Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co přinese čtvrteční jednání bankovní rady ČNB?

Co přinese čtvrteční jednání bankovní rady ČNB?

23.04.2002 15:44
Autor: 

Blíží se závěr měsíce a s ním i pravidelné jednání bankovní rady ČNB o měnově-politických otázkách. Domácí makroekonomické ukazatele zveřejněné od posledního jednání nepřinesly informace které by měly změnit pohled členů bankovní rady na adekvátní úroveň úrokových sazeb. Při posledním hlasování se bankovní rada rozhodla jednomyslně pro ponechání úrokových sazeb na jejich stávající úrovni. V průběhu dubna se centrální bankéři vyjadřovali k otázce úrokových sazeb v tomtéž duchu. Vnější ekonomický vývoj také nepřináší impulsy k revizi měnové politiky. Lze namítnout, že zvýšené riziko pro vývoj inflace představuje zvýšení cen ropy. Nicméně, výkyvy v cenách surovin na světových trzích patří mezi výjimky vyvazující ČNB z odpovědnosti za plnění inflačních cílů.

Druhým, v poslední více sledovaným, aspektem měnové politiky byl směnný kurz. Po poslední sérii intervencí se posilování koruny zastavilo a v současné době kurz kolísá těsně nad úrovní 30 korun za euro. Důvody pro okamžitou akci ČNB tak pominuly. Navíc před jednáním ČNB může kurz mírně oslabit.

Z analytického hlediska bude nejzajímavější zveřejnění nových makroekonomických prognóz. Pro odhad budoucí jednání ČNB a vývoje úrokových sazeb je klíčová především prognóza inflace. Změnu prognóz inflace by mohly vyvolat dva faktory: pokles dovozních cen v důsledku posílení české měny vůči euru a dolaru, a oživení globálního hospodářského růstu vedoucí k růstu spotřebitelských cen a cen surovin v zahraničí. Vzhledem k tomu, že oba faktory působí protichůdně, bude záležet na tom, kterým rizikům přiřadí ČNB větší váhu. Připomeňme, že dosavadní prognóza ČNB počítá, že na konci letošního roku se bude inflace pohybovat v intervalu 2,5-3,8%. Naše současná prognóza pro konec letošního roku a pro březen 2003 činí 3,3%, takže nečekáme výraznější pohyb dvanáctiměsíční podmíněné prognózy ČNB. Pro konec prvního pololetí ČNB doposud očekává inflaci v intervalu 2,3-3,6%. Podle našeho názoru by se osmnáctiměsíční podmíněná prognóza inflace mohla posunout mírně vzhůru, stále by však měla zůstat bezpečně v cílovém koridoru. Vzhledem k očekávaným hodnotám prognóz inflace, o něž se opírá měnová politika ČNB, očekáváme pro nejbližší měsíce stabilitu úrokových sazeb.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data