Průměrná hypoteční sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od přelom let 2009/2010. Realizované ceny poskytnutých hypoték tak postupně dohánějí nabídkové ceny, které se v minulých měsících pohybovaly v poměrně širokém rozmezí od 6 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. V posledních týdnech však byly nabídkové ceny již vesměs stabilní, což i s ohledem na vývoj tržních úrokových sazeb naznačuje, že se hypoteční sazby patrně již dostaly na svůj vrchol, realizované hypoteční sazby však mohou ještě z důvodu tradičního zpoždění dále mírně růst.

04
 

Zdroj: ČBA

 

Čtěte více:

Sazby hypoték stouply na pět procent, objem klesl na 19 miliard
15.07.2022 12:07
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět pr...
Co se ve skutečnosti děje na realitním trhu
19.07.2022 11:04
Situace na americkém realitním trhu se znatelně mění. Jak poukazuje CN...
Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
12.08.2022 8:30
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4 ...
Pokud budou dál narůstat problémy v čínských realitách, mohou čínské akcie klesnout o pětinu, říká Morgan Stanley
07.09.2022 6:04
Churavý čínský trh s nemovitostmi by mohl stáhnout dolů celou druhou n...

Váš názor
  •  
    13.09.2022 9:37

    musí klesnout ceny předražených králíkáren, jak je nazýval pan Havel....nelze jít cestou nulových úrokových sazeb, to by časem ani nulový úrok nestačil na pořízení vlastního bydlení....
    abc1
Aktuální komentáře
13.06.2025
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili
14:52Akcie Boeing (-8 %) platí za pád letounu 787-8 Dreamliner z Indie do Londýna. Nepřežilo 242 lidí na palubě a další desítky na zemi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university