Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
Moje cesta k investování? Čína, bavorák a teď indigo, říká 3.000 klient Pavel

Moje cesta k investování? Čína, bavorák a teď indigo, říká 3.000 klient Pavel

18.11.2020 12:26
Autor: Redakce

Třetí tisícovku aktivních investorů překonalo nejen na tuzemském trhu průlomové robotické investování indigo v řádu měsíců od svého spuštění. Původním „troufalým plánem“ přitom byla tisícovka v září a zhruba polovina dnešního počtu investorů s indigem do konce roku. Srozumitelné a moderní investování, za kterým stojí obchodník s cennými papíry Patria Finance ze skupiny ČSOB, nabízí od pouhé stokoruny každému investorovi investici na míru skrze ETF, na kterou by jinde neměl šanci dosáhnout z pohledu investované částky i poplatků. Čím indigo oslovilo Pavla Vránka, který se stal 3.000 aktivním pravidelným investorem s indigem? To si přečtěte v krátkém rozhovoru.

 

Patria.cz: Povíte nám na úvod něco o sobě? Studujete? Pracujete? Co Vás v dosavadním životě ovlivnilo? Co přivedlo k investování?

Je mi 25 let a už je mi poměrně trapné, že jsem stále student. Svoje studium na Vysoké škole ekonomické v Praze jsem si neplánovaně prodloužil díky půlročnímu výměnnému pobytu v čínském hlavním městě Peking. Považuji to za jedno ze svých nejlepších neuvážených rozhodnutí. Pobyt mi dal hodně. Kdybyste si chtěli v Číně objednat kuřecí špíz, stačí říct „círou čvan“ a ideálně ještě ukázat obrázek, aby tušili, o co se snažíte. Jako vedlejší produkt této životní zkušenosti je získání vztahu ke komplexnějšímu investování.

Pavel Vránek indigo 3000 roboadvisory Patria investování bavorák 

3.000 investor s indigem Pavel Vránek. Gratulujeme!

Jelikož již na samém začátku vysokoškolského studentského života se ukázalo, že je to životní styl poměrně finančně náročný, došel jsem k závěru, že je potřeba získat zaměstnání. Začal jsem jako datový analytik, následně jsem se přesunul na pozici vývojáře webových aplikací. Letos na jaře, i přes úskalí, spojená s covidem, jsem přešel do jedné z nejlepších poradenských společností působících na území České republiky, kde odvádím svou práci pečlivě a svědomitě opět pozici datového analytika (pro případ, že si to šéf přečte, musím psát pravdu a nic než pravdu).

Vedle svého studijního a pracovního života jsem do svého repertoáru činností letos zařadil poměrně náročný koníček, kterým je včelaření. Jelikož pocházím z malé vesnice na Vysočině, podmínky k tomu mám ideální a med bude vynikající, až se mi podaří nějaký získat. Pokud Vás zajímá, jak mi to jde, určitě navštivte můj instagramový profil @vcelar_z_vysociny, na kterém vše pravidelně dokumentuji. 

Včelař z Vysočiny Patria Indigo 3000 investování

 

Patria.cz: Smíme se zeptat na Vaše dosavadní zkušenosti s investováním?

Poprvé jsem začal investovat ve svých 14 letech, kdy jsem přemluvil rodiče, aby svoje těžce vydělané peníze vložili do akciových fondů namísto spoření. V té době jsem o akciích ani fondech mnoho nevěděl, ale zdá se, že to nebylo špatné rozhodnutí.

Ve svých 18 letech jsem dostal od rodičů - s vírou, že budou investovány - peníze ze stavebního spoření. Využil jsem je způsobem, který je pro osmnáctiletého kluka naprosto běžný. Koupil jsem si staré BMW. Není to zrovna nejvýnosnější investice, ale věřím, že Vy si s Vaší investicí tak dobře nezadriftujete, jako já s tou svou :-).

Naštěstí se již opět vracím ke konvenčnějším způsobům investování. Tedy: ona oblast přímého investování do akcií není asi zcela konvenční, ale rozhodně je k tomu blíže než koupě auta, které stráví více času opravami než jízdou po silnici. V rámci této investiční aktivity jsem začal nakupovat také indexové fondy. Věřím, že fondy mají v investičním portfoliu svoje místo, ukázalo se ale, že jejich nakupování je poměrně nudné.  Začal jsem tedy hledat někoho, kdo by to zvládl za mě a zároveň lépe než já.

Patria.cz: To už byl okamžik, který Vás přivedl k indigu? Stal jste se 3.000 klientem této naší služby robotického, ale často říkáme prostě jednoduchého a srozumitelného investování. Gratulujeme! Jak jste se o indigo dozvěděl a čím váš upoutalo?

Google ví vše, proto jsem se ho zeptal i v tomto případě. Z dostupných možností jsem si vybral právě indigo. Tento nástroj je přesně tím, co jsem hledal. S indigem investuji skrz burzovně obchodované fondy do akcií či dluhopisů. Nástroj automatizovaně sestaví portfolio podle mých preferencí a následně jeho strukturu upravuje podle potřeb. Věřím, že tento nástroj dokáže překonat mnohé konkurenční možnosti investování.

Patria.cz: Jak byste zhodnotil začátky investování s indigem? Bylo vše srozumitelné, dobře pochopitelné?

Začít investovat s indigem je velice jednoduché, celý proces vnímám jako přímočarý a nenáročný. Za velké plus určitě považuji část, kde se řeší, jaký jste typ investora. Na základě vašich odpovědí se následně skládá investiční portfolio. Nejen že si takto nastavíte přesně takovou míru rizika, které vám nejvíce vyhovuje, ale zároveň získáte odhad návratnosti, kterou můžete očekávat.

Patria.cz: Nějaký námět na vylepšení?

Z pohledu zasílání finančních prostředků na účet indigo se jedná o standard, což není plus ani mínus. Osobně ale se svou čínskou zkušeností stále s láskou vzpomínám na schopnosti čínské aplikace WeChat, která umí posílat finanční prostředky s noblesou námi nezažitou. Snad se toho také jednou dočkáme.

Patria.cz: Jakou cestou obsluhujete indigo nejvíce? Přes mobilní aplikaci? Nebo web?

 Svůj indigo účet obsluhuji takřka výhradně z mobilní aplikace. Ale jelikož ani tu nepoužívám příliš často, oceňuji velice přehledné a intuitivní prostředí, které mi během okamžiku poskytne všechny podstatné informace.

Děkujeme za rozhovor a přejeme nejen investiční, ale i včelařské, motoristické a vůbec životní úspěchy!

Patria spustila indigo v prosinci loňského roku s cílem nabídnout mimořádně jednoduché, srozumitelné a přitom technologicky vyspělé a v Česku dosud jedinečné investování. Indigo je přístupné z webu indigo.patria.cz a od druhého letošního čtvrtletí také skrze plnohodnotnou mobilní appku pro iOS a Android. Cílem Patrie při spuštění indiga bylo získat prvních 1.600 investorů do konce letošního roku a 20.000 do pěti let Již na jaře Patria na indigu překročila metu 1.000 aktivních klientů, což jsme při spuštění služby očekávali zhruba v září, a nyní jsme přivítali Pavla Vránka jako 3.000 aktivního klienta. Celkově Patria Finance důvěřuje a je klientem 34 tisíc aktivních investorů. V Patrii děláme vše pro to, aby toto číslo dále narůstalo.


indigo patria investovat může každý

 

S indigem klient investuje do burzovně obchodovaných fondů ( ETF) a skrze ně do akcií či dluhopisů. Algoritmus indiga nejprve sám najde optimální mix dle cílů investora, minimalizuje rizika a pak investici i vývoj na trzích neustále hlídá. Indigo umí samo zakročit, investici přeskupit a třeba i ponechat v hotovosti, aby chránilo před růstem rizika. Nad fungováním indiga bdí tým zkušených analytiků Patrie, kteří jeho kroky mohou v případě potřeby usměrnit.

Naším cílem bylo vytvořit jednoduchou a uživatelsky přívětivou službu, která přiblíží investování na jedné straně těm, kteří s ním nemají zkušenosti a z různých důvodů se začít obávají, na druhé straně osloví i zkušenější investory, pro něž se stane atraktivním doplňkem ke stávajícímu portfoliu. Dosavadní fungování indiga naplnění tohoto cíle potvrzuje. Indigo oslovuje nové online investory i stávající klienty Patria Finance. Ač byly očekávány investice především v řádu stokorun a tisíců korun, odrazem důvěry jsou vklady, nezřídka překračující půl milionu korun.

Peníze lze do indiga poslat nejen převodem, ale také platební kartou, což není dosud v tuzemském investování běžné. Rychlý, intuitivní a plně online je také proces registrace do indiga. Stačí nahrát osobní doklad, o automatickou identifikaci a ověření se postará vyspělá technologie.

Noví klienti teď do konce roku 2020 získávají jako vstupní odměnu 500 korun jako součást své první investice. Tak neváhejte a vyzkoušejte indigo také!

 

indigo 500 odměna investování Patria motivace vyzkoušet snadné

 

 

  Offline rozhovory
  Galerista Kodl: Výtvarné umění je v neklidné době stále finanční jistotou
  24.11.2020 18:07
  Výtvarné umění zůstává i v současném rozbouřeném světě finanční jistot...
  Moje cesta k investování? Čína, bavorák a teď indigo, říká 3.000 klient Pavel
  18.11.2020 12:26
  Třetí tisícovku aktivních investorů překonalo nejen na tuzemském trhu ...
  Martin Novák (ČEZ): Nevyplatíme peníze, které nám ještě nepřistály na účet
  11.11.2020 8:01
  ČEZ po letošním třetím čtvrtletí zpřesnil letošní výhled pro zisk i t...
  Tomáš Holub z ČNB: Diskusi o nekonvenčních nástrojích vedeme neustále
  26.08.2020 10:29
  Diskuse o možných nekonvenčních nástrojích měnové politiky se v České ...
  Finanční ředitel ČEZ Martin Novák: Dopad koronaviru na ČEZ je relativně omezený
  20.08.2020 17:59
  Pandemie Covid-19 se energetické skupiny ČEZ zatím dotýká méně, než př...
  Expert Fidelity: Ekonomika bez vody zkolabuje
  26.05.2020 12:21
  Americká American Water Works nebo evropský Suez. Firmy zabývající se ...

  Online rozhovory

  Váš názor
  • Aktivní investor
   18.11.2020 13:07

   Jak definujete "aktivního investora"?
   • Re: Aktivní investor
    18.11.2020 13:42

    Tak pro ně je aktivní investor asi každý, který tam má cosi nakoupené. Prostě je to živý účet. Přes Patrii opravdu aktivní investor neobchoduje. Poplatky by ho sežraly :)
    Skladník

  Nejčtenější zprávy týdne

  Jsme také na sociálních sítích

  Facebook Twitter RSS Youtube RSS

  Právě diskutujete

  Nejčtenější zprávy dne

  Nejdiskutovanější zprávy týdne

  Analýza dne

  Analytik k výsledkům ČEZ: Zaostání za odhady kompenzuje roční výhled
  10.11.2020 11:09
  Tuzemská energetika ČEZ zveřejnila dnes ráno čísla o hospoda...více