Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh ČR: Mírný pokles ve 3. čtvrtletí

Zahraniční dluh ČR: Mírný pokles ve 3. čtvrtletí

31.12.2007 12:16
Autor: David Marek

Zahraniční dluh České republiky se ve 3. čtvrtletí letošního roku mírně snížil. Ke konci září činil 1308,1 miliardy korun, tj. o 4,5 miliardy méně než v červenci. V poměru k HDP činí zahraniční zadluženost 37,7 procenta HDP.

K poklesu korunové hodnoty zahraničního dluhu přispělo ve 3. čtvrtletí především posílení kurzu koruny. Zahraniční dluh vyjádřený v eurech či dolarech se naopak mírně zvýšil.

Ve struktuře zahraničního dluhu nedošlo k výraznějším posunům. Třetinu dluhu tvoří krátkodobé závazky, dvě třetiny dlouhodobý dluh. Z pohledu dlužníků se na celkovém zahraničním dluhu podílí 52 procenty firemní sektor, 28 procenty banky a pětinu tvoří závazky vlády.

Výše ani splatnostní struktura dluhu nepřesahují přijatelné meze. Podobně ostatní charakteristiky vnější nerovnováhy (poměr dluhové služby a vývozu, krytí krátkodobého dluhu devizovými rezervami apod.) zůstávají v mezích tolerance finančních trhů. Svědčí o tom stabilní posilování kurzu koruny. Koruna si za letošní rok připíše posílení o 3,3 procenta vůči euru a 13,3 procenta vůči americkému dolaru.

Jediným ukazatelem ke zvýšené pozornosti zůstává schodek běžného účtu, který ve 3. čtvrtletí stoupl na 3,5 procenta HDP. Nicméně vzhledem k pokračující vysoké investiční aktivitě a současné fázi hospodářského cyklu lze výši deficitu běžného účtu snadno vysvětlit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data