Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Vývoj dubnové inflace v Německu se podobá ČR, ECB narozdíl od ČNB neklidná

13.5.2002 11:30
Autor: 

Německý statistický úřad dnes potvrdil dubnové zvýšení spotřebitelských cen o 0,1% meziměsíčně a 1,6% meziročně. Podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie (HICP) se ceny v dubnu meziměsíčně nezměnily, meziročně rostly také o 1,6%. Vývoj spotřebitelských cen u našeho největšího souseda vykazují v dubnu téměř shodné tendence jako v ČR. V ČR rostly totiž ceny bez zahrnutí regulovaných položek v dubnu také o 0,1%.

Podle Českého statistického úřadu dosáhl meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen zemí EU v březnu stejně jako v únoru 2,3 %, podle nejnovějších informací došlo v dubnu k poklesu na 2,2%. V ČR dosáhl v březnu meziroční růst HICP 3,3 % tj. o 0,1 procentního bodu méně než v únoru. Z jednotlivých zemí EU byl v březnu zaznamenán nejnižší meziroční přírůstek HICP ve Velké Británii (1,5 %), nejvyšší v Irsku (5,1 %).

Německé údaje signalizují klesající míru inflace, když v březnu ceny vzrostly meziměsíčně o 0,2% a roční inflace činila 1,8%. V dubnu klesaly v Německu stejně jako v ČR ceny potravin (o 0,1%) a rekreace a zábavy (-1,9%). Naopak ceny alkoholických nápojů a tabáku, které u nás byly tahounem indexu směrem nahoru, když vzrostla cena piva, rostly v Německu jen o 0,1%. Směrem nahoru působily na index ceny dopravy (+1,2%), které rostly díky růstu cen ropy na světových trzích. Topný olej a pohonné hmoty podražily o 13,9% od prosince 2001.

V Evropské centrální bance sílí hlasy obávající se inflace, přestože Německo patří k zemím s nižší úrovní a dynamikou růstu cen. ECB by ráda viděla inflaci v Eurozóně pod 2% a počítá s tím, že se inflace v polovině tohoto roku k této hladině alespoň přiblíží, i když pouze díky statistickým efektům, neboť minulý rok ve stejném období prudce vzrostly ceny potravin. Největšími riziky pro centrální banku jsou volatilní ceny ropy a jejich růst v důsledku neutichávajícího napětí na Blízkém východě a dále mzdové tlaky, v poslední době v souvislosti se stávkami v Německu. Vše je jednoduše shrnuté výrokem Wima Duisenberga, prezidenta ECB: „výhledy cenové stability jsou letos daleko méně příznivé než vypadaly koncem roku“. Na posledním svém zasedání ponechala ECB klíčovou sazbu beze změny na 3,25%, zvýšení se očekává v srpnu – centrální banka si „hýčká“ hrozbu zvýšení sazeb jako nástroj tlaku na vyjednávání o mzdách (snaží se tlačit vyjednané mzdy níže).

Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data