Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná sazba hypoték je na dosah 6 procent, nejvýš za 20 let

Průměrná sazba hypoték je na dosah 6 procent, nejvýš za 20 let

15.12.2022 8:37
Autor: ČTK

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v ČR v listopadu mírně vzrostla na 5,96 procenta z říjnových 5,86 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,3 miliardy korun, meziměsíčně mírně více. Meziroční propad se prohloubil na 84 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Aktivita na hypotečním trhu zůstává citelně utlumená. Za celý letošní rok, tedy od ledna do listopadu, se propadla o 62 procent. "Hypoteční trh se zastavil, nic na tom nemění ani lehce zvýšená aktivita v listopadu, který býval vždy silným měsícem. Na malá prodejní čísla si budeme muset na nějaký čas zvyknout. Podobná situace jako nyní bude trvat minimálně celý příští rok,“ uvedl manažer hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 6,3 miliardy po říjnových 6,07 miliardy . Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil 1,03 miliardy . Objem i počet poskytnutých hypoték meziměsíčně mírně vzrostl o čtyři procenta. Zatímco v říjnu se poskytlo 2100 nových hypoték, v listopadu to bylo o 80 více. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině roku 2022 byl 6000 a loni 9500.

"Objem nově poskytnutých hypoték se pohybuje na nejslabší úrovni od začátku roku 2014. Přitom od té doby se průměrná velikost hypotéky vzhledem k růstu cen nemovitostí zdvojnásobila. V reálném vyjádření by tak byl propad ještě citelnější. Počet poskytnutých hypoték v posledních měsících je nejnižší za posledních zhruba dvacet let,“ upozornil hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.

Další nárůst sazeb v listopadu je způsoben zejména tím, že většina sazeb u těchto hypoték byla bankami garantována v září a v říjnu, kdy byla cena zdrojů pro banky nejvyšší za posledních několik let. "Pokud ČNB v příštím týdnu nezvýší dvoutýdenní repo sazbu, očekáváme spíše stabilitu sazeb kolem šesti procent a v průběhu příštího roku by mohly i mírně klesat," dodal manažer pro hypotéky v Komerční bance Ondřej Šuchman.

Průměrná hypotéka v listopadu zůstala mírně pod 2,9 milionu , kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu minulého roku, kdy činila 3,46 milionu . Od té doby postupně mírně klesá.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 . Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6000 .

 

Čtěte více:

Objem poskytnutých hypoték dále klesá. V srpnu se snížil meziměsíčně o 15 procent po třetinovém propadu v červenci
13.09.2022 9:11
Objem poskytnutých hypoték se v srpnu dále snížil. Banky a stavební s...
Hypoteční trh v Česku: Meziroční propad přes 80 procent, sazby nejvyšší od začátku roku 2010
13.10.2022 9:24
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,...
HB Index: Trh s nemovitostmi se začíná ochlazovat. Růst cen se zpomaluje. Neklesá poptávka po pozemcích
16.11.2022 11:58
Na českém trhu s nemovitostmi pokračuje i v třetím kvartále roku 2022 ...
Oslava šedé hmoty – technologie měnící emisní budoucnost nemovitostí
23.11.2022 13:43
Stavební sektor je neudržitelný kvůli velké uhlíkové stopě při výrobě ...
Úrokové sazby hypoték stouply nepatrně, ukázal Hypoindex
07.12.2022 8:48
Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta...

Váš názor
  •  
    15.12.2022 9:45

    stačí aby ty přepálené ceny klesly o 30 % a hypotéky se opět rozjedou....ale s Michlem v čele ty ceny nemovitostí neklesnou....a bude se čekat na snížení sazeb aby následně zase ceny mohly vystřelit, protože lepší mít něco hmotného než mít kačku, za kterou si ovčan za poslední dva roky koupí o třetinu méně služeb a zboží a v budoucnu to nebe o nic lepší....
    abc1
Aktuální komentáře
15.12.2025
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
13:07Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato o u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index